Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kriptit

Makat bölgesindeki anal kripta adı verilen, 4-10 adet makat kanalı içindeki dişli çizgiye (linea dentata) açılan kıl ve ter bezlerinin iltihabına, anal kriptit adı verilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kriptit

Büyüt  Büyüt

Anal Kriptit nedir?
Makat bölgesindeki anal kripta adı verilen, 4-10 adet makat kanalı içindeki dişli çizgiye (linea dentata) açılan  kıl ve ter bezlerinin iltihabına, anal kriptit adı verilir. Anal kriptalar yaklaşık deriden 3 mm derinlikte olan ve makat kaslarının kasılması ile birlikte devreye giren ve makat ağzının kayganlaşmasını sağlayarak dışkının rahat çıkmasına katkıda bulunan bezlerdir.

Anal Kriptit neden oluşur?
Makat bölgesinde sert dışkı veya ishal neticesinde oluşan yaralar (travma) sonucunda kriptit oluşur. Bu enfeksiyon sonucunda makat fistülü (anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül) veya makat apsesi (anal apse, perianal apse, anorektal apse) gelişebilir.

Anal Kriptit belirtileri nelerdir?
Anal kriptit; makat bölgesinde kalınlaşma, kızarıklık, ağrı, yanma ve şişlik gibi yakınmalara yol açar. Aynı yakınmalar makat çatlağı (anal fissür) ve basur (hemoroid) sorununda da görülebileceğinden anal kriptit'in ayırt edilmesi kolay değildir.

Anal Kriptit tanısı nasıl konulur?
Anal kriptit tanısı hastanın yakınmaları ve anoskopi ile konulur. Makat kanalı girişindeki dişli çizgi (dentate line) hizasında olan bir enfeksiyondur. Ancak, kriptit tanısının ağırlıklı olarak bu hastalıktan şüphe etmek ve hekimin deneyimi ile konulabileceğini bilmekte yarar vardır.

Anal Kriptit nasıl tedavi edilir?

 • Öncelikle, kabızlık veya ishal giderilir.
 • Su tüketimi arttırılır.
 • Yürüyüş ve spor önerilir
 • Kegel egzersizleri yararlıdır.
 • Tuvalette uzun süreli oturma ve gazete okuma kısıtlanır.
 • Ilık su ile oturma banyosu çok yararlıdır.
 • Oturma banyosu ile dönüşümlü olarak paketlenmiş buz önerilir.
 • Lif takviyesi ve dışkı yumuşatıcılar verilerek kabızlık düzeltilmeye çalışılır.
 • Bölgesel anestezi yapan kremler verilir. Bunlar lokal aneztezik veya kortizon maddesi içerebilirler.
 • Makatta kaşıntı hissinin iyileştirebilmesi için diyetin düzenlenmesi çok önemlidir. Yetersiz makat temizliğinin veya makatta yapılan aşırı temizliğin makat kaşıntısına neden olduğu bilinmektedir, bu nedenle makat temizliğinin yani tahretlenme işleminin kararında yapılması çok önemlidir. Makat bölgesinin tuvalet kağıdı ile fazla miktarda silinmesi, bu bölgede tahriş yaratarak yakınmaların dozunu arttırabilir. Ilık su ile nemlendirilmiş bezler veya kağıtlarla bu temizliğin yapılması yarar sağlar.
 • Bazı durumlarda antibiyotik vermek gerekebilir.

Anal Kriptit tedavisi için hangi doktora gitmek gerekir?
Anal kriptit tedavisi Genel Cerrahi Uzmanları tarafından yapılır. Sadece makat ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraşan cerrahlara proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog veya kolorektal cerrah ve bu konu ile ilgili bölüme de koloproktoloji, proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Anahtar kelimeler: kriptit, anal kriptit, anal kripta, makat fistülü, anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül, makat apsesi, anal apse, perianal apse, anorektal apse, makatta ağrı, makatta yanma, makatta kaşıntı, anoskopi, oturma banyosu, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, kolorektal cerrah, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

www.taviloglu.com
www.medterms.com
www.drtaviloglu.tv
www.proctocure.com
www.genelcerrah.com
www.emedicine.com
www.barsakcerrahisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidbilgisi.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı