Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Dışkıda Gizli Kan Testi

Kişinin fark edemediği kanamaların özel tetkiklerle araştırılmasına dışkıda gizli kan testi adı verilir. Guaiac testi, Hem-porfirin testi ve immunokimyasal test adları ile yapılmaktadır. Şalgam, turp, kavun, fasulye, üzüm, muz ve portakal gibi bazı gıdaların yanlışlıkla dışkıda kan varmış gibi görünmesine yol açabilmektedir. Aynı şekilde, ağrı kesici ilaçlar, kan sulandırıcı ilaçlar vb. dışkıda kan olduğu izlenimine yol açabilmektedir.

...
Ayrıntılar
IPhone Uygulamasını indirmek için tıklayınız.Hemoroid (Basur) Nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. devamı»

Hemoroid (Basur) Nedir?

Tanı ve Evreler

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. devamı»

Tanı ve Evreler

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya basur hastalığının tedavisinde ameliyatsız tedaviler ve ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyatsız hemoroid tedavileri arasında en sık olarak bitkisel tedaviler, merhemler ve ilaç tedavisi tercih edilir. devamı»

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid'den Korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. devamı»

Hemoroid'den Korunma

Sorduklarınız ve Uzman Yanıtları

Sorun Cevaplayalım

 

Makatta polip için tedavi önerisi

benim hemoroid sorunum 20 yaşında başladı şu an yaşım 50 ,,25 yaşında romatizma ilaçları kullanırken kabızlık ve kanama oldu ,hemoroidim arttı iç kısımda parmak buyüklüğünde meme oluştu beslenmeye dikkat ediyorum zorlandığım zaman ılık suyla lavman yapıyorum.fakat 2 defa kolonoskopi oldum makatta polip diye rapor yazılmış biopsi yapıldı temiz .nasıl bir tedavi önerirsiniz amelitla aldırsam sıkıntı olurmu .teşekkür ler şimdidem (16 Aralık 2014)

Size geçmiş olsun. Mesajınızda hemoroid, kabızlık ve kolonoskopide belirlenen makatta polip gibi sorunlarınız olduğunu belirtip, tedavi önerilerimizi sormuşsunuz. devamı

 
 

Anal fistül ameliyatı sonrası ip düşmedi

İyi gunler hocam. Ben bundan yaklasik 3 ay once anal fistül ameliyati oldum. Makatin hemen yaninda yer alan bu fistul kasin arkasindan dolastigi icin doktor ip bagladi ameliyat ile. Bu ip 1 ay icinde duser ve fistulude dusurur dedi. Suan 3 ay gecti ve ip dusmedi. Akinti ile birlikte kanamada oluyor makat bolgesinde. Akinti yuzunden yurumekte problem yasadigim gunler dahi oluyor. Ipin dusmemesi normalmidir ? Dusmesi icin ne yapmam gerekiyor ? Akintidan kurtulmak istiyorum. Karakolda askerlik gorevimi yaptigim icin doktorumlada gorusemiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkur ederim. (Fistulun ebatlari 1.5 cm uzunlugunda, 4 mm capinda) (16 Aralık 2014)

Size geçmiş olsun, üç ay önce makat fistülü tanısı ile seton ameliyatı geçirmişsiniz ve halen seton’un yerinde durmasına ait kaygılarınız mevcut. devamı

 
 

Makat bölgesinde yumuşak bir doku

Merhaba iyi akşamlar ben bişey sormak istiyorum size makat bolgem de çok küçük çaplı yumuşak bir doku söz konusu yanlız nasıl soylesem bu sadece tuvalet ihtiyacımı giderdikten sonra ortaya çıkıyor bu bi hemoroid başlangıcı olabilir mi kanama yok ne yapmam gerekiyor muayene olmak hiç istemiyorum (15 Aralık 2014)

Size geçmiş olsun, tarif ettiğiniz makatta yumuşak doku: basur (hemoroid), makat çatlağı, makat apsesi, makat fistülü, proktit, cinsel yolla bulaşan makat hastalıkları, makat siğili, makat sarkması, bağırsak polipleri, rektum kanseri, makat kanseri vb. devamı

 
 

Hemoroid hakkında bunları biliyor musunuz?


Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı sonrasında ne tür komplikasyonlar görülebilir? 1. Enfeksiyon: Makat çatlağı ameliyatları sonrasında % 1-2 oranında makat apsesi gelişebilmektedir. 2. Gaz ve dışkı kaçırma: Gaz kaçırma, makat çatlağı ameliyatları sonrasında  % 12-27 oranında görülürken, dışkı kaçırma veya hafif ıslatma (soiling) ise  % 10-15 oranında görülür. 3. Makat fistülü gelişimi: hastaların % 1’inden azında görülür.  4. Kanama  5. Makat çatlağının nüksü: ameliyat sonrası nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.
Hemoroid veya basur belirtileri nelerdir? Hemoroid veya basurun belirtileri: ıkınma sırasında makattan kan gelmesi, makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı hissi, makatta ağrı ve makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişliktir.
İyileşmeyen makat çatlaklarında tedavinin nasıl olması gerekir? Tedaviye cevap vermeyen bir çatlak (anal fissür) iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. Makat iç kasında (sfinkter kası) spazm ya da sertleşmiş iyileşme dokusu (nedbe veya skar) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden çatlaklar cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik