Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.



İltihabi bağırsak hastalarında Hemoroid ameliyatı

Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalarının hemoroid ameliyatları, diğer hastaların ameliyatlarına göre çok daha dikkatle ele alınmalıdır. Crohn hastalığı olan kişilerde sık olarak makat fistülü (perianal fistül, anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül) ve makat apsesi (anal apse, anorektal apse, perianal apse, perianal apse) gibi sorunlar olabilir, bu nedenle bu hastalarda ameliyat öncesinde kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi (BT), makat bölgesi (anal kanal) manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki, endoanal ultrasonografi (EAUS) ve endorektal ultrasonografi (ERUS) gibi tetkikleri ameliyat öncesinde yapmak gerekebilir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

İltihabi bağırsak hastalarında Hemoroid ameliyatı

Büyüt  Büyüt

Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalarının hemoroid ameliyatları, diğer hastaların ameliyatlarına göre çok daha dikkatle ele alınmalıdır. Crohn hastalığı olan kişilerde sık olarak makat fistülü (perianal fistül, anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül) ve makat apsesi (anal apse, anorektal apse, perianal apse, perianal apse) gibi sorunlar olabilir, bu nedenle bu hastalarda ameliyat öncesinde kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi (BT), makat bölgesi (anal kanal) manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki, endoanal ultrasonografi (EAUS) ve endorektal ultrasonografi (ERUS) gibi tetkikleri ameliyat öncesinde yapmak gerekebilir. Aynı şekilde, ülseratif kolit hastalarında aktif dönemde yada alevlenme dönemlerinde hemoroid ameliyatı yapılması durumunda yara iyileşmesi çok gecikir ve ameliyat sonrası gayet ağrılı ve kanamalı geçebilir. Bu nedenle, ülseratif kolit hastalarında alevlenme dönemini çeşitli ilaçlarla yatıştırdıktan sonra hemoroid ameliyatını planlamak daha uygun olur.

Anahtar kelimeler: Crohn hastalığı, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalığı, hemoroid ameliyatlığı, makat fistülü, perianal fistül, makat apsesi, perianal apse, anal kanal MRG, endoanal ultrasonografi, EAUS, endorektal ultrasonografi, ERUS, ülseratif kolit

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı