Hemoroid veya basurdan korunmaWeb sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid veya basurdan korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid veya basurdan korunma

Büyüt  Büyüt
Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid’den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. Hemoroid hastalığının tanı ve tedavisi Genel Cerrrahi Uzmanlarının görevidir. Hemoroid ve bağırsak hastalıkları tanı ve tedavisi ile yoğun olarak uğraşan cerrahlara proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.
 • Öncelikle diyetteki lif oranı ve sıvı alımı arttırılır. Batı tarzı diyette günlük 8-15 gram lif alınırken, sağlıklı olarak kabul edilen yüksek lifli diyette günde 25 gramın üzerinde lif alınması gerekir.
 • Obezite, hareketsizlik, sürekli fitil veya lavman kullanımı, kronik ishal ve kronik kabızlığın, hemoroid oluşumuna neden olduğunu bilmek yararlıdır. 
 • Doğal lif takviyesi olarak sıklıkla Psyllium tohumu (Metamucil) ve metilsellüloz (Citrucel) kullanılmaktadır. 
 • Günde toplam en az 2 Lt sıvı almak, dışkının yumuşamasında çok yararlıdır.
 • Hastaya fazla ıkınmaması öğütlenir ve kabızlık giderilmeye çalışılır. Her gün düzenli bir dışkılama alışkanlığı geliştirmek yararlıdır. Dışkı hissi gelince dışkılamayı ertelemeden gerçekleştirmek gerekir, çünkü bu durumda dışkı kurulaşır ve sertleşir. 
 • Zorunlu durumlar dışında, ağır yük kaldırmaktan kaçınmakta yarar vardır. 
 • Düzenli olarak yürüyüş, koşu ve yüzme şeklinde sporları yapmak bağırsak çalışmasına çok olumlu katkı sağlar. Spor amaçlı halter kaldırma, ata, bisiklete veya motosiklete binmek, hemoroid oluşumunu kolaylaştırmaktadır.  
 • Dışkılama sırasında tuvalette uzun süreli tablet veya akıllı telefon kullanımı, gazete, kitap okuma, sosyal medyada gezinme veya bulmaca çözme gibi alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. 
 • Taharetlenme işlemi sırasında makat bölgesine tuvalet kağıdını çok sert bir şekilde sürmekten kaçınılmalıdır, mümkünse sadece su ile taharetlenmelidir.
 • Dışkı yumuşatıcı veya gevşetici (laksatif) ilaçların hemoroide pek olumlu etkileri yoktur ve alışkanlık yaparlar. 
 • Ilık suda oturma banyosunun makat kasının spazmını gevşetmede ciddi yararı vardır, günümüzde klozet içine oturan plastik oturma küvetleri ile bu banyolar çok rahat olarak yapılabilmektedir. 
 • Pıhtılaşmış hemoroid (tromboze hemoroid) durumunda buz uygulamasının yararı vardır. 
 • Bu tür klasik önlemlerin 7-10 gün boyunca uygulanmasına rağmen düzelme olmaması durumunda, bir Genel Cerrahi Uzmanı’na başvurmak yararlı olur. Yalnız ‘’bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi’’ alanında hizmet veren hekimlere ise kolorektal cerrah veya proktolog adı verilir.

Anahtar kelimeler: Anahtar kelimeler: Hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, lif, Psyllium tohumu, metilsellüloz, Metamucil, Citrucel, ıkınma, kabızlık, ağır yük kaldırmaktan, halter kaldırma, ata binme, bisiklete binme, motosiklete binme, dışkı yumuşatıcı, dışkı gevşetici, müshil, laksatif, pıhtılaşmış hemoroid, tromboze hemoroid, Genel Cerrrahi Uzmanı, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi

Kaynaklar
1. Hollingshead JR, Phillips RK. Haemorrhoids: modern diagnosis and treatment. Postgrad Med J 2016; 92 (1083): 4-8.
2. Peery AF, Sandler RS, Galanko JA, et al. Risk factors for hemorrhoids on screening colonoscopy. PLoS One 2015; 10 (9):e0139100. doi: 10.1371/journal.pone.0139100. eCollection 2015.
3. Hardy A, Cohen CR. The acute management of haemorrhoids. Ann R Coll Surg Engl 2014; 96 (7): 508-511.
4. Ross NP, Hildebrand DR, Tiernan JP, et al. Haemorrhoids: 21st-century management. Colorectal Dis 2012; 14 (8): 917-919.
5. Hibberts F, Schizas A. Assessment and treatment of patients with haemorrhoids. Nurs Stand 2010; 24 (18): 51-56.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı