Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Endorektal Ultrasonografi (ERUS)

Kalın bağırsağın rektum ve anal kanal adı verilen son kısmında yer alan tümörlerde, tümörün çapı, çevredeki organ ve lenf bezleri ile ilişkisini anlamak amacı ile kullanılır. Ayrıca, makat fistüllerin tanısında da yararlıdır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Endorektal Ultrasonografi (ERUS)

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Endoskopik ultrasonografi (EUS) veya endosonografi, endoskopi ile ultrasonografiyi tek bir alette birleştirmektedir. EUS, standart endoskopide olduğu gibi sindirim sisteminin içini (mukoza bölümü) göstermekte ve ek olarak sindirim sisteminin dış katmanlarını (submukoza ve seroza bölümleri) ve etrafındaki dokuları (lenf bezleri ile komşu organlar) incelemeye olanak sağlayan gayet gelişmiş bir araştırma tekniğidir. Endoskopik ultrasonografi endoskopi ile yapıldığından organların iç kısmına girilir ve böylelikle sandart ultrasonografiye kıyasla görüntüler çok daha yakından ve detaylı bir şekilde alınır.

Etkinliği
Endorektal ultrasonografi (ERUS) ve endoanal ultrasonografinin (EAUS) rektumun son kısmını değerlendirmede % 90-100 hassasiyet oranı ve % 75 özgüllük oranı vardır, bu oranlar bilgisayarlı tomografi için sırası ile % 50-80 ve % 75’tir. Rektum kanserlerinin araştırılmasında lenf bezi tutulumunun araştırılmasında ERUS veya EAUS ile % 60-90 oranında başarı elde edilir.

Uygulandığı hastalıklar

   


ERUS ile makkatta fistül görüntüsü


Anahtar kelimeler: anüs, rektum, anal kanser, anüs ca, makat kanseri, rektum kanseri, rektum ca, anal kanal, endorektal ultrasonografi, ERUS, EUS, endosonografi, endoanal ultrasonografi, EAUS, gaz kaçırma, dışkı kaçırma, bağırsak inkontinensi, anismus, makat fistülü, anal fistül, anorektal fistül, perianal fistül, rektovajinal fistül, makat apsesi, FAP, makat ağrısı, proktalji, anismus, makat ağrısı

Kaynaklar

  1. Ramage L, Simillis C, Yen C, et al. Magnetic resonance defecography versus clinical examination and fluoroscopy: a systematic review and meta-analysis. Tech Coloproctol. 2017 Nov 1. doi: 10.1007/s10151-017-1704-y.
  2. Martín-Martín GP, García-Armengol J, Roig-Vila JV, et al. Magnetic resonance defecography versus videodefecography in the study of obstructed defecation syndrome: Is videodefecography still the test of choice after 50 years? Tech Coloproctol 2017; 21 (10): 795-802.
  3. Rafiei R, Bayat A, Taheri M, et al. Defecographic findings in patients with severe idiopathic chronic constipation. Korean J Gastroenterol 2017; 70 (1): 39-43.
  4. Al-Najar MS, Ghanem AF, AlRyalat SA, et al. The usefulness of MR defecography in the evaluation of pelvic floor dysfunction: our experience using 3T MRI. Abdom Radiol (NY) 2017 Apr 6. doi: 10.1007/s00261-017-1130-7.
  5. Benezech A, Cappiello M, Baumstarck K, et al. Rectal intussusception: can high resolution three-dimensional ano-rectal manometry compete with conventional defecography? Neurogastroenterol Motil 2017 Apr;29(4). doi: 10.1111/nmo.12978.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 06.11.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı