Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Kalın Bağırsak Polipleri

Sindirim sistemi boyunca yer alan üzüm tanesi (saplı polip) veya mercimek (sapsız, sesil veya dimünitif polip) gibi iyi huylu urlara polip adı verilir. Polipler; mide, ince bağırsak ve kalın bağırsakta (kolon) yer alabilirler ve erişkinlerin yaklaşık % 20'sinde görülürler.

...
AyrıntılarHemoroid (Basur) Nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. devamı»

Hemoroid (Basur) Nedir?

Tanı ve Evreler

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. devamı»

Tanı ve Evreler

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya basur hastalığının tedavisinde ameliyatsız tedaviler ve ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyatsız hemoroid tedavileri arasında en sık olarak bitkisel tedaviler, merhemler ve ilaç tedavisi tercih edilir. devamı»

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid'den Korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. devamı»

Hemoroid'den Korunma

Sorduklarınız ve Uzman Yanıtları

Sorun Cevaplayalım

 

Anusun bitişiğinde sertlik

Hocam öncelikle bu rahatsızlığım ilk 10 yıl önce farkettim anusun hemen bitisiginde dışarı doğru anüsü delip dışarı çıkmaya çalışır gibi bir sertlik var dokundugumda sivri üçlü birşey gibi duruyor sanki yediğim bir etin kemiği nasıl olduysa oraya gelmiş cikamamis anuse saplanmis gibi ucu sivri sert . Herhangi bir ağrı vs yapmıyor ve bazen bir ay iki ay hiç görünmüyor bazen birkaç gün ortaya çıkıyor tuvalet yaparken acı veriyor .10 yıl boyunca bazen 2 ay bazen 4 ay da bir belirdi ortaya çıktı . Kısa zaman sürüp yine geriye çekildi hissettirmedi. Şimdi merak ediyorum bu nedir gerçekten yedigim yemegin bi kemigi gelip oraya takılabilir mi. Şimdiden teşekkür ederim (18 Kasım 2015)

Size geçmiş olsun. Makatta sertlik: basur (hemoroid), makat çatlağı, makat apsesi, makat fistülü, proktit, cinsel yolla bulaşan makat hastalıkları, makat siğili, makat sarkması, bağırsak polipleri, rektum kanseri, makat kanseri vb. devamı

 
 

Makatta ceviz gibi şişlik

MERHABA YAKLAŞIK 7 YILDIR BÜTÜN HAYATIMI ETKİLEYEN BU HASTALIKTAN ARTIK KURTULMAK İSTİYORUM ANCAK TÜM HEMOROİD TÜRLERİNİ İNCELEMEME RAĞMEN BENİM GİBİ Bİ HASATAYA DENK GELMEDİM VE BENİM SORUM ŞU BEN HER TUVALETE GİRDİĞİMDE MAKAT BÖLGEMDE NERDEYSE BİR CEVİZDEN DAHA BÜYÜK Bİ ŞİŞLİK OLUŞUYO VE YÜRÜYEMEZ HALE GELİYORUM ANCAK ŞİMDİYE KADAR HİÇ KANAMAM OLMADI BU ŞİŞLİKLER BAZEN BİR GECEDE İNERKEN BAZENDE AŞIRI Bİ ACI İLE BİRLEŞEREK GÜNLERCE SÜRÜYO VE BEN ARTIK BÜTÜN HAYATIMI ARKAMA GÖRE PLANLAMAK ZORUNDA KALIYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN NE YAPMALIYIM (18 Kasım 2015)

Size geçmiş olsun. Makatta şişlik veya meme yakınması hastalarımızın nerede ise tümü tarafından basur veya hemoroid olarak yorumlanır, ancak gerçekte birçok nedeni vardır. devamı

 
 

Hemoroid hakkında bunları biliyor musunuz?


Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı sonrasında ne tür komplikasyonlar görülebilir? 1. Enfeksiyon: Makat çatlağı ameliyatları sonrasında % 1-2 oranında makat apsesi gelişebilmektedir. 2. Gaz ve dışkı kaçırma: Gaz kaçırma, makat çatlağı ameliyatları sonrasında  % 12-27 oranında görülürken, dışkı kaçırma veya hafif ıslatma (soiling) ise  % 10-15 oranında görülür. 3. Makat fistülü gelişimi: hastaların % 1’inden azında görülür.  4. Kanama  5. Makat çatlağının nüksü: ameliyat sonrası nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.
Hemoroid veya basur belirtileri nelerdir? Hemoroid veya basurun belirtileri: ıkınma sırasında makattan kan gelmesi, makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı hissi, makatta ağrı ve makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişliktir.
İyileşmeyen makat çatlaklarında tedavinin nasıl olması gerekir? Tedaviye cevap vermeyen bir çatlak (anal fissür) iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. Makat iç kasında (sfinkter kası) spazm ya da sertleşmiş iyileşme dokusu (nedbe veya skar) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden çatlaklar cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı