Hemoroid tanısıWeb sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid tanısı

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid tanısı

Büyüt  Büyüt

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. Makat kanalının içinde yer alan hemoroidlere iç hemoroid adı verilirken, makatın dışına sarkan ve gözle görülen hemoroidlere, dış hemoroid adı verilir. Makat kanalında dişli çizgi adı verilen makata çok yakın bölümde olan hemoroidler ve dış hemoroidler, deride hassas ve bol miktarda sinir olması nedeniyle ağrılı iken, dişli çizginin üzerinde olan iç hemoroidlerde pek ağrı olmaz. İç hemoroidler makat kanalında yer alan üç adet yastıkçıktır ve sol yan, sağ arka ve sağ ön yerleşimlidirler. İç hemoroidler sadece dışarıya sarktıklarında (prolapsus) veya boğulduklarında (inkarserasyon veya strangülasyon) makat kasının kasılmasına (anal sfinkter spazmı) bağlı olarak şiddetli ağrı yaparlar. Bu durumda sıklıkla hemoroidler pıhtılaşır (tromboze hemoroid) ve tüm bu acil durumlara akut hemoroid krizi adı verilir ve belirtiler yaklaşık olarak 7-14 günde iyileşir. Bu aşamadaki bir hemoroid veya basur % 40-50 oranında tekrarlar. İç hemoroidler dört evrede incelenir.

I. Evre hemoroid: kanamaya yol açan ve dışarı çıkmayan iç hemoroidler
II. Evre hemoroid: dışarı çıkan ancak kendiliğinden içeri giren iç hemoroidler
III. Evre hemoroid: dışarı çıkan ancak kişinin elle içeri itebildiği hemoroidler
IV: Evre hemoroid: dışarı çıkan ancak kişinin elle içeri itemediği hemoroidler

Hemoroid tanısı sıklıkla Genel Cerrahi Uzmanları tarafından konulur. Sadece hemoroid ve bağırsak hastalıkları tanı ve tedavisi ile uğraşan cerrahlara proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.
 


Anahtar kelimeler: Hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, makattan kanama, makatta ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı, pruritus ani, makatta nemlenme, makattan sümüksü akıntı, makattan mukus gelmesi, pıhtılaşmış hemoroid, tromboze hemoroid, prolabe hemoroid, anal sfinkter spazmı, hemoroid inkarserasyonu, hemoroid strangülasyonu, hemoroid krizi, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı