Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Makat Sarkması

Rektum adı verilen kalın bağırsağın son kısmının makat deliğinden dışarı sarkması, rektal prolapsus olarak adlandırılır. Makattan sümük benzeri (mukus) akıntı ve kanama olur, dışkı tutma kasında (eksternal anal sfinkter) zayıflama olabilir.

...
AyrıntılarHemoroid (Basur) Nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. devamı»

Hemoroid (Basur) Nedir?

Tanı ve Evreler

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. devamı»

Tanı ve Evreler

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya basur hastalığının tedavisinde ameliyatsız tedaviler ve ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyatsız hemoroid tedavileri arasında en sık olarak bitkisel tedaviler, merhemler ve ilaç tedavisi tercih edilir. devamı»

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid'den Korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. devamı»

Hemoroid'den Korunma

Sorduklarınız ve Uzman Yanıtları

Sorun Cevaplayalım

 

Makat bölgesinde çizik ve akıntı

Hocam yaklaşık 1 yıldır makat bölgesine yakın bir yerde küçük bir çizik var. bu çizik ışıkla bakınca daha net belli oluyor ve 1 yıldır buradan sarı bir akıntı geliyor. Aynı zamanda makatın yan tarafında da içerde şişlik mevcut. son zamanlarda kanlı iltihapta gelmeye başladı. sorun ne olabilir hocam. İyi çalışmalar. (22 Şubat 2017)

Size geçmiş olsun. Mesajınızda belirttiğiniz; makatta çizik şişlik ve akıntı yakınmalarınız: makat fistülü, makat apsesi, kıl dönmesi, hemoroid, makat çatlağı, enfeksiyonlar (bakteri, parazit), soliter rektal ülser sendromu, makat kanseri, rektum kanseri, villöz adenom, iltihabi bağırsak hastalıkları, AIDS hastalığı, makatta tüberküloz, makat siğili, cinsel temasla bulaşan hastalıklar, proktit, dışkı kaçırma, rektosel, vb. nedenlerle olabilir. devamı

 
 

Makat bölgesinde kanama, halsizlik ve baş dönmesi

HOCAM IYI GUNLER MAKAT BOLGEMDE KANAMAM VAR VE SIKLIKTA GELMEKTE DOKTORA GITMEKTEN KORKUYORUM NAPMAM GEREK DUN BAS DONMESI KUSMA VE HALSIZLIK YAPTI VE BUGUN HALSIZLIK DEVAM EDIYOR BILGILENDIRIRSENIZ TESEKKURLER (22 Şubat 2017)

Size geçmiş olsun. Makattan kanama: basur (hemoroid), makat çatlağı, bağırsak divertikülleri, bağırsak polipleri, bağırsak kanseri, iltihaplı (infeksiyonlu) ishal, bağırsakta anjiodisplazi, makat fistülü, iltihabi bağırsak hastalıkları, bağırsakta beslenme bozukluğu (iskemik kolit), ışın tedavisinin hasarına bağlı gelişen bağırsak iltihabı (radyasyon koliti), kan sulandırıcı ilaç (Aspirin®, Coraspin®, Ecoprin®, Dispril®, Coumadin®, Heparin®, Plavix®, Pradaxa® vb.)ve ağrı kesici ilaçlara (nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar) bağlı olan kanamalar, proktit, makat bölgesi yaralanmaları ve cinsel temasla bulaşan hastalıklar nedeniyle de olabilir.Halsizlik ve baş dönmesi gibi yakınmalarınız fazala kan kaybı veya kansızlık nedeni ile olabilir. devamı

 
 

Seton ipi kopar mı?

seton ipi koparmı (22 Şubat 2017)

Yüksek yerleşimli veya dışkı tutma kasını (eksternal anal sfinkter, dış makat kası) içine alan bir makat fistülü varlığında seton tekniği tercih edilebilir. devamı

 
 

Hemoroid hakkında bunları biliyor musunuz?


Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı sonrasında ne tür komplikasyonlar görülebilir? 1. Enfeksiyon: Makat çatlağı ameliyatları sonrasında % 1-2 oranında makat apsesi gelişebilmektedir. 2. Gaz ve dışkı kaçırma: Gaz kaçırma, makat çatlağı ameliyatları sonrasında  % 12-27 oranında görülürken, dışkı kaçırma veya hafif ıslatma (soiling) ise  % 10-15 oranında görülür. 3. Makat fistülü gelişimi: hastaların % 1’inden azında görülür.  4. Kanama  5. Makat çatlağının nüksü: ameliyat sonrası nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.
Hemoroid veya basur belirtileri nelerdir? Hemoroid veya basurun belirtileri: ıkınma sırasında makattan kan gelmesi, makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı hissi, makatta ağrı ve makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişliktir.
İyileşmeyen makat çatlaklarında tedavinin nasıl olması gerekir? Tedaviye cevap vermeyen bir çatlak (anal fissür) iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. Makat iç kasında (sfinkter kası) spazm ya da sertleşmiş iyileşme dokusu (nedbe veya skar) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden çatlaklar cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı