Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Sanal Kolonoskopi

Kalın bağırsağın, müshil verildikten sonra, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile incelenmesi işlemine sanal kolonoskopi adı verilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Sanal Kolonoskopi

Büyüt  Büyüt

Kalın bağırsağın, müshil verildikten sonra, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile incelenmesi işlemine sanal kolonoskopi adı verilir. Bağırsağın içinin görüntüleri üç boyutlu olarak incelenir. Endoskopi aleti kullanmadan yapılması nedeniyle bazı hastalar açısından cazip durumdadır, ancak bilgisayarlı tomografi ile yapıldığında, radyasyon içermesi ve polip belirlendiğinde standart kolonoskopi yapılması gerekliliği, bu yöntemin zayıf noktalarıdır.

İşlemin tamamı 10-15 dakika civarında sürer ve sakinleştirici bir ilaç vermeye gerek duyulmaz. Hasta sırtüstü olarak muayene masasına yatırılır, görüntü kalitesini arttırmak için makattan içeriye CO2 gazı verilir. Burada gazın basıncını dengede tutabilmek için sürekli ölçümlerle, gazın ortalama 20-25 mm Hg basınç yaratılması hedeflenir. Muayene masası tarayıcı alet içinde oynatılır ve böylece iki boyutlu görüntüler elde edilir. Daha sonra bu görüntüler özel bir bilgisayar programından geçirilerek, ekranda üç boyutlu görünür hale getirilir. Daha sonra aynı işlem hastayı yüzü koyun pozisyonda yatırarak tekrarlanır. Detaylı bir incelemede sanal kolonoskopi ile 120o’lik kameranın görüntüsü elde edilir.

Anahtar kelimeler: sanal kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi, MRG, manyetik rezonans görüntüleme, kolonda polip, bağırsakta polip, barsakta polip, müshil, lavman, bağırsak temizliği, barsak temizliği, kolon temizliği, bağırsak hazırlığı, barsak hazırlığı, bağırsak divertikülü, barsak divertikülü, kolon divertikülü, divertiküler hastalık

Kaynaklar

  1. Patel JD, Chang KJ. The role of virtual colonoscopy in colorectal screening. Clin Imaging 2016; 40 (2): 315-320.
  2. Biscaldi E, Di Mizio R, Bellini D, et al; SIRM, Section of Gastrointestinal and Abdominal Radiology. The Italian consensus to virtual colonoscopy. Radiol Med 2015; 120 (10): 899-904.
  3. Laghi A. Computed tomography colonography in 2014: an update on technique and indications. World J Gastroenterol 2014; 20 (45): 16858-16867.
  4. He Q, Rao T, Guan YS. Virtual gastrointestinal colonoscopy in combination with large bowel endoscopy: clinical application. World J Gastroenterol 2014; 20 (38): 13820-13832.
  5. Thoufeeq M. Virtual colonoscopy is unlikely to reduce the need for optical colonoscopy. J Gastrointestin Liver Dis 2013; 22 (1): 109.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 24.11.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı