Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kıl Dönmesi

Kuyruk sokumu, kasık, göbek ve koltukaltı gibi vücut bölgelerinde kılların deri altına girerek iltihap veya apse yapmalarına kıl dönmesi, pilonidal sinüs, dermoid kist veya sinüs pilonidalis gibi adlar verilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kıl Dönmesi

Büyüt  Büyüt

 Kuyruk sokumu, kasık, göbek ve koltukaltı gibi vücut bölgelerinde kılların deri altına girerek iltihap veya apse yapmalarına kıl dönmesi, pilonidal sinüs, dermoid kist veya sinüs pilonidalis gibi adlar verilir. Vücudun bu bölgelerinde biriken kıllar adeta matkap hareketi ile derinin içine girerler. Kıl dönmesi, sıklıkla 15-30 yaş grubundaki genç nüfusu ilgilendiren bir sorundur, 40 yaş üzerinde ise pek görülmez. Batı toplumlarında yapısal farklılıklardan dolayı % 1 oranında görülürken, ülkemizde genç askerler arasında yapılan araştırmalarda ortalama % 10 oranında olduğu belirlenmiştir. Sıklıkla uzun süreli oturarak iş yapan; sekreter, muhasebeci, bankacı, mimar, mühendis, memur vb. mesleklerde gözlenir. Burada ana etken, deride fazla miktarda sürtünme olması, terleme, obesite (şişmanlık), temizlik eksiği ve derinin o kısmına gelen küçük darbelerdir (minör travma). Kıl dönmesi olan kıllar içeri doğru çekilerek kıl kesesini oluştururlar, ardından kıllar aşağıdan yukarıya doğru ilerler ve göz gibi küçücük bir noktadan delik oluşturarak akıntıya yol açarlar. Kıl dönmesi ameliyatsız yöntem veya ameliyat ile alınarak tedavi edilir. Ameliyatsız yöntemde tedavi, kıl kesesinin muayenehane koşullarında lokal aneztezi ile uyuşturma sonrasında alınması ve yaraya gümüş nitrat adı verilen maddenin uygulanması ile yapılır. Bu yöntemde % 10-20 oranında tekrarlama olur. Ameliyatla kıl kesesi alınıktan sonra yara dikilebilir, açık bırakılabilir veya kaydırma (flep) yöntemi ile kapatılabilir. Ameliyat sonrasında yöntemine göre % 5-15 arasında tekrarlama görülür. Bazen oluşan deliğin etrafı çıban şeklinde kızarır ve şiddetli yada zonklama tarzında ağrı yapmaya başlar ki bu sinüs pilonidalis apsesi olduğunun göstergesidir. Bu tür bir durumda uygun yaklaşım; antibiyotik tedavisi ve bazen de apsenin cerrahi yöntemle yarılarak boşaltılmasıdır (drenaj). Kıl dönmesi tedavisi Genel Cerrahi Uzmanları tarafından yürütülür. Ağrılıklı olarak, bağırsak cerrahisi ile uğraşan cerrahlar; kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog veya koloproktolog) olarak adlandırılır ve bu konu ile ilgili bölüme de koloproktoloji, proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.
 

Kıl dönmesi
       
       
       
   


Anahtar kelimeler:  kıl dönmesi, dermoid kist, pilonidal sinus, sinüs pilonidalis, pilonidal kist, intergluteal sulkus, fistül, follikülit, fronkül, pilonidal apse, sinüs pilonidalis apsesi, kıl kesesi, gümüş nitrat, fenol, ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi, kıl kesesi, kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı