Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makat Fistülü

Makat kanalı içindeki kalın bağırsağın son kısmı ile makat derisi arasında gelişen kanala veya tünele anorektal fistül (makat fistülü, anal fistül, perianal fistül) adı verilir. Anorektal fistül sıklıkla anorektal apseden (makat apsesi, anal apse, perianal apse) sonra gelişir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makat Fistülü

Büyüt  Büyüt

İki vücut bölgesi arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının (kanalın) oluşmasına fistül denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir. Nerede ise vakaların tümünde, geçmişte olan bir apse sonucunda oluşan perianal fistül, apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır. Perianal fistül hastalığının tedavisindeki sorunlar: ameliyat sonrası nüks (% 2-10 oranında) veya tekrarlama oranlarının yüksek olması ve ameliyat sırasında eksternal sfinkter adı verilen dışkı tutma kasının yaralanma olasılığıdır ki bu durum dışkı tutamama           (% 0-20 oranında) ile sonuçlanır ve düzeltilebilmesi çok güç bir durumdur. Mide barsak sisteminin en son bölümünü oluşturan makat bölgesinin etrafında iki adet kas tabakası yer alır. Dış kas tabakası veya eksternal anal sfinkter dışkıyı tutma işlevini sağlayan çizgili veya istemli kas liflerinden oluşur. İç kas tabakası veya internal sfinkter ise, düz veya istemsiz kas liflerinden oluşur ve kişi bu lifleri kontrol edemez.  Her iki kas lifinin dışkı tutma (kontinens) üzerinde ciddi etkileri vardır. Makat kanalının deri ile birleştiği yere açılan bezler mevcuttur. Bu bezlerin görevi, makatın kayganlığını sağlamak ve dışkılama işlevini kolaylaştırmaktır. Bu bezler iltihaplanırsa barsak ile cilt arasında bir tünel gelişir ki buna fistül denir. Makat fistülü tedavisi ile Genel Cerahi Uzmanları ilgilenir. Ağırlıklı olarak, makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraşan Genel Cerrahlara ise; proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Makat fistülünde endorektal ultrasonografi görüntüsü

     
           
       
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
     
           
         


Anahtar kelimeler: makat fistülü, anal fistül, anorektal fistül, perianal fistül, dışkı tutamama, dışkı kaçırmak, gaz tutamama, gaz kaçırma, bağırsak inkontinensi, barsak inkontinensi, fekal inkontinens, gaz inkontinensi, birincil ağız, ikincil ağız, iç makat kası, internal anal sfinkteri dış makat kası, eksternal anal sfinkter, dışkı tutma kası, proktoloji uzmanı, koloproktolog, proktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi, Genel Cerrahi Uzmanı, Genel Cerrah

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı