Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makatta Kaşınma ve Yanma (Pruritus Ani)

Makatta kaşıntı: ishal, dışkı kaçırma (fekal inkontinens), makat çatlağı (anal fissür), basur (hemoroid), mantar enfeksiyonu, parazit enfeksiyonu, makat fistülü (anorektal fistül, anal fistül, perianal fistül), sedef hastalığı ve Crohn hastalığı nedeniyle olabilir. Ayrıca, baharat ve acı gıdalar, kahve, çay, süt, peynir, domates, ketçap, çikolata ve fındık gibi gıdalar da kaşıntıya neden olur.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makatta Kaşınma ve Yanma (Pruritus Ani)

Büyüt  Büyüt

Makatta ıslanma (diyabet ve AİDS hastalığında), ishal, dışkı kaçırma (fekal inkontinens), hemoroid (basur), makatta çatlak (anal fissür), mantar enfeksiyonları (uzun süreli antibiyotik tedavileri sonrasında), sedef hastalığı (Psöriazis), Crohn hastalığı, makat fistülü (anorektal fistül), kıl kurdu ve makat çatlağında olan nöbetçi memeler, makatta kaşınma ve yanmaya neden olabilir. Aynı şekilde; baharatlı ve biberli gıdalar, fazla çay ve kahve tüketimi, karbonatlı içecekler, süt ürünleri, domates, ketçap, peynir, çikolata ve fındık gibi gıdalarda makat kaşıntısı veya yanmasına neden olabilir. Temizlik eksikliğinden dolayı makatta kaşıntı veya yanma gelişmesi sık rastlanılan bir durum değildir. Ancak, makatta kaşıntı yada yanma sorunu olan kişilerin büyük bölümünün makat bölgesini su ve sabun ile aşırı miktarda yıkadığı bilinmektedir. Bu durum makat bölgesindeki koruyucu özelliği olan bazı yağların yok olmasına neden olur ve böylelikle sorun daha komplike bir hal alır. Bu nedenle makatta kaşıntı ve yanma yakınmaları, temizlik sorunu olan kişiler yerine makat bölgesini aşırı temizleyen kişilerde görülür.

Makatta kaşıntı (pruritus ani) ve yanmayı azaltmak için: makat bölgesini ılık su ile yıkamak ve sonra nemli tuvalet kağıdı ile kurulamak gerekir. Normal tuvalet kağıdı kullanımından ve makat bölgesinde kaşınan bölgede aşırı sürtünme hareketinden kaçınmak gerekir. Makat bölgesini yaralanmadan korumak gerekir. Makat bölgesine sabun ve tuvalet kağıdı temasından kaçınmak gerekir. Doktorun önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanılmamalıdır. Bir hafta içinde yakınmalarda kısmi azalma görülürken, tedavinin ortalama altı hafta kadar devam edeceğini hastanın kabullenmesi gerekir.

Tedavide şu ilaçlar kullanılır:
1. Lokal anestezik kremler: benzocaine, benzil alkol, lidocaine, pramoxine, tetracaine
2. Vazokonstriktör (damarları büzen) ilaçlar: efedrin, epinefrin ve fenilefrin makat etrafına sürülebilir.
3. Koruyucu kremler: çinko oksit, alüminyum hidroksit jel, gliserin, kaolin, lanolin, mineral yağı (Balneol), nişasta ve karaciğer yağı
4. Hamamelis virginiana kremi
5. Antiseptikler: borik asit, fenol, rezorsinol, benzalkonium klorid
6. Analjezikler: mentol
7. Kortizonlu kremler

 


Anahtar kelimeler:makatta kaşıntı, makatta yanma, pruritus ani, makat kanseri, anal kanser, hemoroid, basur, mayasıl, babasıl, makat çatlağı, anal fissür, makatta çatlak, makatta ıslanma, anal soiling, wet anus, diyabet, AİDS hastalığı, ishal, dışkı kaçırma, fekal inkontinens, sedef hastalığı, Psöriazis, Crohn hastalığı, makat fistülü anorektal fistül, anal fistül, perianal fistül, kıl kurdu, benzocaine, benzil alkol, lidocaine, pramoxine, tetracaine, efedrin, epinefrin, fenilefrin, çinko oksit, alüminyum hidroksit jel, gliserin, kaolin, lanolin, mineral yağı, Balneol, karaciğer yağı, Hamamelis virginiana kremi, borik asit, fenol, rezorsinol, benzalkonium klorid, mentol, kortizonlu krem

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı