Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Karaciğer Sirozu ve Hemoroid

Karaciğer sirozu, karaciğer hücrelerinin harabiyeti ile seyreden ve yaklaşık yılda 25,000 kişinin ölümüne neden olan ciddi bir hastalıktır. Karaciğer; bağışıklık sisteminde rol oynar, bazı maddelerin atılmasında görev alır ve pıhtılaşma için gerekli olan bazı proteinleri üretir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Karaciğer Sirozu ve Hemoroid

Büyüt  Büyüt

Karaciğer sirozu, karaciğer hücrelerinin harabiyeti ile seyreden ve yaklaşık yılda 25,000 kişinin ölümüne neden olan ciddi bir hastalıktır. Karaciğer; bağışıklık sisteminde rol oynar, bazı maddelerin atılmasında görev alır ve pıhtılaşma için gerekli olan bazı proteinleri üretir. Siroz hastalığı varlığında karaciğerde ‘portal hipertansiyon’ olarak adlandırılan sorun belirlenebilir ve karında şişkinlik, iç kanamalar, şuur bulanıklığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Makat bölgesinin toplar damarları karaciğere dökülür, ancak siroz durumunda karaciğerde damar sistemi kesintiye uğrayabildiği için, bu toplar damarlar boşalamadığı için hemoroid (basur, mayasıl, babasıl) sorunu ortaya çıkar. Karaciğer sirozu ve portal hipertansiyon sorunu olduğu bilinen hastalarda hemoroid olması durumunda, hastanın bağırsak cerrahisi ile yoğun uğraşan bir cerrah (kolorektal cerrah, proktolog) tarafından değerlendirilmesinde yarar vardır. Burada önemli olan hangi hemoroidin ameliyatsız olarak ve hangisinin ameliyatla tedavi edileceğinin belirlenmesidir. Bazı siroz hastalarında hemoroidlerin ortadan kaldırılması durumunda, hemoroidlerin kanaması ile kendiliğinden düşen portal damar basıncı, düşemez ve yüksek kalabilir, buda portal hipertansiyon ve karaciğere ait ciddi sorunlara yol açabilir.  

Anahtar kelimeler: Karaciğer sirozu, portal damar basıncı, portal hipertansiyon, hemoroid, basur, mayasıl, babasıl

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı