Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Lazer ile hemoroid ameliyatı

Klasik hemoroid ameliyatlarının sonrasının ağrılı olması, bu konuda yeni tekniklerin arayışını getirmiştir. Lazer hemoroid ameliyatı, ‘’lazer hemoroidoplasti tekniği’’ veya ''lazer hemoroid ablasyonu'' güncel tekniklerden birisidir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Lazer ile hemoroid ameliyatı

Büyüt  Büyüt

Klasik hemoroid ameliyatlarının sonrasının ağrılı olması, bu konuda yeni tekniklerin arayışını getirmiştir. Lazer hemoroid ameliyatı, ‘’lazer hemoroidoplasti tekniği’’ veya ''lazer hemoroid ablasyonu'' güncel tekniklerden birisidir. Bu amaçla CO2, Argon ve NdYag gibi çeşitli lazer türleri kullanılmakla birlikte, en yaygın olarak 980 nm ve 1,470 nm dalga boyunda diod lazerler kullanılmaktadır. Benzer lazerler; Üroloji, Plastik Cerrahi, Damar Cerrahisi ve Omurga Cerrahisi gibi alanlarında kullanılmaktadır. Tüm lazerlerin ana amacı, damarları adeta tutkal ile yapıştırılarak kapatılmasıdır. Burada hemoroidler sıklıkla makat kanalındaki dişli çizginin (linea dentata) 3 cm kadar üzerinden, özel bir dopler cihazı yardımı ile damarın akım sesi duyularak yakılmakta veya damarları kapatılmaktadır. Bu bölgenin sinir ağından fakir olması nedeniyle, bu yöntem hafif şiddette makat ağrısı oluşturmaktadır. Makat sarkması (rektal mukozal prolapsus) durumunda rektal mukopeksi ve Longo teknikleri gibi yarar sağlamamaktadır.

Olası komplikasyonlar

Anahtar kelimeler: klasik hemoroid ameliyatı, ağrı, lazer hemoroid ameliyatı, lazer hemoroidoplasti, lazer hemoroid ablasyonu, CO2 lazer, Argon lazer, NdYag lazer, diod lazer, makat kanaması, makat ağrısı, makat sarkması, rektal mukozal prolapsus

Kaynaklar
1. Naderan M, Shoar S, Nazari M, et al. A randomized controlled trial comparing laser intra-hemorrhoidal coagulation and Milligan-Morgan hemorrhoidectomy. J Invest Surg 2016 Nov 2: 1-7. doi: 10.1080/08941939.2016.1248304.
2. De Nardi P, Tamburini AM, Gazzetta PG, et al. Hemorrhoid laser procedure for second- and third-degree hemorrhoids: results from a multicenter prospective study. Tech Coloproctol 2016; 20 (7): 455-459.
3. Maloku H, Gashi Z, Lazovic R, et al. Laser hemorrhoidoplasty procedure vs open surgical hemorrhoidectomy: A trial comparing 2 treatments for hemorrhoids of third and fourth degree. Acta Inform Med 2014; 22 (6): 365-367.
4. Crea N, Pata G, Lippa M, et al. Hemorrhoidal laser procedure: short- and long-term results from a prospective study. Am J Surg 2014; 208 (1): 21-25.
5. Jahanshahi A, Mashhadizadeh E, Sarmast MH. Diode laser for treatment of symptomatic hemorrhoid: a short term clinical result of a mini invasive treatment, and one year follow up. Pol Przegl Chir 2012; 84 (7): 329-332.
6. Giamundo P, Cecchetti W, Esercizio L, et al. Doppler-guided hemorrhoidal laser procedure for the treatment of symptomatic hemorrhoids: experimental background and short-term clinical results of a new mini-invasive treatment.Surg Endosc. 2011; 25 (5): 1369-1375.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 31.07.2017

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı