Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Gebelikte Hemoroid

Gebelikte bebeğin çatı kemiği içinde büyümesine bağlı olarak karın içi ana toplar damarlara (vena kava) olan basının sonucunda basur veya hemoroid sorununa sık olarak rastlanır. Hamilelikte, damarlarda dolaşan kan hacmi % 25-40 oranında artmaktadır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Gebelikte Hemoroid

Büyüt  Büyüt

Gebelikte bebeğin çatı kemiği içinde büyümesine bağlı olarak karın içi ana toplar damarlara (vena kava) olan basının sonucunda basur veya hemoroid sorununa sık olarak rastlanır. Hamilelikte, damarlarda dolaşan kan hacmi % 25-40 oranında artmaktadır. Gebelikte Projesteron hormonunun seviyesinin artışı damar cidarlarını gevşetir, direncini azaltır ve hemoroid yada makat bölgesi varisleri için uygun zemin hazırlar. Kabızlık, düşük lifli diyet, uzun süreli oturma, şişmanlık, hamilelik, normal doğumu kolaylaştırmak için kesi (epizyotomi) yapılması, makat bölgesi ameliyatları, çatı kemiği (pelvis) kaslarının zayıflaması ve ailevi eğilim hemoroid için risk faktörleridir. Aynı şekilde, bacak varislerine ve kadınlık organı etrafındaki toplar damar şişmelerine rastlanır. Bol lifli diyet, günde ortalama 10 bardak su tüketimi, düzenli yürüyüş ve Kegel egzersizleri (makat kasları, idrar torbası ve kadınlık organını kasma ve gevşetmeyi hedefleyen egzersizler) ile makat bölgesi kanlanması artar ve hemoroid oluşumu büyük ölçüde önlenebilir. Uzun süreli oturmadan kaçınmak fayda sağlar. Makatta şişlik, kaşıntı, yanma, sümüksü akıntı, parlak kırmızı renkli kanama, dışkılama eyleminin tamamlanmaması, halsizlik ve kansızlık ile belirti verir. Bebeklerin temizliği için kullanılan ıslak mendiller ile makat bölgesini temizlemek, tuvalet kağıdı ile temizlemeye oranla sıklıkla daha etkili olur. İç hemoroidler, makatın iç kısmı sinirlerden fakir olması nedeniyle ağrısız, dış hemoroidler ise makatın dış kısmı sinirlerden zengin olması nedeniyle çok ağrılıdır. İç hemoroidlerin dışarıya doğrı fıtıklaşması (prolabe hemoroid veya hemoroid prolapsusu) yada pıhtılaşmış (tromboze) hemoroid durumları çok ağrılıdır. Dönüşümlü olarak uygulanan buz uygulaması ve ılık su içine oturma banyolarından hastalar büyük yarar görür. Oturma banyosunu bazı hastalar küvet içinde, bazıları leğen içinde yapmaktan hoşlanırlar, ancak günümüzde klozet içine oturan plastik oturma küvetleri vardır ve bunlar daha pratik olarak kullanılabilir. Oturma banyosu yapılacak suyun içine iyot eklenebilir veya yalın olarak ılık su ile yapılabilir. Lohusalarda kabızlık ve zor doğum sonrasında hemoroidlere, doğum sonrasındaki 6 hafta içinde rastlanır.

Anahtar kelimeler: gebede hemoroid, gebelikte hemoroid, gebede basur, gebelikte basur, hamilede hemoroid, hamilelikte hemoroid, lohusada hemoroid, lohusada basur, mayasıl, babasıl, epizyotomi, ıkınma, kabızlık, şişmanlık, makatta şişlik, makatta kaşıntı, makatta yanma, makattan akıntı, makattan kanama, makattan kan gelmesi, dışkıda kan, büyük tuvalette kan, gaitada kan, Kegel egzersizi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı