Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid veya basur için bitkisel tedavi

Bu tedavilerin kesinlikle doktor denetimi olmadan kullanılmaması gerekir. Bir antioksidan olan betakaroten’in sigara içen kişilerde alınması durumunda akciğer kanseri riskini arttırdığı ve ısırgan otu ve aşırı sarımsak tüketiminin kemoterapi almakta olan hastalarda kanama sorunu yarattığı gibi bulgular vardır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid veya basur için bitkisel tedavi

Büyüt  Büyüt
 • Psyllium tohumu: karnıyarık otu, Metamucil
 • Metil sellüloz: selüloz’dan elde edilen kimyasal bir bileşiktir.
 • Flavanoidler: diğer adları ile P vitamini veya citrin, hemoroid tedavisinde etkili olan doğal bir antioksidandır. Bitkilerde bulunan biyolojik bileşenlerdir.
 • Hamamelis virginiana: cadı fındığı (witch hazel) olarak anılır. ABD ve Kanada’da yetişen bir bitkiden elde edilen kreminin sürülmesi veya takviye olarak kullanılması, hemoroid ve makat çatlağı tedavisinde etkilidir.
 • Ruscus aculeatus: Karadeniz bölgemizde yetişen ve tavşan memesi, herdemtaze, dişi kuşkonmaz, enir ve yaban mersini adları ile anılan bir bitkidir. Çay veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.
 • Aesculus hippocastanum: at kestanesi adı ile bilinir, çay veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.
 • Silybum Marianum: Deve dikeni, deve kengeri, kengel, sütlü kengel, uslu kenger, akkız, kıbbun, Meryemana dikeni ve sevkülmeryem gibi adlarla da anılır.

Bu tedaviler kesinlikle doktor denetiminde kullanılmalı ve asla gelişigüzel tavsiye ile internetten sipariş yöntemi ile uygulanmamalıdır. Bir antioksidan olan betakaroten’in sigara içen kişilerde alınması durumunda akciğer kanseri riskini arttırdığı ve ısırgan otu ve aşırı sarımsak tüketiminin kemoterapi almakta olan hastalarda kanama sorunu yarattığı gibi bulgular vardır. Zayıflama amacı ile kullanılan bazı bitkisel takviyelere bağlı ölümlerle ilgili haberler basında sıkça yer almaktadır. Genellikle, bu tür ürünler, ‘’gıda takviyesi’’ adı altında, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmakta ve Türk Eczacıları Birliği ise bu tür ürünlerin T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılması için uğraş vermektedir.

Bu tür bitkisel takviyelerin, ilaç statüsüne geçebilmesi için çeşitli bilimsel çalışmalarla yararlılıklarının ispat edilmesi gerekir, buda uluslararası çeşitli kurumlarca onaylandıktan sonra yürürlüğe giren bir uygulamadır. 30.12.2010 tarihli haberlerde AB ülkelerinde birçok bitkisel ilacın yasaklanacağı açıklanmıştır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun 2 Kasım 2011'de kurulması ile beraber T.C. Sağlık Bakanlığı denetimleri çok sıkılaştırmış ve mucizevi ilaç adı altında tanıtımı yapılan birçok ürünün bileşiminde insan vücuduna zarar veren fenolftalein, sibutramin ve ağır metaller şeklinde kimyasallar belirlendiğinden Kasım 2012 dönemi itibari ile 700 civarında web sitesine erişim engellemiştir. Bitkisel tedavilerin uzun dönemde başarı oranı % 50 civarındadır.

Patlıcan sapı ve hemoroid hastalığı
Patlıcan saplarını su içinde kaynatılarak elde edilen doğal suyun soğutulmasını takiben içilmesi veya doğrudan hemoroid memesi üzerine belirli bir süre temas ettirilmesinin, hastaların yakınmalarını azalttığı bilinmektedir.

İncir yaprağı suyu ve hemoroid hastalığı
Akdeniz bölgesinde yoğun olarak bulunabilen incir meyvesi, düşük oranda protein, yağ ve karbonhidrat içerir. İncirin % 50-75’i şekerden oluşur ve süt ile birlikte alınabilir. Kabızlık ile mücadelede çok yararlıdır ve küçük çekirdekleri bağırsak hareketlerini arttırarak, adeta bir dışkı yumuşatıcı (laksatif) gibi hareket ederler. Bir iki adet kuru incir alınarak sıcak su içinde bir gece bekletildikten sonra, bu su ile oturma banyosu yapıldığında, basur (hemoroid) tedavisinde hayli yararlı olduğu gözlemlenmektedir.

Karışımlar
Bir çorba kaşığı zeytinyağı alınarak üç adet ıspanak yaprağı ile karıştırılır ve elde edilen karışım bir pamuğa sürülerek makat etrafına sürüldüğünde belirgin fayda sağlandığı bildirilmektedir. Aynı şekilde, pamuk zeytinyağına veya kantaron yağına batırılarak makat etrafına sürülürse de yararlı olmaktadır. Yarım çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı nane şekeri (mentol) ve bir çorba kaşığı bal karıştırılarak her gün içildiğinde ciddi düzelme sağlandığı belirtilmektedir.

Bu tür ilaçları kesinlikle dost tavsiyesi ile kullanmamak ve rastgele aktardan veya sanal ortamda temin etmemek gerekir. Hemoroid tedavisi Genel Cerrahi Uzmanları tarafından yürütülür. Yalnız ‘’bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi’’ alanında hizmet veren hekimlere ise kolorektal cerrah veya proktolog adı verilir.

Anahtar kelimeler: hemoroid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, bitkisel tedavi, alternatif tıp, psyllium tohumu, metamucil, metilsellüloz, Citrucel, flavanodiler, hamamelis virginiana, witch hazel, ruscus aculeatus, tavşan memesi, herdemtaze, dişi kuşkonmaz, enir, yaban mersini, aesculus hippocastanum, at kestanesi, silybum marianum, deve dikeni, deve kengeri, kengel, sütlü kengel, uslu kenger, akkız, kıbbun, meryemana dikeni, sevkülmeryem, betakaroten, patlıcan sapı, incir yaprağı, zeytinyağı, ıspanak, zencefil, nane şekeri, bal, proktolog, koloproktolog, kolorektal cerrah, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Kaynaklar

 1. Dehdari S, Hajimehdipoor H, Esmaeili S, et al. Traditional and modern aspects of hemorrhoid treatment in Iran: a review. J Integr Med 2018; 16 (2): 90-98.
 2. www.webmd.com
 3. http://www.sagliginsesi.com/news_detail.php?id=2980
 4. http://www.haber10.com/haber/227420
 5. http://www.kanalahaber.com/altin-cilek-olum-getirdi...-haberi-75307.htm
 6. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18230546.asp?gid=381
 7. http://www.haberturk.com/saglik/haber/674271-eczacilardan-bitkisel-urun-sikayeti
 8. http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/18870049.asp
 9. http://www.saglikaktuel.com/haber/internetten-yasam-recetesi-almayin-21475.htm
 10. http://www.saglikaktuel.com/haber/saglik-bakanligi-dugmeye-basti-22497.htm
 11. http://fesraoz.blogspot.com/2012/01/bitkisel-ilaclara-yeni-genelge.html

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 11.02.2019

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı