Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Makat Apsesi

Makat bölgesinde çıban sonrasında iltihap dolmasına, makat apsesi (anal apse, anorektal apse veya perianal apse) adı verilir. Makat apsesi şiddetli makat ağrısı, makatta şişlik, titreme ve ateş ile kendini belli eder.

...
Ayrıntılar
IPhone Uygulamasını indirmek için tıklayınız.Hemoroid (Basur) Nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. devamı»

Hemoroid (Basur) Nedir?

Tanı ve Evreler

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. devamı»

Tanı ve Evreler

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya basur hastalığının tedavisinde ameliyatsız tedaviler ve ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyatsız hemoroid tedavileri arasında en sık olarak bitkisel tedaviler, merhemler ve ilaç tedavisi tercih edilir. devamı»

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid'den Korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. devamı»

Hemoroid'den Korunma

Sorduklarınız ve Uzman Yanıtları

Sorun Cevaplayalım

 

Makatta aşırı kaşıntı neden olabilir?

makatta asiri kasinti var bazen bu yanma ve batma hisside oluyor ..................... krem kullaniyorum tam sonuc alamadim kucukte olsa birazda sislik var sorunum ne olabilir ne yapabilirim. (01 Mayıs 2015)

Makatta şişlik ve kaşıntı yakınmalarınız: hemoroid, makat çatlağı, makat fistülü, makat apsesi, makat siğili, makatta ıslaklık, ishal, dışkı kaçırma, mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı (Psöriazis), Crohn hastalığı, kıl kurdu (oksiyür), iltihabi bağırsak hastalıkları, proktit, Paget hastalığı, makat sarkması, rektum kanseri, makat kanseri, habis melanom vb. devamı

 
 

Dışkıda kan olunca doktora gitmeli mi?

Merhaba hocam ben 18yaşındayım. Dışkımda sürekli kan görüyorum. 2 kere de damla şeklinde kanama geldi... Bazı zamanlarda karnıma anlık arılar geliyor. Ailemede söyleyemiyorum. Sizce hastaneye gitmem gerekir mi? (01 Mayıs 2015)

Size geçmiş olsun, dışkıda kan ve bazen karın ağrısı yakınmalarınız mevcut. devamı

 
 

Hemoroid hakkında bunları biliyor musunuz?


Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı sonrasında ne tür komplikasyonlar görülebilir? 1. Enfeksiyon: Makat çatlağı ameliyatları sonrasında % 1-2 oranında makat apsesi gelişebilmektedir. 2. Gaz ve dışkı kaçırma: Gaz kaçırma, makat çatlağı ameliyatları sonrasında  % 12-27 oranında görülürken, dışkı kaçırma veya hafif ıslatma (soiling) ise  % 10-15 oranında görülür. 3. Makat fistülü gelişimi: hastaların % 1’inden azında görülür.  4. Kanama  5. Makat çatlağının nüksü: ameliyat sonrası nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.
Hemoroid veya basur belirtileri nelerdir? Hemoroid veya basurun belirtileri: ıkınma sırasında makattan kan gelmesi, makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı hissi, makatta ağrı ve makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişliktir.
İyileşmeyen makat çatlaklarında tedavinin nasıl olması gerekir? Tedaviye cevap vermeyen bir çatlak (anal fissür) iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. Makat iç kasında (sfinkter kası) spazm ya da sertleşmiş iyileşme dokusu (nedbe veya skar) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden çatlaklar cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı