Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makatta Ağrı

Hemoroid (basur), anal fissür (makat çatlağı), proktalgia fugax (nedeni bilinmeyen makat ağrısı), levator ani sendromu (makatı destekleyen kasların spazmı), anal kanser (makat kanseri), anal proktit (makat bezleri iltihabı), anorektal apse (makat apsesi, anal apse, perianal apse), ülseratif kolit, Crohn hastalığı, anismus, rektum kanseri, anal kondilom (makat siğili) makat ağrısına neden olur.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makatta Ağrı

Büyüt  Büyüt

Makatta ağrı, sık rastlanılan ve kişiyi bezdirebilen bir yakınmadır. Makat bölgesinin rutin olarak kullanımı gerekeceğinden hastalar için dışkılama eylemi adeta bir işkence halini alabilir. Makatta ağrıya neden olan en sık nedenler:  1. Basur (hemoroid)  2. makat çatlağı (anal fissür)  3. Proktalgia fugax: sıklıkla 45 yaş altındaki kadınlarda görülür ve nüfusun yaklaşık % 8’ini etkiler. Ağrının nedeni sıklıkla tam olarak belirlenemezken, birçok hekim makat kasındaki (anal sfinkter) spazmın bu duruma yol açtığına inanır.  4. Levator ani sendromu: daha sık olarak kadınlarda görülen ve nüfusun yaklaşık % 6’sını etkileyen bir sorundur. Makatı destekleyen, levator ani adını alan kas grubunun spazmı sonucunda oluşur. Daha nadiren makatta ağrıya neden olan sorunlar ise: makat kanseri (anal kanser), makat bölgesinde iltihap (makat apsesi veya proktit), iltihabi bağırsak hastalığı (ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi) makat sarkmasi (rektal prolapsus), çatı (leğen) kemiği içinde yer alan tümörler (rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, vajina kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri, penis kanseri) vb. hastalıklardır. Makatta ağrı durumunda bir Genel Cerahi Uzmanı’na muayene olmak gerekir. Ağırlıklı olarak, makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraşan cerrahlara proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de koloproktoloji, proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.
 

     


Anahtar kelimeler: makatta ağrı, proktalji, makat çatlağı, makat yırtığı, makatta yırtık, anal fissür, Proktalgia fugax, Levator ani sendromu, makat kanseri, anüs kanseri, anüs ca, anal kanser, anal ca, makat apsesi, anorektal apse, perianal apse, anal apse, anal proktit, rektit, iltihabi bağırsak hastalığı, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, rektal prolapsus, makat sarkması, anal siğil, anal kondilom, makat siğili, Hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, Genel Cerrah, Genel Cerrahi Uzmanı, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, kolorektal cerrah, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı