Hemoroid nedir?Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan bağ dokusu, atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislere benzerler.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid nedir?

Büyüt  Büyüt

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan şişliklere hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Makat bölgesinde her sağlıklı insanda yer alan ve bağ dokusu, düz kas ve damarlardan oluşan yastıkçıklar aşırı ıkınma, kabızlık, ishal, gebelik, vb. etkenlerle belirginleşerek hemoroid adını alır. Hemoroid kelimesi Yunanca’daki ‘haem = kan’ ve ‘rhoos = akım’ köklerinden türetilmiştir. Genel nüfusun yaklaşık üçte birinde ve 50 yaşın üzerindeki toplumdaki her iki kişiden birinde hemoroid veya basur görülmektedir. Bu kadar sık rastlanılan hemoroidlerin, nüfusun sadece % 5’inde belirti verdiği bilinmektedir. Ortalama olarak hemoroid veya basurun en sık olarak görüldüğü yaş dönemi 45-65 yaşlar arasındadır. Ancak, özellikle son yıllarda liften fakir olan batılı diyet şekli ile beslenme sonucunda, hemoroid sorununa çok daha genç yaşlarda rastlandığı görülmektedir ve nadiren de olsa çocuklarda hemoroid sorunu görülmektedir. Grucela ve ark, 198 hekim üzerinde yaptıkları çalışmalarında, hemoroid veya basura benzer yedi hastalık belirlemişlerdir, bunlar 1. makat apsesi (anal apse, perianal apse, anorektal apse), 2. makat fistülü (anorektal fistül, anal fistül, perianal fistül), 3. makat çatlağı (anal fissür), 4. dışarı sarkan iç hemoroid (prolabe iç hemoroid), 5. pıhtılaşmış dış hemoroid (tromboze dış hemoroid), 6. makat siğili (anal kondilom veya kondiloma akuminata) ve 7. makat sarkmasıdır (rektal prolapsus). Makat bölgesinin bu yedi sorununu, cerrahi dışındaki uzmanlık dallarından olan hekimlerin % 50 oranında, genel cerrahi uzmanlarının % 70 oranında ve genelde de % 53 oranında doğru olarak tanı koyabildiklerini gözlemlemişlerdir. 2010 yılında ‘Diseases of Colon & rectum’ adlı prestijli bir tıp dergisinde yayınlanan bu çalışma, makat bölgesi hastalıklarında özellikle kalın bağırsak cerrahisi (kolorektal cerrahi, proktoloji, koloproktoloji) ile yoğun olarak uğraşan cerrahların veya proktoloji uzmanı, kolorektal cerrah yada koloproktologların yaklaşımının diğer hekimlere ve Genel Cerrahi Uzmanlarına oranla belirgin farklılık gösterdiğini vurgulaması açısından önemlidir.

Hemoroid Nedir Hemoroid Nedir Hemoroid Nedir Hemoroid Nedir  
         
Hemoroid Nedir  


Anahtar kelimeler: makatta şişlik, makat apsesi, anorektal apse, perianal apse, anal apse, makat fistülü, anorektal fistül, perianal fistül, anal fistül, makat çatlağı, anal fissür, iç hemoroid, prolabe hemoroid, pıhtılaşmış dış hemoroid, tromboze dış hemoroid, makat siğili, anal kondilom, kondiloma akuminata, anal siğil, makat sarkması, rektal prolapsus, kolorektal cerrahi, genel cerrahi, proktoloji, koloproktoloji, proktolog, proktoloji uzmanı, koloproktolog, kolorektal cerrah, hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid

Grucela A, Salinas H, Khaitov S, Steinhagen RM, Gorfine SR, Chessin DB. Prospective analysis of clinician accuracy in the diagnosis of benign anal pathology: comparison across specialties and years of experience. Dis Colon Rectum. 2010; 53 (1): 47-52.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı