Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Dışkıda Kan

Dışkıda kan siyah veya kırmızı renkli görülebilir. Siyah renkli dışkı demir ilacı kullanan kişilerde, gıdalarla (ıspanak vb.) fazla miktarda demir alınması sonucunda veya mide kanamalarında görülebilir.

...
AyrıntılarDışkıda Kan

Büyüt  Büyüt

Dışkıda kan siyah veya kırmızı renkli görülebilir. Siyah renkli dışkı demir ilacı kullanan kişilerde, gıdalarla (ıspanak vb.) fazla miktarda demir alınması sonucunda veya mide kanamalarında görülebilir.Dışkıda kan siyah veya kırmızı renkli görülebilir. Siyah renkli dışkı demir ilacı kullanan kişilerde, gıdalarla (ıspanak vb.) fazla miktarda demir alınması sonucunda veya mide kanamalarında görülebilir. Dışkıda kan görülmesine neden olan durumlar: makat çatlağı (anal fissür), basur (hemoroid), bağırsak kanseri, bağırsak polipleri, bağırsak divertikülü ve nadiren yemek borusunda varisler ve mide kanseridir. Makata yakın olan kalın bağırsak bölümlerinden gelen kan, parlak kırmızı (hematoşezi) renklidir ve bu durumda makat (anüs), rektum ve sigmoid kolon adlı kalın bağırsak bölümlerinden kanama olduğu düşünülür. Kötü kokulu katran gibi siyah dışkıya ise melena adı verilir ve bağırsak bakterileri ve mide asidinin bu rengi verdiği bilinir ve sıklıkla mide ve onikiparmak bağırsağı kaynaklı kanamalarda görülür. Bu tür kanamaların uzun süreli devam etmesi durumunda demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) gelişir.

Anahtar kelimeler:dışkıda kan, makat çatlağı, anal fissür, basur, hemoroid, bağırsak kanseri, bağırsak polipleri, barsak polipleri, bağırsak divertikülü, barsak divertikülü, yemek borusunda varis, özofagus varisi, mide kanseri, makattan kanama, makattan kan gelmesi, hematoşezi, melena

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı