Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makat Kanseri

Makat kanseri; makattan kanama, makat şişliği, makat ağrısı, makatta kaşıntı, dışkıda incelme, makattan sümük gibi akıntı gelmesi, makat ve kasık lenflerinde şişme gibi belirtiler gösterir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makat Kanseri

Büyüt  Büyüt

Makat kanalı etrafı kaslarla çevrili olan bir geçit olup, etrafındaki cilt hücrelerinden kanser gelişmesine makat kanseri denir. Sindirim sistemi kanserlerinin % 1-2’sini oluştururlar. Henüz kanser oluşturmamış hücrelere ağır displazi, insitu karsinom veya Bowen hastalığı denir. Makat kanseri sıklıkla human papilloma virus (HPV) ile ilişkilidir. Bu virüs’ün makat ve rahim ağzında kondilom oluşturabildiği bilinmektedir. 50 yaş üzerindeki nüfus, makat yolu ile (anal) seks yapan kişiler, sigara, bağışıklık sistemi zayıflaması (HİV enfeksiyonu), kronik iltihap ve leğen kemiği (pelvis) ışınlamasıdır. Önlem olarak:  makat yolu ile (anal)  seks ve böylelikle HPV ve HİV enfeksiyonlarından uzak durulmalı, cinsel temas sırasında prezervatif kullanımı enfeksiyon riskini yok etmese de azaltır ve sigara terk edilmelidir. Makat kanseri (anal kanser) tanısı: yüksek risk grubundaki kişilere (HIV virüsü taşıyan erkekler, erkekler ile cinsel ilişki yaşayan erkekler, değişik kişilerle cinsel temasa girenler ve rahim ağzında kondilomu bulunanlar) tarama yapılabilir. Makattan sürüntü şeklinde hücre örneği alınabilir (pap smear) veya anoskopi (makat bölgesi endoskopisi) ile tetkik yapılabilir. Makat kanseri (anal kanser) belirtileri: Makattan kanama, makatta şişlik, makatta ağrı, makatta kaşıntı hissi, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, dışkı çapında incelme, makattan sümüksü akıntı (mukus) gelmesi ve makat bölgesinde ve kasık bölgesinde lenf bezlerinin şişmesidir. Benzer belirtiler hemoroid veya basur hastalığında da görülebilir ancak bu tür belirtilerin varlığında konunun uzmanı bir hekime muayene olmakta yarar vardır. Makat kanseri (anal kanser) konunun uzmanı bir doktor muayenesi ve şüphe durumunda biopsi sonrasında konulur. Makat kanseri tedavisi: 1. Cerrahi (kanserli bölge çıkartılır) 2. Radyoterapi (ışın tedavisi)  3. Kemoterapi (damardan kanseri yok etmeye yarayan ilaçların verilmesi) ile yapılır. Günümüzde sıklıkla radyoterapi ile kemoterapi birlikte verilir. Makat kanseri hastalarının büyük bir çoğunluğunda kolostomi gerekmeyecektir. Radyoterapi ile kemoterapi tedavisine yanıt vermeyen hastalarda, tedaviye rağmen tümörü tekrarlayan hastalarda rektum ve makatın (anüs) birlikte çıkarılması yani abdomino-perineal rezeksiyon ameliyatı (Miles ameliyatı) gerekebilir. Makat kanserlerinin bir çoğu yeterli tedavi edilebilirler, ancak nüks açısından takip edilmeleri gerekir. Makat kanserinde, tedavi ve takibin deneyimli Genel Cerrahi, Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi Uzmanları tarafından yapılması uygun olur. Ağırlıklı olarak, makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenmekte olan Genel Cerrahlara ise; proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Anahtar kelimeler: makat kanseri, anal kanser, rektum kanseri, rektum ca, rektum tümörü, Bowen hastalığı, insitu karsinom, human papilloma virüs, HPV, HİV enfeksiyonu, AİDS, anal seks, makattan cinsel ilişki, anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, hemoroid, basur, mayasıl, babasıl, makat çatlağı, anak fissür, makatta çatlak, makattan kanama, makatta şişlik, makatta ağrı, makatta kaşıntı, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, dışkı çapında incelme, makattan sümüksü akıntı, makattan mukus gelmesi, makat bölgesinde lenf bezlerinin şişmesi, kasık bölgesinde lenf bezlerinin şişmesi, proktoloji uzmanı, koloproktolog, proktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi, Genel Cerrahi Uzmanı, Genel Cerrah

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı