Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Kalın Bağırsak Geçiş Zamanı Ölçümü

Kronik kabızlık yakınması olan hastalara uygulanan bir testtir.

...
AyrıntılarHemoroid (Basur) Nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. devamı»

Hemoroid (Basur) Nedir?

Tanı ve Evreler

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. devamı»

Tanı ve Evreler

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya basur hastalığının tedavisinde ameliyatsız tedaviler ve ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyatsız hemoroid tedavileri arasında en sık olarak bitkisel tedaviler, merhemler ve ilaç tedavisi tercih edilir. devamı»

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid'den Korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. devamı»

Hemoroid'den Korunma

Sorduklarınız ve Uzman Yanıtları

Sorun Cevaplayalım

 

Kıl dönmesi ameliyatı nüksü için ameliyatsız tedavi

merhaba, Daha önce kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat tekrar yeniledi. Ameliyatsız tedavi olmak istiyorum kliniğinizde bu şekilde tedavi söz konusu mu ? Eğer yapılıyorsa ücret hakkında bilgi alabilir miyim ? Uygun olursa hemen randevu alıp geleceğim. Fiyat bildirmeden muayeneye davet etmeyin lütfen zamanım yok. Fİyat uygun olursa gelip tedavi olmak istiyorum saygılarımla iyi çalışmalar (29 Mayıs 2016)

Size geçmiş olsun, kıl dönmesi sorunu için ameliyatsız (lazer, gümüş nitrat ve fenol ile) ve ameliyatlı tedavi yöntemleri mevcuttur. devamı

 
 

Hemoreyit ameliyatı sonrası çatlaklar

HOCAM merhaba ANNAM hemoreyit ameliyatı olduktan sonra çatlaklar oluştu diyor normalmi (29 Mayıs 2016)

Annenize geçmiş olsun. Mesajınızda kendisinde hemoroid ameliyatı sonrasında makat çatlağı geliştiğini belirtmiş ve bu konuda ekibimizin görüşünü talep etmişsiniz. devamı

 
 

Hemoroid ameliyatı yöntemi ve fiyatı

Hocam hemoroid ameliyatını lazerlemi yoksa bıçaklamı yapıyorsunuz bunlardan hangisi daha iyi sonuç verir ve fiyatı nedir? (29 Mayıs 2016)

Hemoroid hastalığı için erken evrede ameliyatsız tedaviler uygulanırken, ileri evrede ise ameliyat uygulanmaktadır. devamı

 
 

Anal fissür ameliyatı sonrası çatlak oluşumu

Hocam, açık anal fissür ameliyat sonrasında 3. haftata ya yeni bir çatlak oluştu yada iyi operasyon yapılamadığından eski çatlak tekrarlad. Yeniden ameliyat olmadan iyileşme ihtimali varmı ne tavsiye edersiniz. teşekkürler, iyi çalışmalar. (29 Mayıs 2016)

Size geçmiş olsun, mesajınızda geçirmiş olduğunuz anal fissür ameliyatından üç hafta sonra tekrar makat çatlağı geliştiğini belirtmiş ve ekibimizden tavsiye talebinde bulunmuşsunuz. devamı

 
 

Hemoroid hakkında bunları biliyor musunuz?


Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı sonrasında ne tür komplikasyonlar görülebilir? 1. Enfeksiyon: Makat çatlağı ameliyatları sonrasında % 1-2 oranında makat apsesi gelişebilmektedir. 2. Gaz ve dışkı kaçırma: Gaz kaçırma, makat çatlağı ameliyatları sonrasında  % 12-27 oranında görülürken, dışkı kaçırma veya hafif ıslatma (soiling) ise  % 10-15 oranında görülür. 3. Makat fistülü gelişimi: hastaların % 1’inden azında görülür.  4. Kanama  5. Makat çatlağının nüksü: ameliyat sonrası nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.
Hemoroid veya basur belirtileri nelerdir? Hemoroid veya basurun belirtileri: ıkınma sırasında makattan kan gelmesi, makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı hissi, makatta ağrı ve makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişliktir.
İyileşmeyen makat çatlaklarında tedavinin nasıl olması gerekir? Tedaviye cevap vermeyen bir çatlak (anal fissür) iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. Makat iç kasında (sfinkter kası) spazm ya da sertleşmiş iyileşme dokusu (nedbe veya skar) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden çatlaklar cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı