Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makat Apsesi

Makat bölgesinde çıban sonrasında iltihap dolmasına, makat apsesi (anal apse, anorektal apse veya perianal apse) adı verilir. Makat apsesi şiddetli makat ağrısı, makatta şişlik, titreme ve ateş ile kendini belli eder.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makat Apsesi

Büyüt  Büyüt

Makat bölgesinde içinde iltihap dolu bir kesecik oluşmasıdır. Makat veya tıbbi deyimi ile anüs çevresinde ağrı, üşüme, titreme ve ateş şikayeti olan hastalarda makatta apse veya altta yatan makat fistülü hastalığı olabilir. Makatta apse makat bölgesindeki salgı bezlerinin tıkanması ve iltihaplanması ile gelişir. Kalın barsak iltihapları, aşırı ishal gibi durumlar makatta apse gelişmesine neden olabilirler. Makat apsesi genellikle makatta şiddetli ağrı ve şişlik ile kendini gösterir. Bu şikayetler dışkılama alışkanlığı ile ilgili değildir ve ateş olabilir. Buna ek olarak, makat çevresinde kaşıntı, iltihabi akıntı şikayetleri ve halsizlik eşlik edebilir. Kendiliğinden veya cerrahi yöntemle apse boşaltılabilir ve böylece ağrı ve basınç hafifler. Makatta fistül gelişen hastalarda sıklıkla kanlı veya sarı renkli cerahat akıntısı şikayeti olup, bu hastalarda genellikle ateş, halsizlik ve ağrı olmaz. Bu şikayetlerin ortaya çıkması ise tekrar apse oluşumuna işaret eder. Makat apseleri her zaman fistüle dönüşmez. Makat fistülü makat apsesi vakalarının yaklaşık % 40-50’sinde gelişir ve eğer oluşacaksa engellemenin imkanı yoktur. Hangi apsenin fistülleşeceği konusunda bir tahminde mümkün değildir. Eğer makat yanından akıntı 2-3 ay kadar devam ederse perianal fistül tanısı konur. Makat apsesi tedavisi ile Genel Cerahi Uzmanları ilgilenir. Ağırlıklı olarak, makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraşan Genel Cerrahlara ise; proktoloji uzmanı, koloproktolog, proktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.
 

       


Anahtar kelimeler: makat fistülü, perianal fistül, anorektal fistül, makat apsesi, anorektal apse, perianal apse, makatta şişlik, makatta ağrı, makattan akıntı, anal kriptit, kıl dönmesi, proktoloji uzmanı, koloproktolog, proktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi, Genel Cerrahi Uzmanı, Genel Cerrah

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı