Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.



İrritabıl Bağırsak Sendromu (İBS)

İrritabıl bağırsak sendromu; İBS,spastik kolon,müköz kolit,spastik kolit veya hasta mide adları ile bilinir.İrritabıl bağırsak sendromu varlığında kalın bağırsakta gözle görünen bir sorun olmayıp işlevi ile ilgili sorun vardır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

İrritabıl Bağırsak Sendromu (İBS)

Büyüt  Büyüt

İrritabıl (huzursuz) bağırsak sendromu (İBS) genel nüfusun yaklaşık % 15’ini ilgilendiren bir sorundur. Bazen spastik kolon, muköz kolit veya hasta mide adları da verilir. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi enflamatuvar hastalıklar ile karışabilir. İrritabıl (huzursuz) bağırsak sendromu (İBS), bağırsağın fonksiyonel bir sorunu olup bağırsak işlevine ait bir sorunu yoktur. İrritabıl (huzursuz) bağırsak sendromu’nda;karın ağrısı ve sıklıkla bağırsak alışkanlıklarında değişiklik olur; kabızlık veya ishal veya dönüşümlü olarak her ikisi de olabilir. Çoğunlukla karın bölgesinde kramplar, aşırı bir şişkinlik hissi, doluluk hissi veya geğirme, dışkılama alışkanlığında değişiklikler, dışkı ile birlikte sümüksü mukus gelmesi, aniden şiddetli bir dışkılama hissi ve yetersiz bağırdak hareketleridir. İrritabıl (huzursuz) bağırsak sendromu belirtileri sinir sistemi ile bağırsak kasları arasındaki iletide bozukluk veya ileti kusuru sonucunda gelişir. Bu düzensiz yönetim, bağırsakta bir hassasiyet veya huzursuzluk yaratır. İrritabıl (huzursuz) bağırsak sendromu psikolojik bir bozukluk nedeniyle değil, ancak duygusal bir stres sonucunda gelişir.

Anahtar kelimeler: irritabıl bağırsak sendromu, irritabıl barsak sendromu, İBS, huzursuz bağırsak sendromu, spastik kolon, muköz kolit, hasta mide, fonksiyonel bağırsak hastalığı, fonksiyonel barsak hastalığı, karın bölgesinde kramplar, karında şişkinlik, karında doluluk, geğirme, dışkılama alışkanlığında değişiklikler, dışkıda mukus, aniden dışkılama hissi, dışkıda sümük

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı