Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Sigmoidoskopi

Makattan kanama, dışkıdan kan gelmesi veya dışkı çapında incelme gibi durumlarda sigmoidoskopi tetkiki önerilir. Bu tetkik sigmoidoskop adı verilen bükülebilen (fleksibıl) bir alet yardımı ile gerçekleştirilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Sigmoidoskopi

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Sigmoidoskopi işlemi; eğilip, bükülebilen (fiber) yapıda sigmoidoskop adı verilen bir endoskopi cihazı ile kalın bağırsağın sol yarısının incelenmesi işlemidir. Sigmoidoskopi ile makat (anal) kanalı, rektum, sigmoid kolon ve inen kolon adı verilen kalın bağırsağın sol yarısında kalan makat yakın bölümleri incelenir.

İşlem öncesi hazırlık

  • İşlemden 7-10 gün kadar önce, kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin®, Coraspin®, Ecoprin®, Dispril®, Coumadin®, Heparin®, Plavix®, Pradaxa® vb.) doktor bilgisi dahilinde kesmelidir.
  • İşlem öncesinde sıklıkla endoskopinin gerçekleştirileceği merkezde, lavman (makat yolu ile kimyasal bir sıvı verilmesi işlemi) yapılarak, bağırsağın makata yakın kısmındaki dışkı artıkları uzaklaştırılmaya çalışılır.

Tanı amaçlı yapıldığı durumlar

Tedavi amaçlı yapıldığı durumlar
  • Kanamayı durdurma: sıklıkla makattan kanama durumlarında kanamayı durdurma amaçlı kullanılır. 
  • Detorsiyon: volvulus denilen bağırsağın kendi etrafında döndüğü durumlarda, endoskopi cihazı ile hava verilerek, bu düğümlenme açılabilir.

Anahtar kelimeler:sigmoidoskop, sigmoidoskopi, rektum tümörü, rektum kanseri, rektum ca, sigmoid kolon tümörü, sigmoid kolon kanseri, sigmoid kolon ca, inen kolon tümörü, inen kolon kanseri, inen kolon ca, hemoroid, basur, mayasıl, babasıl, sigmoid volvulus, polipektomi, bant ligasyon, skleroterapi, infrared koagülasyon, makattan kanama, makattan kan gelmesi, dışkıda kan, dışkıdan kan gelmesi, dıikı çağında incelme, dışkı çapı değişikliği

 

     


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 28.12.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı