Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kalın Bağırsak Polipleri

Sindirim sistemi boyunca yer alan üzüm tanesi (saplı polip) veya mercimek (sapsız, sesil veya dimünitif polip) gibi iyi huylu urlara polip adı verilir. Polipler; mide, ince bağırsak ve kalın bağırsakta (kolon) yer alabilirler ve erişkinlerin yaklaşık % 20'sinde görülürler.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kalın Bağırsak Polipleri

Büyüt  Büyüt

Polipler mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan kaynaklanan organın iç yüzeyine doğru büyüyen kitlelerdir. Erişkinlerin % 15-20’sinde görülürler. Poliplerin çoğu iyi huylu olmasına karşın bazılarında kanser gelişimi görülmektedir. Polipler kalın bağırsağın tüm bölümlerinde görülmesine karşın sıklıkla kalın bağırsağın sol bölümü, sigmoid kolon ve rektum’da bulunurlar.  Poliplerin büyük bölümü belirti vermezler ve tesadüfen endoskopi yada bağırsak röntgeninde tespit edilirler. Polipler bazen kanama, mukus salgısı, bağırsak hareketlerinde değişiklik ve karın ağrısı gibi belirtiler verebilirler. Polipler kolonoskopi veya ilaçlı bağırsak röntgeninde görülebilirler ve her ikisi içinde işlemden önce bağırsak hazırlığı gerekir. Sigmoidoskopi tetkikinde  kalın bağırsağın sadece sol bölümünü incelenir ve bağırsak hazırlığı gerektirmez. Bir polip dahi belirlense, tüm kalın bağırsağı incelemek gerekir, çünkü bu hastaların % 30’unda kalın bağırsağın diğer bölümlerinde polipler olması beklenir.  Poliplerin endoskopi sırasında sadece gözle bakılması ile kanserleşme olasılıklarını anlayabilmek mümkün olmadığından alınmaları önerilir. Bazı poliplere elektrokoter ile dokunmak yeterli iken diğerleri ‘snare’ adı verilen kement şeklindeki tel ile alınır (polipektomi işlemi). Bu işlem için hastayı yatırmaya gerek yoktor ve ayaktan tedavi şeklinde yapılabilir. Polipler alınırsa tekrarlamaları beklenmez. Ancak, hastaların       % 30’unda kalın bağırsağın farklı bölümlerinde yeni poliplerin çıkması beklenir. Bu nedenle polip bulunan hastaların belirli aralıklarla takipte olmalarında yarar vardır.  Kalın bağırsak poliplerinin çok sayıda ve ailesel olan tipleri de vardır, bunlar Familyal (ailevi) adenomatöz polipozis (FAP) olarak adlandırılırlar. Bu tür durumlarda bazen aemliyat gerekebilir ve bu tür durumlarda tedaviyi sıklıkla bağırsak cerrahisi ile uğraşan cerrahlar (kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog veya koloproktolog) üstlenir ve bu konu ile ilgili bölüme de koloproktoloji, proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Kalın bağırsak polipleri Kalın bağırsak polipleri Kalın bağırsak polipleri Kalın bağırsak polipleri
       
       
   


Anahtar kelimeler: polip, bağırsakta polip, barsakta polip, kolonda polip, kolonoskopi, sigmoidoskopi, polipektomi, endoskopik polipektomi, saplı polip, sapsız polip, sesil polip, dimünitif polip, bağırsak röntgeni, sanal kolonoskopi, ailevi adenomatöz polipozis, FAP, familial adenomatöz polipozis, kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı