Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Balon Atılım Testi

Dışkılama zorluğu olan hastalarda yapılan bir araştırmadır. Hasta sol yanına yatırılır ve makat kanalı içine 50-60 ml hacminde bir balon yerleştirilir. Hastanın normalde balonu ıkınma ile dışarı itebilmesi gerekir, hasta bunu başaramazsa balondan sarkan ipe bazı ağırlıklar eklenebilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Balon Atılım Testi

Büyüt  Büyüt

Dışkılama zorluğu olan hastalarda yapılan bir araştırmadır. Hasta sol yanına yatırılır ve makat kanalı içine 50-60 ml hacminde bir balon yerleştirilir. Hastanın normalde balonu ıkınma ile dışarı itebilmesi gerekir, hasta bunu başaramazsa balondan sarkan ipe bazı ağırlıklar eklenebilir. Sağlıklı kişilerde 0-200 gram arasında ağırlık eklenmesi ile balonun dışarıya atılması gerekir. Balonun dışarı atılamaması leğen kemiği (pelvik) tabanı kaslarında yetersizlik durumunda görülür. Bu tabloya ayrıca, anismus, spastik pelvik taban sendromu, anal sfinkter dissinerjisi, dissinerjik dışkılama ve paradoksal puborektal kontraksiyon gibi isimlerde verilmektedir.
 


Anahtar kelimeler: balon atılım testi, dışkılama zorluğu, pelvik taban kasları, anismus, spastik pelvik taban sendromu, anal sfinkter dissinerjisi, dissinerjik dışkılama, paradoksal puborektal kontraksiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı