Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kalın Bağırsak Geçiş Zamanı Ölçümü

Kronik kabızlık yakınması olan hastalara uygulanan bir testtir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kalın Bağırsak Geçiş Zamanı Ölçümü

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Kronik kabızlık yakınması olan hastalara uygulanan bir testtir. Öncelikle, hastaya günde 30 g kadar lif verilir ve çok hayati olmayan ilaçların alımı kesilir. Hastaya röntgende görünen özel işaretli kapsüller (marker) yutturulur. Hastanın karın bölgesine ilaçlar verildikten 1 gün, 3 gün ve 5 gün sonra röntgen çekilir ve işaretlerin vücuttan atılma süresi bu sayede  hesaplanarak, hastanın kabızlığının derecesi ve nedeni anlaşılmaya çalışılır. Sonuçlar aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.

  • Normal geçiş süresi
  • Anorektal retansiyon: makat ve bağırsağın son kısmı olan rektum’da takılma)
  • Hızlı bağırsak geçişi: kalın bağırsaktan 6-24 saat içinde geçiş
  • Yavaş bağırsak geçişi

 Bu hastalarda sıklıkla ek olarak defekografi istenilir.

Parthasarathy ve ark. kabızlık sorunu olan kişilerle sağlıklı kişileri kalın bağırsak geçiş zamanı ve kalın bağırsak mikroplarının içeriği açısından karşılaştırmış ve kabızlık sorunu olanlarda Flavobacterium ve Faecalibacterium adlı bakterilerin belirgin şekilde arttığını belirlemişlerdir.

 

Anahtar kelimeler: anüs, kabızlık, dışkılama zorluğu, dışkılama güçlüğü, kolon tranzit zamanı, bağırsak geçiş zamanı, bağırsak geçiş süresi, bağırsak mikrobu

Kaynaklar

  1. Parthasarathy G, Chen J, Chen X, et al. Relationship between microbiota of the colonic mucosa vs feces and symptoms, colonic transit, and methane production in female patients with chronic constipation. Gastroenterology 2016; 150 (2): 367-379.e1.
  2. Carmo RL, Oliveira RP, Ribeiro AE, et al. Colonic transit in children and adolescents with chronic constipation. J Pediatr (Rio J) 2015; 91 (4): 386-391.
  3. Cosentino M, Beati C, Fornari S, et al. Defaecography and colonic transit time for the evaluation of female patients with obstructed defaecation. Radiol Med 2014; 119 (11): 813-819.
  4. Bouchoucha M, Devroede G, Bon C, et al. How many segments are necessary to characterize delayed colonic transit time? Int J Colorectal Dis 2015; 30 (10): 1381-1389.
  5. Ali JM, Rajaratnam SG, Upponi S, et al. Colonic transit in the empty colon after defunctioning ileostomy: do we really know what happens? Tech Coloproctol 2015; 19 (3): 165-172.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.11.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı