Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makattan Kanama

Makattan kanama çok çeşitli nedenlerle meydana gelebilen ve mutlaka araştırılması gereken bir durumdur. Makattan kanama: hemoroid (basur), anal fissür (makat çatlağı), makat kanseri (anal kanser, anüs kanseri), rektum kanseri, bağırsak kanseri (kolon kanseri), anjiodisplazi (damar çatlaması), anorektal fistül (makat fistülü, anal fistül, perianal fistül), bağırsakta divertikül (kolon divertikülü), bağırsak iltihabı (kolit), ülseratif kolit, Crohn hastalığı, aspirin gibi ilaçlara bağlı olan kanamalar, anal kondilom (makat siğili), radyasyon koliti (ışın tedavisine bağlı bağırsak hasarı), AİDS hastalığına (HİV virüsü) bağlı kanama, bağırsakta polip (kolonda polip), polipektomi sonrasında kanama (polip alınmasına bağlı)
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makattan Kanama

Büyüt  Büyüt

Makattan kanama:  1. Basur (hemoroid) : Hamilelik, sürekli kabızlık ve yanlış tuvalet alışkanlıkları nedeniyle 50 yaş civarındaki her iki kişiden birinde görülen basur veya hemoroid, makat bölgesindeki damarların genişlemesi (varisi) olarak tarif edilir. Tuvalet kağıdında, tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli kan ve dışkılamada ağrı olabilir. Makattan kanamanın en sık görülen nedeni hemoroiddir.  2. Makat çatlağı (fissür) : Makatta çatlak yada tıbbi ifadesi ile ‘anal fissür’ anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtık veya çatlaktır.  3. İltihaplı (infeksiyonlu) ishal: Ani gelişen ishal, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, karın krampları, düşük ateş ve yorgunluk olabilir. Bu ishalin nedeni gıda zehirlenmesi olabilir.  4. Bağırsak kanseri: dışkıda kan görülmesi, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik; bir haftadan uzun süren kabızlık, ishal ya da dışkı çapının incelmesi gibi, bağırsağın tam olarak boşalamama hissi, karın ağrıları, nedeni açıklanamayan kansızlık ve yorgunluk hissi, nedeni olmayan kilo kaybı gibi belirtiler gösterir. Makattan kanama durumunda, hastalarımızın büyük bir çoğunluğu başlıca utanma duygusu nedeniyle, ya bir yakınından bilgi almakta, ya da bir eczaneye başvurarak gelişigüzel ilaç almayı tercih etmektedirler. Bu durum, tanıda gecikmeye sebep olmakta ve altta yatan hastalığın çoğu zaman ilerlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle makattan kanama varlığında; doğru davranış, bir Genel Cerrahi Uzmanı’na (tercihan yoğun olarak Kolorektal Cerrahi ile uğraşan bir Genel Cerrah) başvurmak olmalıdır. Makattan kanamanın tedavisi ile Genel Cerahi Uzmanları ilgilenir. Ağırlıklı olarak, makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraşan Genel Cerrahlara ise; proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Anahtar kelimeler: makattan kanama, hematoşezi, melena, aktif kanama, bağırsağın divertiküler hastalığı, anjiodisplazi, alt sindirim sistemi, makattan kan gelmesi, mide kanaması, barsak kanaması, bağırsak kanaması, basur, hemoroid, bağırsağın divertiküler hastalığı, kolon divertikülü, divertikülit, divertikülozis koli, divertikül kanaması, bağırsakta polip, kolonda polip, polipektomi, bağırsak kanseri, kolon kanseri, rektum kanseri, barsak ca, rektum ca, anjiodisplazi, makat çatlağı, anal fissür, makat fistülü, anorektal fistül, enfeksiyonlu kolit, iskemik kolit, radyasyon koliti, Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, iltihabi bağırsak hastalığı, makat kanseri, anal kanser, anüs kanseri, AİDS, HIV, proktoloji uzmanı, koloproktolog, proktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi, Genel Cerrahi Uzmanı, Genel Cerrah

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı