Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid veya basur için boğma tedavisi (bant ligasyon)

Hemoroidleri boğma tedavisi ilk olarak MÖ 460 yılında Hipokrat tarafından tanımlanmıştır. Hemoroid memesinin boynuna bir lastik (toka gibi) takılması ve bu şekilde basurun çürümeye terk edilmesi prensibine dayanır. 1958 yılında Blaisdell, hemoroidlerde bant ligasyon işlemini tekrar tanımlamış ve 1963 yılında Barron günümüzde hemoroid tedavisinde kullanılan boğma tedavisini ve cihazınıni geliştirmiş ve daha sonra McGiveny ise bant ligatörü daha da kullanımlı hale getirmiştir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid veya basur için boğma tedavisi (bant ligasyon)

Büyüt  Büyüt
 • Hemoroidleri boğma tedavisi ilk olarak MÖ 460 yılında Hipokrat tarafından tanımlanmıştır. Hemoroid memesinin boynuna bir lastik (toka gibi) takılması ve bu şekilde basurun çürümeye terk edilmesi prensibine dayanır. 1958 yılında Blaisdell, hemoroidlerde bant ligasyon işlemini tekrar tanımlamış ve 1963 yılında Barron günümüzde hemoroid tedavisinde kullanılan boğma tedavisini ve cihazınıni geliştirmiş ve daha sonra McGiveny ise bant ligatörü daha da kullanımlı hale getirmiştir.

 • İşlem öncesinde hasta 7-10 gün boyunca Aspirin veya Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalıdır.

 • İşlemden önce sıklıkla hastaya lavman ve lokal anestezi kremi uygulanır.

 • Hasta çoğunlukla sol yanına doğru yatırılır, tek kullanımlık bir anoskop yardımı ile makatın içi incelendikten sonra basur memesi aspiratör adı verilen bir alet yardımı ile dışarıya doğru çekilip, üzerine özel bir alet (aplikatör) yardımı ile lastik bant uygulanır. Bantlar yaklaşık 1 mm çapında ve 2.5 mm kalınlığındadır. Bazen aynı bölgeye iki adet bant uygulanabilir.

 • Bantlar dışkılama ile birlikte 7-10 gün içinde düşerler.

 • Hemoroid veya basur tedavisinde boğma tedavisi veya bant ligasyonun başarı oranı % 60-80 arasındadır.

Hemoroid tedavisinde bant ligasyon işlemi kime uygulanmalıdır?

Bant ligasyon, makat kanalında, dişli çizginin üzerinde yer alan ikinci derece hemoroidlerde uygulanır.

Hemoroid tedavisinde bant ligasyon işlemi kime uygulanmamalıdır?

Bant ligasyon, üçüncü derece ve dördüncü derecede hemoroidler için uygulanmamalıdır. Bazen büyük çaplı ikinci derecedeki hemoroidlerde bile bant ligasyon uygulanması sorun yaratabilir. Daha önceden hemoroid tedavisi için skleteroterapi uygulanan hastalara bant ligasyon uygulanmamalıdır. Uygulamayı yapan cerrahın bu konuda yeterli deneyiminin olması çok önemlidir.

Hemoroid tedavisinde bant ligasyon konusunda ne tartışma vardır?

Bant ligasyon tekniğini Barron sadece tek hemoroid memesi için tanımlamış ve başka memelerin varlığında üç haftalık aralıklara uygulama yapılmasını önermiştir. Buradaki başlıca çekincesi, aynı seansta birden çok bant uygulanırsa, makatta darlık (stenoz) oluşması idi. Ancak, günümüzde birden çok basur memesine aynı seansta uygulama yapan birçok cerrah vardır. İşlem sırasında lokal anestezi yapılmasının yararlı olacağını savunanların aksine, lokal anestezi yapıldığında bandın yanlış uygulanması durumunda, hastada ağrı hissinin oluşmayacağını bildiren gruplarda vardır. Ayrıca, lokal anestezi maddesi fazla yapıldığında, kana karışıp kalpte ritim bozukluğuna yol açabilmektedir.

Hemoroid tedavisinde bant ligasyon işlemi sonrasında ne tür komplikasyonlar gelişebilir?

 • Ağrı: Hemoroidlerin boğma (bant ligasyon) tedavisi sonrasında en sık görülen komplikasyon ağrıdır. Ağrı, sıklıkla işlemden hemen sonra başlar ve % 5-60 oranında görülür. Hemoroid bandının makata çok yakın olan bölüme yada makat kanalı içinde yer alan dişli çizginin altına yerleştirilmesi nedeni ile ağrı gelişir, bu durumda bant hemen çıkartılmalıdır. Hafif bir ağrı ve makatta bir dolgunluk veya baskı hissi olması normal kabul edilir.

 • Kanama: işlem sonrasında olguların % 3’ünde sorun yaratan kanama gelişir. Hemoroid bandının 7-10 gün sonra düşmesini takiben hafif bir kanama olması doğal kabul edilir.

 • Bandın kayması: hemoroid bantı güzel yerleşmeyince kayabilir, bu nedenle bazı cerrahlar aynı bölgeye iki adet bant yerleştirirler.

 • Enfeksiyon: hemoroidlere bant uygulaması sonrasında % 0.1 oranında gelişen enfeksiyon; ağrı, ateş ve idrar yapma güçlüğü (idrar retansiyonu) ile kendini belli eder.

 • Hemoroid pıhtılaşması: hastaların % 2 ile % 5’inde hemoroid pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid), çok ağrılı bir durum olup sıklıkla cerrahi olarak boşaltılması gerekir.

 • Makat çatlağı: hemoroid bandının kayması sırasında vakaların % 1’inde makat çatlağı gelişir.

 

     
     


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı