Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Longo Ameliyatı

Hemoroid makatta genellikle üç yerde ve dizilimi de saat kadranı üzerindeki 3, 7 ve 11 hizalarıdır ve klasik cerrahi yöntemde en az üç yerden yara oluşturmak gerekir. Bu ister normal dikişle yapılsın, ister lazer uygulamasıyla yapılsın makatta ciddi yaralar oluşur ve makat derisinde sinirler bol olduğundan, klasik hemoroid ameliyatı sonrasındaki dönem ağrılıdır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Longo Ameliyatı

Büyüt  Büyüt

Hemoroid makatta genellikle üç yerde ve dizilimi de saat kadranı üzerindeki 3, 7 ve 11 hizalarıdır ve klasik cerrahi yöntemde en az üç yerden yara oluşturulur. Ameliyat ister dikişle, ister lazer uygulamasıyla yapılsın, makatta ciddi yaralar oluşur ve makat derisinde sinirler bol olduğundan, klasik hemoroid ameliyatı sonrasındaki dönem hayli ağrılıdır. Antonio Longo tarafından İtalya’da 1996'da geliştirilen yöntemde ise makat dışında bir yara oluşmaz, ameliyat stapler adı verilen dikiş makinesi şeklinde tek kullanımlık bir alet yardımı ile sinir ağından fakir bir bölge olan makatın içinde gerçekleştirilir, bu da ameliyat sonrasındaki ağrı duyusunu azaltır. Bu nedenlerle Longo ameliyatı veya güncel adı ile ‘’stapler hemoroidopeksi’’, diğer cerrahi tekniklere göre daha az ağrılıdır ve hastaların işe daha erken geri dönmesine olanak sağlar. İçeride hemoroid damarları arasındaki bağlantılar ortadan kaldırıldığından dış hemoroidlerde söner. Ayrıca, gizli makat sarkması (rektal mukozal prolapsus) durumlarında ve ileri derecedeki hemoroidlerde (üçüncü ve dördüncü derecedeki hemoroidler), Longo tekniğinin sonuçları genellikle başarılıdır.Longo ameliyatı ülkemizde 1999 yılından beri başarı ile uygulanmaktadır. Deride sarkıt şeklinde birden çok hemoroid memesi olan, birden çok pıhtılaşmış dış basur memesi (tromboze hemoroid) olan hastalarda ise klasik hemoroid ameliyatı tercih edilir.

Longo hemoroid ameliyatının avantajları:

  • Az ağrılı olması: Stapler hemoroidopeksi olarak tanımlaman bu yöntem ise daha az ağrılı ve hastanın kısa sürede iyileşmesini sağlar. Longo yönteminde, makatın ağız kısmına girişim yapılmaz. Çünkü makatın son 3-4 santimetrelik kısmı ağrıya duyarlıdır ve bu teknikte daha yukarıdan çalışılır. Longo yöntemiyle tedavi edilen hastaların % 80'i ağrı kesiciye çok az ihtiyaç duyar. Hasta ertesi gün bile rahatça dışkısını yapar.
  • Makattan sarkmayı önlemesi: Tek kullanımlık bir alet yardımı ile hemoroid memelerini yukarı doğru çeker ve hepsi içeriye girmiş olur. Böylece iç hemoroid memelerinin dışarı doğru sarkması engellenmiş olur.
  • Damarları kesmesi ve dikmesi: Longo aleti damarları overlok makinesi gibi keser ve diker. Böylece damarlar sabitleneceği için sonraki ıkınmalarda hemoroidal pakeler makattan dışarıya çıkmayacaktır.
  • İşe daha erken geri dönülmesi: Çoğu hasta 3-4 gün sonra aktif yaşamlarına ve işlerine geri dönebilir.
  • Ameliyat süresini kısaltması: Ameliyat süresi 15-30 dakika arasında değişmektedir.

Longo hemoroid ameliyatının dezavantajları:

  • Zımba hattının yüksekte olması: stapler ile gerçekleştirilen hemoroid ameliyatında, zımbaların normal göre yükseğe yerleştirilmesi hemoroid nüksünün artmasına neden olur.
  • Zımba hattının alçakta olması: stapler ile gerçekleştirilen hemoroid ameliyatında, zımbaların normal göre alçağa yerleştirilmesi şiddetli makat ağrısı ile sonuçlanır.

Bu teknik ciddi komplikasyonlara neden olabildiğinden, ciddi deneyim gerektirmektedir. Zımbaların yerleştirilmesi öncesinde atılan kese ağzı (purse string) dikişinin, dişli çizginin (linea dentata) 3-4 cm yukarı kısmına yerleştirilmesi ve böylelikle zımba (stapler) hattının, dişli çizginin 2 cm yukarısında yer alması hedeflenmektedir.
 

       
       
     


Anahtar kelimeler: Hemoroid, hemoroit, basur, mayasıl, makatta şişlik, makattan kanama,kakadan kan gelmesi, dışkıdan kan gelmesi, kabızlık, makat sarkması, rektal prolapsus, Longo ameliyatı, Longo tekniği, stapler ameliyatı, stapler hemoroidopeksi, stapler hemoroidektomi, kapalı hemoroid ameliyatı, zımbalı hemoroid ameliyatı

Kaynaklar

1.    Lin HC, He QL, Shao WJ, et al. Partial stapled hemorrhoidopexy versus circumferential stapled hemorrhoidopexy for Grade III to IV prolapsing hemorrhoids: A randomized, noninferiority trial. Dis Colon Rectum 2019; 62 (2): 223-233.
2.    Hosseini SV, Tahamtan M, Khazraei H, et al. Effects of stapled  hemorrhoidopexy on anorectal function: a prospective randomized controlled trial. Iran J Med Sci 2018; 43 (6): 581-586.
3.    Sturiale A, Fabiani B, Menconi C, et al. Long-term results after stapled hemorrhoidopexy: a survey study with mean follow-up of 12 years. Tech Coloproctol 2018; 22 (9): 689-696.
4.    Jeong H, Hwang S, Ryu KO, et al. Early experience with a partial stapled hemorrhoidopexy for treating patients with grades III-IV prolapsing hemorrhoids. Ann Coloproctol 2017; 33 (1): 28-34.
5.    Petersen S, Sterzing D, Ommer A, et al. TST36 stapling for rectocele and hemorrhoidal prolapse - early results of the prospective German multicenter study. Ger Med Sci 2016 Dec 19;14:Doc14. doi: 10.3205/000241.
6.    Peeters K, Bronckaers M, Hendrickx T. Early complications after stapled hemorrhoidopexy: a retrospective study comparing three different circular staplers. Acta Chir Belg. 2016 Aug;116(4):213-216. Epub 2016 Aug 18.
7.    Lucarelli P, Picchio M, Caporossi M, et al. Transanal haemorrhoidal dearterialisation with mucopexy versus stapler haemorrhoidopexy: a randomised trial with long-term follow-up. Ann R Coll Surg Engl 2013; 95 (4):246-251.
8.    Hiremath B, Gupta S. Stapled haemorrhoidopexy for haemorrhoids: a review of our early experience. Indian J Surg 2012; 74 (2): 163-165

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı