Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Rektum Kanseri

Rektum adı verilen kalın bağırsağın makata yakın son bölümünden köken alan habis tümörlere rektum kanseri adı verilir. Rektum kanserleri tüm kalın bağırsak kanserlerinin yaklaşık % 30’unu oluşturur, en sık 70 yaş sonrasında görülürler ve 50 yaştan sonra görülme oranı artar.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Rektum Kanseri

Büyüt  Büyüt

Rektum adı verilen kalın bağırsağın makata yakın son bölümünden köken alan habis tümörlere rektum kanseri adı verilir. Rektum kanserleri tüm kalın bağırsak kanserlerinin yaklaşık % 30’unu oluşturur, en sık 70 yaş sonrasında görülürler ve 50 yaştan sonra görülme oranı artar. Karın ağrısı, dışkıda incelme, makattan kan gelmesi, dışkıda kan görülmesi, dışkıda sümüksü akıntı, kabızlık veya ishal gibi yakınmalara yol açar. Rektum kanseri en sık adenokanser tipinde olur, ancak ender olarak, lenfoma, sarkom ve karsinoid tümör tipinde görülür. Makat civarına yakın olan rektum kanserleri ise skuamöz hücreli karsinom olarak belirlenir. Rektum kanseri tedavisinde cerrahi tedavi, kemoterapi ve radyoterapi (ışın tedavisi) kullanılmaktadır. Bu tedavilerin sırası ve türü; hastanın tümör tipine, yerleşimine, yaşına ve genel sağlık durumuna göre ayarlanır. Rektum kanserinde, tedavi ve takibin deneyimli Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi Uzmanları tarafından yapılması gerekir. Ağırlıklı olarak, makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenmekte olan Genel Cerrahlara ise; kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog veya koloproktolog ve bu konu ile ilgili bölüme de proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.
 

       
       


Anahtar kelimeler: makatta şişlik, anüs, rektum kanseri, rektum karsinomu, rektum ca, bağırsak kanseri, adenokarsinom, lenfoma, sarkom, karsinoid tümör, adenomatöz polipozis koli, APK, makattan kanama, makattan kan gelmesi, dışkıda gizli kan, dışkıda mukus, dışkıda sümüksü akıntı, skuamöz hücreli karsinom, rektum tümörü, proktoloji uzmanı, koloproktolog, proktolog, kolorektal cerrah, proktoloji, koloproktoloji, kolorektal cerrahi, Genel Cerrahi Uzmanı, Genel Cerrah

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı