Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid ile karışabilecek hastalıklar

Hemoroid veya basur hastalığı ile karışabilecek birçok tıbbi durum vardır. Dışkıda kan görülmesi, hemoroid veya basur varlığında olabildiği gibi, kalın bağırsak polipleri, kalın bağırsak kanseri, kalın bağırsak divertikülleri, makatta çatlak vb. birçok rahatsızlıkta görülebilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid ile karışabilecek hastalıklar

Büyüt  Büyüt

Hemoroid veya basur hastalığı ile karışabilecek birçok tıbbi durum vardır. Dışkıda kan görülmesi, hemoroid veya basur varlığında olabildiği gibi, kalın bağırsak polipleri, kalın bağırsak kanseri, kalın bağırsak divertikülleri, makatta çatlak vb. birçok rahatsızlıkta görülebilir. Konu ile ilgili ve bilinmesinde yarar olan diğer durumlar ise: dışkı ve gaz kaçırma, dışkıda değişiklik, iltihabi bağırsak hastalığı (İBH), huzursuz (irritabıl) bağırsak sendromu (İBS), kabızlık, bağırsak tıkanıklığı, makat fistülü, makat apsesi, kıl dönmesi, makat kanseri (anal kanser), makat siğili (anal kondilom), makat sarkması (rektal prolapsus), makatta kaşınma (pruritus ani), makatta şişlik, rektum kanseri ve makat sarkmasıdır.

Grucela ve ark, 2010 yılında yayınladıkları çalışmalarında hemoroid hastalığının makat bölgesinden kaynaklanan 7 ayrı sorunla karışabildiğini belirlemişlerdir. Bu hastalıkları; cerrahi dışındaki uzmanlık dallarından olan hekimlerin % 50, genel cerrahi uzmanlarının % 70 ve genelde de % 53 oranında doğru olarak tanı koyabildiklerini gözlemlemişlerdir. Bu doğru tanı oranları sadece hemoroid ve bağırsak hastalıkları tanı ve tedavisi ile uğraşan cerrahlarda yada proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrahlarda daha yüksektir.

Anahtar kelimeler: Hemoroid, basur, mayasıl, babasıl, makatta şişlik, makat çatlağı, makat yırtığı, makatta yırtık, anal fissür, kronik fissür, akut fissür, bağırsakta polip, barsakta polip, kolonda polip, bağırsakta divertikül, barsakta divertikül, kolonda divertikül, kalın bağırsak kanseri, kalın barsak kanseri, kolon kanseri, kolon karsinomu, kolon ca, rektum kanseri, makat kanseri, makat fistülü, kriptit, makat iltihabı, anal kondilom, makat siğili, anal siğil, rektosel, rektal prolapsus, makat sarkması, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, kolrektal cerrahi, koloproktoloji

Kaynaklar

  1. Meher S. Complete rectal prolapse vs prolapsed hemorrhoids: points to ponder. Pan Afr Med J 2016; 24: 88.
  2. Tupe CL, Pham TV. Anorectal complaints in the emergency department. Emerg Med Clin North Am 2016; 34 (2): 251-270.
  3. Bordman Z, Cohen E, Hsieh E, et al. Anorectal malignant melanoma in a patient presenting with prolapsing hemorrhoids. Gastrointest Endosc 2015; 82 (2): 417-418; discussion 418-419.
  4. Wald A, Bharucha AE, Cosman BC, et al. ACG clinical guideline: management of benign anorectal disorders. Am J Gastroenterol 2014; 109 (8): 1141-1157.
  5. Grucela A, Salinas H, Khaitov S, Steinhagen RM, Gorfine SR, Chessin DB. Prospective analysis of clinician accuracy in the diagnosis of benign anal pathology: comparison across specialties and years of experience. Dis Colon Rectum 2010; 53 (1): 47-52.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 07.08.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı