Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makat Sarkması

Rektum adı verilen kalın bağırsağın son kısmının makat deliğinden dışarı sarkması, rektal prolapsus olarak adlandırılır. Makattan sümük benzeri (mukus) akıntı ve kanama olur, dışkı tutma kasında (eksternal anal sfinkter) zayıflama olabilir. Fazla ıkınan kişilerde, çok sayıda ve zor doğumlar sonrasında ve çatı kemiğine (pelvis) gelen şiddetli darbeler sonrasında görülebilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makat Sarkması

Büyüt  Büyüt

Kalın bağırsağın makata yakın olan son bölümü yani rektum’un makattan dışarı sarkması veya fıtıklaşmasına ‘rektal prolapsus’ denir. Makat dışkı tutma kasının zayıflaması sonucunda dışkı veya mukus adı verilen sümüksü sıvının gelmesi söz konusu olabilir. Her iki cinste de olabilmekle birlikte kadınlarda daha sıktır. Rektal prolapsus veya makat sarkması: yaşam boyu alışkanlık haline gelen uzun süreli ıkınma alışkanlığı, kadınlarda doğumlardan sonra, nadiren kalıtımsal eğilim, yaşla birlikte bağların ve dışkı tutma kasının gevşemesi, çatı kemiği tabanının bozukluğu (pelvik taban disfonksiyonu) durumunda idrar kaçırma (üriner inkontinens) ve omurilik yaralanmalarında gelişebilir. Kanama ve makattan sarkma gibi belirtiler hem hemoroid (basur) ve hem de rektal prolapsus da aynıdır. Rektal prolapsus durumunda bağırsağın daha üst bir bölümü dışarı çıkarken, hemoroid hastalığında bağırsağın makata çok yakın olan bir bölümü dışarı fıtıklaşır. Rektal prolapsus (makat sarkması) tanısı: bu konuda uzman bir hekim hastanın sorgulamasını yaparken ve muayene sırasında çoğunlukla rektal prolapsus (makat sarkması) tanısını koyabilir. Bazen iç veya gizli rektal prolapsus (makat sarkması) durumlarında radyolojik bir inceleme tekniği olan video-defekografi yararlı olur. Bu görüntüleme yönteminde bağırsak hareketleri sırasında çeşitli görüntüler alınarak gizli makat sarkmaları görüntülenebilir. Makat etrafındaki kasların fonksiyonunu araştırmak için anorektal manometri çok yararlı bir araştırma yöntemidir. Rektal prolapsus (makat sarkması) uzun süren bir kabızlık sonrasında meydana gelmesine karşın, kabızlık düzeltilse bile sarkma durumu gerilemez. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Ameliyat karın içinden veya makat içinden yapılabilir. Karın içinden yapılan girişimde günümüzde seçkin yaklaşım laparoskopik veya robotik onarımdır. Uygun girişim uygulandığında hastaların büyük bir bölümü bundan yarar görür. Başarıda dışkı tutma kasının durumu, sarkmanın iç veya dış olması önemlidir. Ameliyat sonrasında dışkı tutma kasının tekrar eski gücüne kavuşması bir yıl kadar sürebilir. Makat sarkması durumunda bir Genel Cerahi Uzmanına başvurmak gerekir. Ağırlıklı olarak, makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraşan Genel Cerrahlara ise; proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.
 


Anahtar kelimeler: makat sarkması, rektal prolapsus, rektal mukozal prolapsus, hemoroid, basur, mayasıl, babasıl, gaz inkontinensi, dışkı inkontinensi, fekal inkontinens, gaz kaçırma, dışkı kaçırma, pelvik taban disfonksiyonu, defekografi, anorektal manometri, bağırsak geçiş zamanı, proktoloji uzmanı, koloproktolog, proktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi, Genel Cerrahi Uzmanı, Genel Cerrah

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı