Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Araştırma Yöntemleri

Hemoroid veya basur tanısında araştırma yöntemlerinden yaralanmadan önce en önemli nokta cerrahın yapacağı detaylı bir muayenedir. Makat bölgesinin (anorektal bölge) muayenesinin deneyimli ve özellikle kalın bağırsak cerrahisi ile uğraşan (kolorektal cerrahi) bir hekim tarafından yapılmasının hastaya sağlayacağı birçok yarar vardır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Araştırma Yöntemleri

Büyüt  Büyüt

Hemoroid veya basur tanısında araştırma yöntemlerinden yaralanmadan önce en önemli nokta cerrahın yapacağı detaylı bir muayenedir. Makat bölgesinin (anorektal bölge) muayenesinin deneyimli ve özellikle kalın bağırsak cerrahisi ile uğraşan (kolorektal cerrahi) bir hekim tarafından yapılmasının hastaya sağlayacağı birçok yarar vardır. Makat bölgesinin muayenesinde cerrah önce o bölgeyi detaylı olarak gözle inceler, ardından parmakla makattan muayenesini gerçekleştirir ve bu sırada makat içinde bir kapalılık olup olmadığını, bir kitle veya hassasiyet varlığını, eldivenine kan bulaşıp bulaşmadığını anlayabilir.  Bu muayeneden sonra sıklıkla, anoskopi adı verilen aletle makatın iç kısmı ışıklı bir aletle incelenir. Sigmoidoskopi adı verilen tetkikle kalın bağırsağın sol bölümü ve kolonoskopi yada sanal kolonoskopi tetkiki ile kalın bağırsağın tamamı incelenebilir. Bu tetkiklere ek olarak, kan sayımı, kanama ve pıhtılaşma testleri ve dışkıda gizli kan aranması vb. testler yapılabilir. Hemoroid için bu tür araştırmalar Gastroenteroloji Uzmanı ve Genel Cerrahlar tarafından yapılır. Hemoroid tedavisi ise Genel Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Ağırlıklı olarak, hemoroid ve bağırsak hastalıkları tanı ve tedavisi ile uğraşan cerrahlara proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Anahtar kelimeler: Hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, hemoroid tanısı, basur tanısı, hemoroid araştırma, basur araştırma, anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı