Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Dışkıda Kan

Dışkıda kan siyah veya kırmızı renkli görülebilir. Siyah renkli dışkı demir ilacı kullanan kişilerde, gıdalarla (ıspanak vb.) fazla miktarda demir alınması sonucunda veya mide kanamalarında görülebilir. Dışkıda kan görülmesine neden olan durumlar: makat çatlağı (anal fissür), basur (hemoroid), bağırsak kanseri, bağırsak polipleri, bağırsak divertikülü ve nadiren yemek borusunda varisler ve mide kanseridir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Dışkıda Kan

Büyüt  Büyüt

Dışkıda kan siyah veya kırmızı renkli görülebilir. Siyah renkli dışkı demir ilacı kullanan kişilerde, gıdalarla (ıspanak vb.) fazla miktarda demir alınması sonucunda veya mide kanamalarında görülebilir. Dışkıda kan görülmesine neden olan durumlar: makat çatlağı (anal fissür), basur (hemoroid), bağırsak kanseri, bağırsak polipleri, bağırsak divertikülü ve nadiren yemek borusunda varisler ve mide kanseridir. Makata yakın olan kalın bağırsak bölümlerinden gelen kan, parlak kırmızı (hematoşezi) renklidir ve bu durumda makat (anüs), rektum ve sigmoid kolon adlı kalın bağırsak bölümlerinden kanama olduğu düşünülür. Kötü kokulu katran gibi siyah dışkıya ise melena adı verilir ve bağırsak bakterileri ve mide asidinin bu rengi verdiği bilinir ve sıklıkla mide ve onikiparmak bağırsağı kaynaklı kanamalarda görülür. Bu tür kanamaların uzun süreli devam etmesi durumunda demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) gelişir. Dışkıda kan görüldüğünde mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanı veya Genel Cerrahi Uzmanı’na başvurmak gerekir. Başlıca, hemoroid ve bağırsak hastalıkları tanı ve tedavisi ile uğraşan cerrahlara proktolog, proktoloji uzmanı, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de koloproktoloji, proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Anahtar kelimeler:dışkıda kan, makat çatlağı, makatta yırtık, makat yırtığı, anal fissür, bağırsak kanseri, barsak kanseri, bağırsak karsinomu, kolon kanseri, kolon karsinomu, kolon ca, rektum kanseri, rektum karsinomu, rektum ca, bağırsak polipleri, barsak polipleri, bağırsak divertikülü, barsak divertikülü, yemek borusunda varis, özofagus varisi, mide kanseri, mide karsinomu, mide ca, makattan kanama, makattan kan gelmesi, hematoşezi, melena, hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı