Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Defekografi

Makat sarkması, rektosel veya enterosel gibi bağırsağın makattan sarktığı ve anatomik bozuklukların oluştuğu durumları araştırmak için gerçekleştirilen bir tetkiktir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Defekografi

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Makat kanalının (anal kanal) ve rektum adı verilen kalın bağırsağın makat ile birleşen kısmının boşalması esnasında video eşliğinde röntgen ile görüntülenmesi işlemine defekografi adı verilir. Dışkılama kalitesinin görüntülenmesi amacı ile gerçekleştirilir. Genel bilgi olarak sindirim sistemi sorunları ile doktora başvuran hastaların % 10-20’sinde dışkılama fonksiyonuna ait sorunlar olduğu bilinmektedir. Bu tetkik yöntemi, video-defekografi ve defekasyon proktografisi olarak ta adlandırılır. Aynı işlem bilgisayarlı tomografi (BT defekografi) veya manyetik rezonans görüntüleme cihazı (MR defekografi) ile de gerçekleştirilebilir. Benzer şekilde sintigrafi tekniği ile de dışkılama fonksiyonu araştırılabilir ve bu şekilde makat ve rektum arasındaki açı (anorektal açı) ölçülebilir.

Uygulama yöntemi
Bol miktarda kireç gibi baryum adı verilen macun şeklindeki röntgen ilacının makat kanalı içine enjektör veya tabanca şeklinde bir cihaz yardımı ile verilmesi sonrasında hastanın altına bir sürgü verilir. Daha sonra floroskopi adı verilen dinamik röntgenler çekebilen bir röntgen cihazı yardımı ile hastanın dışkılama eyleminin video filmler ile görüntülenmesi prensibine dayanır. Çoğunlukla filmler hasta oturur pozisyonda iken çekilir, ancak bazı doktorlar çömelme sırasında film çekmeyi uygun bulurlar. Diğer testlerle birlikte yapıldığında değer kazanır. Kadınlarda aynı şekilde kadınlık organı (vajina) içine de baryum ilacı verilebilir.

Uygulandığı hastalıklar

Defekografi teknikleri

  • Zaki tekniği: bir tabanca yardımı ile baryumun makat kanalına verilmesi prensibine dayanır. Deneyimli ellerde yapılmazsa, rektumda delinmeye yol açabilir.
  • Chang tekniği: baryum makat kanalı içine verilir ve hastaya dışkılama hissi gelince bilgi vermesi tembihlenir. Hastada dışkılama hissi uyanınca, daha önce verilmiş olan baryum’un 1/3’ü kadar daha ek olarak verilir. Hastadan tekrar dışkılama hissi gelince, sürgüye dışkılama yapması istenilir.
  • Abe asist tekniği: nadiren tercih edilen bir yöntemdir. Dışkılama eylemini başlatmak için doktor parmağını makat kanalı içine yerleştirerek uyarır. Bazen floroskopi eşliğinde yapılır.

Defekografi örnekleri

     
     
 

 

Anahtar kelimeler: defekografi, videodefekografi, MR defekografi, MRG defekografi, makat sarkması, rektosel, enterosel, bağırsak sarkması, barsak sarkması, anüs sarkması, floroskopi, rektal prolapsus, anismus, makat kasılması, kronik kabızlık, dışkı kaçırma, fekal inkontinens, pelvik taban yetersizliği

Kaynaklar

  1. Ramage L, Simillis C, Yen C, et al. Magnetic resonance defecography versus clinical examination and fluoroscopy: a systematic review and meta-analysis. Tech Coloproctol 2017 Nov 1. doi: 10.1007/s10151-017-1704-y.
  2. Martín-Martín GP, García-Armengol J, Roig-Vila JV, et al. Magnetic resonance defecography versus videodefecography in the study of obstructed defecation syndrome: Is videodefecography still the test of choice after 50 years? Tech Coloproctol 2017; 21 (10): 795-802.
  3. Rafiei R, Bayat A, Taheri M, et al. Defecographic findings in patients with severe idiopathic chronic constipation. Korean J Gastroenterol 2017; 70 (1): 39-43.
  4. Al-Najar MS, Ghanem AF, AlRyalat SA, et al. The usefulness of MR defecography in the evaluation of pelvic floor dysfunction: our experience using 3T MRI. Abdom Radiol (NY) 2017 Apr 6. doi: 10.1007/s00261-017-1130-7.
  5. Poncelet E, Rock A, Quinton JF, et al. Dynamic MR defecography of the posterior compartment: Comparison with conventional X-ray defecography. Diagn Interv Imaging 2017; 98 (4): 327-332.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 06.11.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı