Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Defekografi

Makat sarkması, rektosel veya enterosel gibi bağırsağın makattan sarktığı ve anatomik bozuklukların oluştuğu durumları araştırmak için gerçekleştirilen bir tetkiktir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Defekografi

Büyüt  Büyüt

Defekografi nedir?
Makat sarkması, rektosel veya enterosel gibi bağırsağın makattan sarktığı ve anatomik bozuklukların oluştuğu durumları araştırmak için floroskopi adı verilen dinamik röntgenler çekebilen bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen tetkike defekografi yada videodefekografi adı verilir. İlk olarak makat sarkması (rektal prolapsus) tanısında 1945 yılında kullanılmıştır. Sınırlı merkezde ve bu konuda uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmaktadır. 

MRG defekografi nedir?
Videodefekografinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG veya MR) aracılığı ile gerçekleştirilmesidir. Çok sınırlı merkezde yapılmaktadır.

Defekografi nasıl gerçekleştirilir?
Bol miktarda kireç gibi baryum adı verilen macun şeklindeki röntgen ilacının makat kanalı içine enjektör veya tabanca şeklinde bir cihaz yardımı ile verilmesi sonrasında hastanın altına bir sürgü verilir. Daha sonra floroskopi adı verilen dinamik röntgenler çekebilen bir röntgen cihazı yardımı ile hastanın dışkılama eyleminin video filmler ile görüntülenmesi prensibine dayanır. Çoğunluka filmler hasta oturur pozisyonda iken çekilir, ancak bazı doktorlar çömelme sırasında film çekmeyi uygun bulurlar. Diğer testlerle birlikte yapıldığında değer kazanır. Kadınlarda aynı şekilde kadınlık organı (vajina) içine de baryum ilacı verilebilir.

Defekografi hangi durumlarda yapılır?

  • Rektal prolapsus (makat sarkması)
  • Anismus (makatta aşırı kasılma)
  • Rektosel (rektumun vajina içine fıtıklaşması)
  • Enterosel (ince bağırsağın vajina içine fıtıklaşması)
  • Kronik kabızlık
  • Dışkı kaçırma (fekal inkontinens)
  • Pelvik taban yetersizliği

Defekografi hangi tekniklerle yapılır?

Zaki tekniği: bir tabanca yardımı ile baryumun makat kanalına verilmesi prensibine dayanır. Deneyimli ellerde yapılmazsa, rektumda delinmeye yol açabilir.

Chang tekniği: baryum makat kanalı içine verilir ve hastaya dışkılama hissi gelince bilgi vermesi tembihlenir. Hastada dışkılama hissi uyanınca, daha önce verilmiş olan baryum’un 1/3’ü kadar daha ek olarak verilir. Hastadan tekrar dışkılama hissi gelince, sürgüye dışkılama yapması istenilir.

Abe asist tekniği: nadiren tercih edilen bir yöntemdir. Dışkılama eylemini başlatmak için doktor parmağını makat kanalı içine yerleştirerek uyarır. Bazen floroskopi eşliğinde yapılır.

Defekografi örnekleri

     
     
 


www.medicinenet.com

http://emedicine.medscape.com
www.vikipedia.org
www.bristolsurgery.com
www.fascrs.org

Anahtar kelimeler: defekografi, videodefekografi, MR defekografi, MRG defekografi, makat sarkması, rektosel, enterosel, bağırsak sarkması, barsak sarkması, anüs sarkması, floroskopi, rektal prolapsus, anismus, makat kasılması, kronik kabızlık, dışkı kaçırma, fekal inkontinens, pelvik taban yetersizliği

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı