Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Manyetik Rezonans Görüntüleme (Endorektal MR)

Özellikle rektum tümörleri, makat fistülü ve makat apselerinin görüntülemesinde manyetik rezonans görüntüleme çok yararlıdır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Manyetik Rezonans Görüntüleme (Endorektal MR)

Büyüt  Büyüt

Özellikle rektum tümörleri, makat fistülü ve makat apselerinin görüntülemesinde manyetik rezonans görüntüleme çok yararlıdır. Filmler gadolinium adı verilen ilaç (kontrast madde) verilerek çekilir. Tümör derinliğini ortaya koymadaki başarısı % 65-90 ve lenf bezlerini göstermedeki başarısı ise % 60-90’dır. Nüks eden tümörleri belirlemede gayet etkilidir (% 91). Birçok merkezde tümör nüksünü göstermedeki başarı oranı % 70 civarında olmasına rağmen halen bilgisayarlı tomografi daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Anahtar kelimeler: rektum tümörü, rektum kanseri, rektum ca, makat fistülü, anal fistül, anorektal fistül, makat fistülü, perianal fistül, endorektal MR, manyetik rezonans  görüntüleme, MRG, makat apsesi, anal apse, anorektal apse

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı