Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Karaciğer Sirozu ve Hemoroid

Karaciğer sirozu, karaciğer hücrelerinin hasarı ile seyreden ve yaklaşık yılda 25,000 kişinin ölümüne neden olan ciddi bir hastalıktır. Karaciğer; bağışıklık sisteminde rol oynar, bazı maddelerin atılmasında görev alır ve pıhtılaşma için gerekli olan bazı proteinleri üretir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Karaciğer Sirozu ve Hemoroid

Büyüt  Büyüt

Karaciğer sirozu, karaciğerin hasarı ile seyreden ve yaklaşık yılda 25,000 kişinin ölümüne neden olan ciddi bir hastalıktır. Karaciğer; bağışıklık sisteminde rol oynar, bazı maddelerin atılmasında görev alır ve pıhtılaşma için gerekli olan bazı proteinleri üretir. Siroz hastalığı varlığında karaciğerde ‘portal hipertansiyon’ olarak adlandırılan sorun belirlenebilir ve karında şişkinlik, iç kanamalar, şuur bulanıklığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Makat bölgesinin toplar damarları karaciğere dökülür, ancak siroz durumunda karaciğerde damar sistemi kesintiye uğrayabildiği için, bu toplar damarlar boşalamadığı için hemoroidler oluşur. Karaciğer sirozu ve portal hipertansiyon sorunu olduğu bilinen hastalarda hemoroid olması durumunda, hastanın makat ve bağırsak hastalıkları tedavisi ile uğraşan bir cerrah tarafından değerlendirilmesinde yarar vardır. Burada önemli olan hangi hemoroidin ameliyatsız olarak ve hangisinin ameliyatla tedavi edileceğinin belirlenmesidir. Bazı siroz hastalarında hemoroidlerin ortadan kaldırılması durumunda, hemoroidlerin kanaması ile kendiliğinden düşen portal damar basıncı yeterince azalmaz ve yüksek kalabilir, bu durum portal hipertansiyon ve karaciğere ait ciddi sorunlara yol açabilir.

Anahtar kelimeler: Karaciğer sirozu, portal damar basıncı, portal hipertansiyon, hemoroid, basur, mayasıl, babasıl

Kaynaklar
1. Awad AE, Soliman HH, Saif SA, et al. A prospective randomised comparative study of endoscopic band ligation versus injection sclerotherapy of bleeding internal haemorrhoids in patients with liver cirrhosis. Arab J Gastroenterol 2012; 13 (2): 77-81.
2. Huang WS, Lin PY, Chin CC, et al. Stapled hemorrhoidopexy for prolapsed hemorrhoids in patients with liver cirrhosis; a preliminary outcome for 8-case experience. Int J Colorectal Dis 2007; 22 (9): 1083-1089.
3. Leone N, Debernardi-Venon W, Marzano A, et al. Portal hypertensive colopathy and hemorrhoids in cirrhotic patients. J Hepatol 2000; 33 (6): 1026-1027.
4. Misra SP, Dwivedi M, Misra V. Prevalence and factors influencing hemorrhoids, anorectal varices, and colopathy in patients with portal hypertension. Endoscopy 1996; 28 (4): 340-345.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 24.04.2019

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı