Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Dışkı ve Gaz Kaçırma

Dışkı veya gaz kaçırma,tıbbi olarak inkontinens olarak adlandırılır.Bağırsak inkontinensine yol açan başlıca neden,çatı kemiği tabanını (pelvik taban) oluşturan kasların zayıf olmasıdır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Dışkı ve Gaz Kaçırma

Büyüt  Büyüt

Bağırsak inkontinensi dışkı veya gaz kaçırmaya verilen addır. Hafif şeklinde gaz kaçırma görülürken, ileri şeklinde sıvı veya katı dışkı kaçırma görülebilir. 1. Doğum sırasında yaralanma: aşırı zorlanma nedeniyle makat kaslarında yırtılma olabilir. Bazı yırtıklar hemen doğum sonrasında belirti verirken, bazıları yıllar sonra ortaya çıkabilir. 2. Makat bölgesi ameliyatları (makatta çatlak veya anal fissür ameliyatı, açık hemoroid veya basur ameliyatı sonrasında). 3. Makat bölgesi yaralanmaları. İshal ve acilen dışkılama hissi veya bu esnada dışkı kaçırma şeklinde olur. Bu belirtiler kolit, rektum tümörü veya rektal prolapsus varlığında olabilir. Dışkı veya gaz kaçırma sorunu varlığında; detaylı bir doktor muayenesi, endoanal ultrasonografi, makat bölgesine ait manyetik rezonans görüntüleme (anal MRG tetkiki), anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, anal manometri, defekografi, balon atılım testi ve anorektal elektromiyografi gibi birçok tetkik yapılır. Dışkı ve gaz kaçırma tedavisinde öncelikle; interaktif biofeedback, makat kasları stimülasyonu (anal stimülasyon), sakral sinir stimülasyonu (PTNS), radyofrekans ve tıpa uygulaması gibi ameliyatsız yöntemler denenir. Bu şekilde gaz ve dışkı kaçırma düzeltilemezse, çeşitli yöntemler ile ameliyat tercih edilir. Dışkı ve gaz kaçırma sorunu ile Genel Cerrahi Uzmanları ilgilenir. Bağırsak ve makat hastalıklarının tanı ve tedavisi ile cerrahlara ise; proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah adı verilir ve bu konu ile ilgili bölüme de koloproktoloji, proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.
 

       
 
       


Anahtar kelimeler: bağırsak inkontinensi, barsak inkontinensi, dışkı kaçırma, gaz kaçırma, fekal inkontinens, makatta çatlak, makat yırtığı, anal fissür, makat yaralanması, kolit, rektum tümörü, rektum karsinomu, rektum kanseri, rektum ca, rektal prolapsus, makat sarkması, doğum yaralanması, Hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, proktoloji, kolorektal cerrahi, proktolog, anal manometri, defekografi, balon atılım testi, anorektal elektromiyografi, interaktif biofeedback, anal stimülasyon, sakral sinir stimülasyonu (PTNS), radyofrekans, tıpa uygulaması

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı