Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kolonoskopi

Makattan girilerek kalın bağırsağın, endoskop adı verilen ışıklı bir aletle incelenmesi işlemine kolonoskopi adı verilir. Kolonoskopi tetkiki ile polip, divertikül, kanser, anjiodisplazi (damar çatlağı), kolit (bağırsak iltihabı) vb. birçok hastalığın tanısı konulabilir resimleri alınabilir ve bağırsaktan patolojik tetkik yapılması için parça (biyopsi) alınabilir, polipler çıkartılabilir (polipektomi).
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kolonoskopi

Büyüt  Büyüt

Makattan girilerek kalın bağırsağın, endoskop adı verilen ışıklı bir aletle incelenmesi işlemine kolonoskopi adı verilir. Kolonoskopi tetkiki ile polip, divertikül, kanser, anjiodisplazi (damar çatlağı), kolit (bağırsak iltihabı) vb. birçok hastalığın tanısı konulabilir resimleri alınabilir ve bağırsaktan patolojik tetkik yapılması için parça (biyopsi) alınabilir, polipler çıkartılabilir (polipektomi). Her sağlıklı 50 yaşını aşan kişiye kolonoskopi yapılması ve sorun olmaması halinde her 10 yılda bir tekrarlanması önerilmektedir. Kolonoskopi 15-60 dakika arasında tamamlanan bir işlemdir.
 

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     


Anahtar kelimeler: kolonoskopi, endoskopi, endoskop, kolonoskop, müshil, bağırsak temizliği, barsak temizliği, kolon temizliği, anüs, makat, bağırsak divertikülü, barsak divertikülü, kolon divertikülü, divertiküler hastalık, kolit, barsak kanseri, bağırsak kanseri, barsak kanseri, kolon kanseri, barsak ca, bağırsak ca, kolon ca, kolon tümörü, bağırsakta tümör, barsakta tümör, bağırsakta ur, barsakta ur, kalın bağırsak filmi, kolon grafisi, barsak röntgeni, polip, polipektomi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı