Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.İltihabi Bağırsak Hastalığı

İltihabi bağırsak hastalığı; nedeni bilinmeyen ve bağışıklık, kalıtımsal nedenler ve çevresel faktörler ile oluştuğu bilinen; Crohn Hastalığı, ülseratif kolit ve bunun gibi hastalıkları içerir. İltihabi bağırsak hastalığının diğer adı inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) şeklindedir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

İltihabi Bağırsak Hastalığı

Büyüt  Büyüt

İltihabi bağırsak hastalığı; nedeni bilinmeyen ve bağışıklık, kalıtımsal nedenler ve çevresel faktörler ile oluştuğu bilinen; Crohn Hastalığı, ülseratif kolit ve bunun gibi hastalıkları içerir. İltihabi bağırsak hastalığının diğer adı inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) şeklindedir. Ülseratif kolit hastalığında: sık olarak kanlı ishal atakları, sümüksü de olabilir, sürekli dışkı yapma isteği (tenezm), ateş, nabız yüksekliği (taşikardi), kilo kaybı, kramp şeklinde karın ağrısı, bazen yaşlılarda kabızlık görülür. Crohn hastalığının belirtileri ise: ishal: dışkıda sümük (mukus), iltihap veya kan olabilir, karın ağrısı: kramp şeklinde ve karın sağ alt kısmında ve göbekte ağrı gelişir, kilo kaybı, hafif ateş, bağırsak tıkanıklığı: bağırsak iç çeperi ödem nedeniyle daralır, makat çatlağı, makat fistülü, makat apsesi, karın içi apseler, karın duvarında ele gelen sert kitle (kalınlaşmış bağırsak), böbrek taşı, kansızlık (anemi) ve nabız yüksekliği (taşikardi) ve deri, ağız, göz, eklem, karaciğer, safra yolu belirtileridir. İltihabi bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi Gastroenteroloji Uzmanları tarafından yürütülür. Ancak, gerek Crohn hastalığı ve gerekse de ülseratif kolit hastalığında bazen cerrahi gereksinimi doğmaktadır ve bu aşamada Genel Cerrahlar devreye girmektedir.
 

İltihabi bağırsak hastalığı
     


Anahtar kelimeler: iltihabi bağırsak hastalığı, İBH, Crohn Hastalığı, ülseratif kolit, IBD, tenezm, dışkıda sümük, mukus, makat fistülü, anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül, makat apsesi, anorektal apse, anal apse, perianal apse, karın içi apse, intra-abdominal apse, retroperitoneal apse, proktolog, proktoloji uzmanı, koloproktolog, kolorektal, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Kaynaklar
1.    Fascì-Spurio F, Meucci G, Papi C, et al; IG-IBD (Italian Group for Inflammatory Bowel Disease). The use of oral corticosteroids in inflammatory bowel diseases in Italy: An IG-IBD survey. Dig Liver Dis 2017 Jul 22. pii: S1590-8658(17)30980-5.
2.    Lomer MC, Hart AL, Verjee A, et al. What are the dietary treatment research priorities for inflammatory bowel disease? A short report based on a priority setting partnership with the James Lind Alliance. J Hum Nutr Diet 2017 Aug 10. doi: 10.1111/jhn.12494.
3.    Xing T, Camacho Salazar R, Chen YH. Animal models for studying epithelial barriers in neonatal necrotizing enterocolitis, inflammatory bowel disease and colorectal cancer. Tissue Barriers 2017 Jul 20:e1356901. doi: 10.1080/21688370.2017.1356901.
4.    Nishida Y, Hosomi S, Yamagami H, et al. Analysis of the risk factors of surgery after endoscopic balloon dilation for small intestinal strictures in Crohn's disease using double-balloon endoscopy. Intern Med. 2017 Aug 10. doi: 10.2169/internalmedicine.8224-16.
5.    Roccetti M, Marfia G, Salomoni P, et al. Attitudes of Crohn's disease patients: Infodemiology case study and sentiment analysis of Facebook and Twitter posts. JMIR Public Health Surveill 2017 Aug 9; 3 (3): e51.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 14.08.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı