Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Sigmoidoskopi

Makattan kanama, dışkıdan kan gelmesi veya dışkı çapında incelme gibi durumlarda sigmoidoskopi tetkiki önerilir. Bu tetkik sigmoidoskop adı verilen bükülebilen (fleksibıl) bir alet yardımı ile gerçekleştirilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Sigmoidoskopi

Büyüt  Büyüt

Makattan kanama, dışkıdan kan gelmesi veya dışkı çapında incelme gibi durumlarda sigmoidoskopi tetkiki önerilir. Bu tetkik sigmoidoskop adı verilen bükülebilen (fleksibıl) bir alet yardımı ile gerçekleştirilir. Sigmoidoskopi tetkiki ile rektumda polip, rektum kanseri, kalın bağırsağın sol yarısında yer alan kanserler, bağırsak divertikülleri, hemoroid (basur), makat çatlağı (anal fissür) ve yabancı cisimlerin tanısı konulabilir. Sigmoidoskopi tetkiki ile tanı konulmasına ek olarak, bu kitlelerden parça alınabilir, polipler ve yabancı cisimler çıkartılabilir. Tetkik öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar kesilir ve hastaya hafif anestezi veya sakinleştirici ilaçlar (premedikasyon) verilerek sigmoidoskopi gerçekleştirilir.

Anahtar kelimeler:sigmoidoskop, sigmoidoskopi, rektum tümörü, rektum kanseri, rektum ca, sigmoid kolon tümörü, sigmoid kolon kanseri, sigmoid kolon ca, inen kolon tümörü, inen kolon kanseri, inen kolon ca, hemoroid, basur, mayasıl, babasıl, sigmoid volvulus, polipektomi, bant ligasyon, skleroterapi, infrared koagülasyon, makattan kanama, makattan kan gelmesi, dışkıda kan, dışkıdan kan gelmesi, dıikı çağında incelme, dışkı çapı değişikliği
 

     


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı