Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Gebelikte Makat Çatlağı

Gebelikte veya lohusalık döneminde makat kanalının çıkış bölümünde oluşan yırtıklara makat çatlağı veya anal fissür adı verilir. Makat çatlağı; çok ağrılı dışkılama, makattan az miktarda açık kırmızı renkli kanama, makatta kaşıntı ve dışkının tam boşalamaması gibi belirtilere neden olur.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Gebelikte Makat Çatlağı

Büyüt  Büyüt

Gebelikte veya lohusalık döneminde makat kanalının çıkış bölümünde oluşan yırtıklara makat çatlağı veya anal fissür adı verilir. Makat çatlağı; çok ağrılı dışkılama, makattan az miktarda açık kırmızı renkli kanama, makatta kaşıntı ve dışkının tam boşalamaması gibi belirtilere neden olur. Makattaki ağrı, dışkılama sonrasında bazen dakikalar ve bazen de saatler boyunca devam edebilir. Makat çatlakları sıklıkla yoğun bir kabızlık veya ishal dönemini takiben oluşurlar ve oluşumlarında makat bölgesinde kanlanma eksikliği olduğu düşünülmektedir. Gebe ve lohusaların % 10-15’inde makat çatlağı gelişir. Lohusalarda sıklıkla, gecikmiş doğum, iri bebek, uzun süren doğum süreci ve dışkı kaçırma gibi nedenlerle doğumdan sonraki iki ay içinde makat çatlağı gelişir.

Anahtar kelimeler: gebede makat çatlağı, gebelikte çatlak, gebede anal fissür, hamilelikte makat çatlağı, hamilede anal fissür, epizyotomi, ıkınma, kabızlık, makatta şişlik, makatta kaşıntı, makatta yanma, makattan akıntı, makattan kanama, makattan kan gelmesi, dışkıda kan, büyük tuvalette kan, gaitada kan

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı