Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makat Siğili (Anal Kondilom)

Anal kondilom (makat siğili veya kondiloma akuminata) human papiloma virüsü (HPV) ile bulaşan bir sorundur. Makattan kanama, kaşınma ve sümük gibi akıntı gibi belirtiler verir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makat Siğili (Anal Kondilom)

Büyüt  Büyüt

Makat siğili (anal siğil, anal kondilom veya kondiloma akuminata) makatın çevresini ve içini etkileyen bir durumdur, aynı zamanda cinsel organların etrafını da etkileyebilir. Toplu iğne başı gibi noktalar halinde belirirler. Sıklıkla ağrı veya huzursuzluk yaratmazlar, bu nedenle hasta sorunun farkında bile olmayabilir. Makat kondilomu’nun (anal kondilom) belirtileri: makatta kaşıntı, kanama, sümüksü (mukuslu) akıntı olması veya o bölgede kitle hissidir. Makat kondilomu (anal kondilom) kısaca HPV olarak adlandırılan human papiloma virüsü ile bulaşır ve çıkarılamazsa daha büyür. Cinsel temasla bulaşır ve nedenle cinsel temasla bulaşan hastalıklar içinde sınıflandırılır. Makat yolu ile veya normal cinsel temasla makat bölgesine bulaşabilir. Makat kondilomları (anal kondilom) bırakılırsa mutlaka büyür, çoğalır ve kansere dönme riski taşırlar. Makat kondilomu tedavisi: Makat bölgesine uygulanan ilaçlar – Podofiloks ve 5-Florourasil (Podofilin), sıvı azot ve cerrahi olarak çıkartma ile yapılır. İnfrared koagülasyon (lazer) ile makat siğillleri saniyeler içinde ağrısız bir şekilde kolaylıkla yakılabilir. Aynı şekilde elektrokoter aleti ile de siğiller yakılabilir. Makat kondilomlarının (anal kondilom) tedavisinde çoğu zaman hastane yatışı gerekmez ve ayaktan tedavi ile iyileşirler ve hastalar kısa sürede işlerine geri dönebilirler. Makat kondilomu (anal kondilom) tedavisi sonrasında tekrarlayabilir, çünkü virüs dokularda aylarca canlı olarak kalabilir. Tedavi son kondilom iyileşene dek devam ettirilir ve aylarca sürebilir. Tekrarlamayı önlemek için cinsel temastan uzak durmak, prezervatif kullanmak, farklı kişilerle cinsel temastan kaçınmak ve cinsel partneri de tedavi etmek yararlı olacaktır.

Makat siğili (anal kondilom) Makat siğili (anal kondilom)
     
     
 


Anahtar kelimeler: makat siğili, anal siğil, anal kondilom, makat kondilomu, kondiloma akuminata, anal seks, makattan ilişki, ters ilişki, arkadan ilişki, makatta kaşıntı, makattan kanama, makattan sümüksü akıntı, makattan mukuslu akıntı, makatta kitle, makatta şişlik, human papiloma virüs, HPV, Podofiloks, podofilin, sıvı azot, 5-Florourasil, 5-FU, koterizasyon, makat kanseri, anal kanser, makat ca, anal ca, elektrokoter, infrared koagülasyon,

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı