Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Endorektal Ultrasonografi (ERUS)

Kalın bağırsağın rektum ve anal kanal adı verilen son kısmında yer alan tümörlerde, tümörün çapı, çevredeki organ ve lenf bezleri ile ilişkisini anlamak amacı ile kullanılır. Ayrıca, makat fistüllerin tanısında da yararlıdır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Endorektal Ultrasonografi (ERUS)

Büyüt  Büyüt

Endorektal ultrasonografi (ERUS) veya diğer adı ile endoanal ultrasonografi (EAUS) Kalın bağırsağın rektum ve anal kanal adı verilen son kısmında yer alan tümörlerde, tümörün çapı, çevredeki organ ve lenf bezleri ile ilişkisini anlamak amacı ile kullanılır. Ayrıca, makat fistüllerin (anal fistül, anorektal fistül, perianal fistül) tanısı, gaz ve dışkı kaçırma (bağırsak inkontinensi) gibi durumlarda makat kasının gücünü araştırma, anismus (makat kasının uygun kasılmaması) ve makat ağrısı (proktalji) gibi durumların araştırılmasında yararlıdır. ERUS veya EAUS, lenf düğümlerinden biopsi örneği almakta standart ultrasonografi’ye göre daha üstündür. Bağırsağı; mukoza (iç kısım), muskularis mukoza, submukoza, muskularis propria ve seroza (dış kısım) olarak beş bölümde inceler. Bu şekilde makat giriminden itibaren 14 cm mesafe içindeki yapılar incelenebilir. Endorektal ultrasonografi (ERUS) ve endoanal ultrasonografinin (EAUS) rektumun son kısmını değerlendirmede % 90-100 hassasiyet oranı ve % 75 özgüllük oranı vardır, bu oranlar bilgisayarlı tomografi için sırası ile % 50-80 ve % 75’tir. Rektum kanserlerinin araştırılmasında lenf bezi tutulumunun araştırılmasında ERUS veya EAUS ile % 60-90 oranında başarı elde edilir.

ERUS ile alt rektum kanseri görüntüsü

   


ERUS ile makkatta fistül görüntüsü


Anahtar kelimeler: anüs, rektum, anal kanser, anüs ca, makat kanseri, rektum kanseri, rektum ca, anal kanal, endorektal ultrasonografi, ERUS, EUS, endosonografi, endoanal ultrasonografi, EAUS, gaz ve dışkı kaçırma, bağırsak inkontinensi, anismus, makat fistülü, anal fistül, anorektal fistül, perianal fistül, makat ağrısı, proktalji

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı