Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.



Su Tutma Testi

Su tutma testi, dışkı tutma veya kontinensin araştırılması için kullanılır. Makat kaslarının fonksiyonu ve pelvik tabanın değerlendirilemesinde kullanılan ve yaklaşık 45 dakika süren bir testtir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Su Tutma Testi

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Su tutma testi, dışkı tutma araştırılması için kullanılır ve sıklıkla anal manometri ile birlikte yapılır. Makat kaslarının fonksiyonu ve pelvik tabanın değerlendirilmesinde kullanılan ve yaklaşık 45 dakika süren bir testtir. Hasta sol yanına yatırılır ve makatın içine kauçuk bir balon yerleştirilir, balonun içine yavaşça ılık su verilir ve dakikada ortalama 50 ml hızla 1,500 ml’ye kadar su ile şişirilir. Hastanın normal koşullarda bu miktardaki suyu kaçırmadan içeride tutabilmesi gerekir, bunu başaramazsa pelvik taban kasları ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir.

Tanı amaçlı yapıldığı durumlar

Anahtar kelimeler:su tutma testi, kontinens, inkontinens, dış makat kası, iç makat kası, pelvik taban kasları, eksternal anal sfinkter, internal anal sfinkter, gaz kaçırma, dışkı kaçırma, dışkılama güçlüğü, rektal intususepsiyon, rektovajinal fistül, makat sarkması, rektosel, anismus, makat darlığı, soliter rektal ülser sendromu, makat fistülü


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 28.12.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı