Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın bağırsak kanseri, 50 yaş üzerinde görülen ve polip yada ülseratif kolit gibi hastalıklardan kaynaklanan bir tümördür. Hareketsizlik, obesite (şişmanlık), alkol ve sigara tüketimi risk faktörleridir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kalın Bağırsak Kanseri

Büyüt  Büyüt

Kalın bağırsak kanseri en sık 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve kadın ile erkek farkı gözetmez. Bu durum bazı hücrelerin uygun olmayan şekilde (anarşik) çoğalması ile gelişirler. Bu tümörler iyi huylu (sıklıkla polip) ve kötü huylu (kanser) şeklinde olabilirler. Kalın bağırsak kanserlerinin gelişmesi çoğu kez yıllar alır ve çoğunlukla bağırsak içindeki polip adı verilen iyi huylu urlardan veya ülseratif kolit gibi bazı iltihabi kalın bağırsak hastalıklarından ötürü gelişirler. Bu tümörler yayılma yada sıçramalarını yakınlarındaki lenf damarları karaciğer, kemiklere veya prostat, mesane veya rahim gibi komşu organlara yapabilirler. Bağırsak kanseri için risk grubundaki kişiler: 50 yaşın üstündeki kişiler (hastaların % 90’ı), ailede kalın bağırsak kanseri olanlar, ailevi polipozis hastalığı olanlar, yüksek yağ ve kalorili (özellikle hayvansal yağlar) ve düşük lifli diyetle beslenen kişiler, kalın bağırsak polipleri olanlar, yumurtalık, rahim veya meme kanseri öyküsü olan kadınlar, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı varlığı, aşırı kilolu olmak, egzersiz yapmamak, şeker hastalığı, sigara ve aşırı alkol kullanmak ve uzun süreli olarak gece vardiyasında çalışmaktır.  ABD’de yapılan birçok araştırmada kalın bağırsak kanseri tanısı konulan hastaların % 80’inde ailevi bir bağ bulunmadığı ve buna karşın           % 20’sinde ise ailevi bir bağ olduğu belirlenmiştir. Kalın bağırsak kanserinin yaklaşık % 70’i kalın bağırsağın ilk 1.5 metrelik bölümünde yer alırken, % 30’u ise rektum denilen makata yakın olan son bölümünde yer alır. Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, bir haftadan uzun süren kabızlık, ishal ya da dışkı çapının incelmesi, bağırsağın tam olarak boşalamama hissi, karın ağrıları, dışkıda kan görülmesi, nedeni açıklanamayan demir eksikliğine bağlı kansızlık ve yorgunluk hissi, nedeni olmayan kilo kaybı kalın bağırsak kanseri için görülebilen belirtilerdir. Kalın bağırsak kanseri tedavisi sıklıkla, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi Uzmanları tarafından ortaklaşa gerçekleştirilir. Yalnız bağırsak cerrahisi ile uğraşan cerrahlara kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog veya koloproktolog ve bu konu ile ilgili bölüme de koloproktoloji, proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

 
Kalın bağırsak kanseri Kalın bağırsak kanseri Kalın bağırsak kanseri
     
   
 
Anahtar kelimeler:bağırsak kanseri, bağırsak karsinomu, barsak kanseri, barsak ca, barsak karsinomu, kalın bağırsak kanseri, kalın barsak kanseri, kolon kanseri, kolon karsinomu, kolon ca, barsak ca, rektum kanseri, rektum karsinomu, rektum ca, bağırsakta polip, barsakta polip, kolonda polip, polip, ülseratif kolit, ailevi polipozis sendromu, Crohn hastalığı, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, barsak alışkanlıklarında değişiklik, kabızlık, ishal, dışkı çapının incelmesi, bağırsağın tam olarak boşalamama hissi, karın ağrısı, dışkıda kan görülmesi, kansızlık, kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı