Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Anal fissür veya makat çatlağı, şiddetli bir kabızlık veya ishal dönemini takiben makatta oluşan yırtıktır. Dışkının makattan çıkışı esnasında yırtılır gibi çok şiddetli bir ağrı olur ve bazen dakikalar ve bazen de saatler boyunca bu ağrı devam eder.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Büyüt  Büyüt

Makat çatlağı (anal fissür)
Anal fissür, makat yırtığı veya makat çatlağı makatta çeşitli etkenlerle oluşan bir yırtıktır.

Makat çatlağı nedenleri

  - Kronik kabızlık: Sert, kuru (taş gibi) bir dışkının zorla makattan geçmesi sırasında bu bölgeyi yırtması ile oluşur.
  - Kronik ishal
  - Beslenme değişiklikleri: diyetteki lif oranının azalması ile oluşan kabızlık, makat çatlağına neden olabilir. Son zamanlarda özellikle protein diyeti gibi tek tipte (liften fakir) beslenme dönemi sonrasında birçok kişide bu tür makat çatlaklarına rastlanmaktadır.
  - Hamilelik
  - Lohusalık
  - Sürekli dışkı gevşetici ilaç kullanımı
  - İltihabi bağırsak hastalığı
  - Makat yolu ile cinsel temas

Makat çatlağı belirtileri

- Makatta ağrı
- Makatta şişme
- Makattan kanama
- Makatta kaşıntı
- Zor dışkılama: dışkılama sırasında ‘cam kesiği’ veya ‘jilet kesiği’ hissi
- Dışkı çapında incelme

Dışkının makattan çıkışı esnasında yırtılır gibi çok şiddetli bir ağrı olur ve bazen dakikalar ve bazen de saatler boyunca bu ağrı devam eder. Makat çatlağı veya yırtığı derinleşip iç makat kasına (internal anal sfinkter) ulaştığı anda kronikleşmiş demektir ve bu kasın kasılı kalması yani spazmı, fissürün iyileşmesini engeller. Anal fissürlerin yaklaşık yarısı kendiliğinden iyileşir.

Makat çatlağı tedavisi

- Diyet düzenlemeleri: diyetteki lif oranını arttırmak. Baklagiller (bakla, nohut, fasülye, bezelye, mercimek), sebze tüketimi ve günde 2 Lt’nin üzerinde su tüketimi ciddi yarar sağlar. Acı, ekşi ve baharatlı gıdalardan sakınmak, süt ürünlerini az tüketmek (kahvaltıda kibrit kutusu büyüklüğünde peynir tüketimi, günde bir bardak süt veya bir kase yoğurt tüketimi gibi) yararlı olur. Bu tür ürünlerin fazla tüketimi makatta kaşıntı, yanma ve ağrıya neden olabilir.
- Kremler
- Oturma banyosu
- Nitrogliserinli kremler
- Kalsiyum kanal blokerleri
- Botoks enjeksiyonu: iç makat kasında geçici (ortalama 4 ay süre ile) felç oluşturarak makat çatlağı olgularının % 90’ına yakınını iyileştirdiği bilinmektedir.
- Ameliyat: İlaç tedavisinin başarılı olmaması durumunda cerrahi tedavi gündeme girer. Makatta çatlağın ameliyatla tedavisi ise fissürektomi (çatlağın çıkartılması) veya lateral internal sfinkterotomi (makattaki spazmın çözülmesi için makat iç kasının kesilmesi) esasına dayanır. Bunun yanında makatın genişletilmesi (anal dilatasyon), çatlağın çıkartılması (fissürektomi) ve lazerle buharlaştırma gibi teknikler kullanılmaktadır. Son yıllarda klasik sfikterotominin yerini anal manometri cihazı ile gerçekleştirilen ‘basınç kontrollü sfinkterotomi’ almıştır. Makat çatlağı tedavisi ile Genel Cerrahi Uzmanları ilgilenir. Ağırlıklı olarak, makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraşan Genel Cerrahlara ise; proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir

 
     
 
     
   


Anahtar kelimeler: Hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, makat çatlağı, makat yırtığı, makatta yırtık, anal fissür, makatta çatlak, makatta kaşıntı, makattan kanama, makattan kan gelmesi, makat iç kası, internal anal sfinkter, kalın bağırsak kanseri, kalın barsak kanseri, kolon kanseri, kolon ca, makat kanseri, nitrogliserinli krem, kortizonlu krem, oturma banyosu, kalsiyum kanal blokerleri, Nifedipin ve diltiazem, Botoks, Botulinum toksini, makatta çatlak ameliyatı, makat çatlağı ameliyatı, anal fissür ameliyatı, fissürektomi, lateral internal sfinkterotomi, proktoloji uzmanı, koloproktolog, proktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi, Genel Cerrahi Uzmanı, Genel Cerrah

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı