Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kapsül Endoskopisi

Bağırsak kaynaklı endoskopi ile kaynağı bulunamayan kanamaların tespitinde ve Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığının değerlendirilmesinde kapsül endoskopisine başvurulur. Hastaya 3x1 cm çapında ve ortalama 4 gram ağırlığındaki kapsül yutturulur ve bağırsakta seyahat eden bu kapsül ortlama 24 saat içinde dışkı ile çıkarıldıktan sonra elde edilen görüntülerin incelenmesi ile detaylı bir inceleme elde edilir. Özellikle endoskopi ile ulaşılamayan ince bağırsağın detaylı irdelenmesinde kapsül endoskopinin yararı büyüktür.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kapsül Endoskopisi

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Bağırsak kaynaklı endoskopi ile kaynağı bulunamayan kanamaların tespitinde ve Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığının değerlendirilmesinde kapsül endoskopisine başvurulur. Özellikle gastroskopi ve kolonoskopi ile ulaşılamayan ince bağırsağın detaylı irdelenmesinde kapsül endoskopinin yararı büyüktür. Hastaya 3x1 cm boyutlarında ve ortalama 4 gram ağırlığındaki kapsül yutturulur ve bağırsakta seyahat eden bu kapsül ortalama 24 saat içinde dışkı ile çıkarıldıktan sonra elde edilen görüntüler hastanın beline takılan kayıt cihazına aktarılarak bilgisayarda detaylı bir şekilde incelenir. Standart kapsüller saniyede iki görüntü alır ve gelişmiş kapsüller ise saniyede 18 görüntüye kadar ve 8 saatlik bir sürede 50,000 civarında 8 kat büyütme ile görüntü alabilmektedir.

     
     

 
Anahtar kelimeler: kapsül endoskopi, iltihabi bağırsak hastalığı, iltihabi barsak hastalığı, ince bağırsak kanaması, ince barsak kanaması, gizli bağırsak kanaması, gizli barsak kanaması, kolonoskopi, Crohn hastalığı

Kaynaklar

  1. Kim Y, Jeon SR, Choi SM, et al. Practice patterns and clinical significance of use of capsule endoscopy in suspected and established Crohn's disease. Intest Res 2017; 15 (4): 467-474.
  2. Jang HJ. Role of capsule endoscopy in suspected or established Crohn's disease in real practice. Intest Res 2017; 15 (4): 431-433.
  3. Zikos TA, Pan J, Limketkai B, et al. Efficacy of video capsule endoscopy in the management of suspected small bowel bleeding in patients with continuous flow left ventricular assist devices. Gastroenterology Res 2017; 10 (5): 280-287.
  4. Zhu SG, Qian YY, Tang XY, et al. Gastric preparation for magnetically controlled capsule endoscopy: A prospective, randomized single-blinded controlled trial. Dig Liver Dis 2017 Oct 6. pii: S1590-8658(17)31220-3.
  5. Van de Bruaene C, Hindryckx P, Snauwaert C, et al. The predictive value of negative capsule endoscopy for the indication of obscure gastrointestinal bleeding: no reassurance in the long term. Acta Gastroenterol Belg 2016; 79 (4): 405-413.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.11.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı