Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Gebelikte Makat Çatlağı

Gebelikte veya lohusalık döneminde makat kanalının çıkış bölümünde oluşan yırtıklara makat çatlağı veya anal fissür adı verilir. Makat çatlağı; çok ağrılı dışkılama, makattan az miktarda açık kırmızı renkli kanama, makatta kaşıntı ve dışkının tam boşalamaması gibi belirtilere neden olur.

...
Ayrıntılar
IPhone Uygulamasını indirmek için tıklayınız.Hemoroid (Basur) Nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. devamı»

Hemoroid (Basur) Nedir?

Tanı ve Evreler

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. devamı»

Tanı ve Evreler

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya basur hastalığının tedavisinde ameliyatsız tedaviler ve ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyatsız hemoroid tedavileri arasında en sık olarak bitkisel tedaviler, merhemler ve ilaç tedavisi tercih edilir. devamı»

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid'den Korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. devamı»

Hemoroid'den Korunma

Sorduklarınız ve Uzman Yanıtları

Sorun Cevaplayalım

 

Doktor hemoroid tesisi koydu

merhaba. suan askerim. dort gun once makatin oldugu yerde kasinmamla beraber sanirim sislik olustu. ertesi gun revire ciktim ve doktor sadece bakti arkama hemoroid tesisi koydu. posali beslen dedi... cok viseyde demedi. ilaclari uc gun sonra alabildm.. bu surecte inanilmaz aci ve agri oldu bende. ve gittikce buyudugunu hissettm. yururken aci daha cokbotururken azdi. ayrica diskimda kan yok. ama aksama kadar kilotumun kan icinde kaldigini goruyorym. bu hemoroid mi yoksa kan pihtisi mi yokaa baska bisey mi. ne onerirsiniz 7gunluk izin mi kullanip tedavimi ankarada baska bir doktorla mi olayim yoksa bu umursamaz doktora tekrar mi gozukeyim. yada yeni basladgm 4 kalem ilaca devam mi edeyim. acil yazarsanz sevinirim. agri kesiciye ragmen o seyin acisibi yada kendisibi hissediyorum birazcik (25 Kasım 2014)

Size geçmiş olsun. Portalimizin herhangi bir hekimin veya sağlık kuruluşundaki girişimin onaylanması, yorumlanması veya bir doktor yada sağlık kuruluşuna yönlendirme yapmak gibi bir uygulaması yoktur. devamı

 
 

Makat ile vajina arasında şişlik

merhaba, makat ve vajina bölgem arasında ufak bir şişkinlik var. ağrı vs yok. kadın doğum uzmanına göründüm vajinal bir durum olabilir diye ama ben göstermesem kendisi şişkinliği fark etmiyordu bile ve anal bir durum bu dedi. daha önce de aynı vakayla karşılaştım ve basur başlangıcıdır diye düşünerek genel cerraha gitmiştim. elle muayene ve dışkı tahlili yapmıştı. basur olmadığını, tahriş olduğunu söylemişti. net bir çözüm yok yani. nasıl doktor bunlar anlayamıyorum. görüşlerinizi almak isterim. iyi çalışmalar, saygılar. (25 Kasım 2014)

Size geçmiş olsun. Öncelikle, ‘’nasıl doktor bunlar anlayamıyorum’’ ifadenizdeki meslektaşlarımız ile aynı işi yaptığımızı hatırlatmamızda yarar var. devamı

 
 

Hemoroid hakkında bunları biliyor musunuz?


Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı sonrasında ne tür komplikasyonlar görülebilir? 1. Enfeksiyon: Makat çatlağı ameliyatları sonrasında % 1-2 oranında makat apsesi gelişebilmektedir. 2. Gaz ve dışkı kaçırma: Gaz kaçırma, makat çatlağı ameliyatları sonrasında  % 12-27 oranında görülürken, dışkı kaçırma veya hafif ıslatma (soiling) ise  % 10-15 oranında görülür. 3. Makat fistülü gelişimi: hastaların % 1’inden azında görülür.  4. Kanama  5. Makat çatlağının nüksü: ameliyat sonrası nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.
Hemoroid veya basur belirtileri nelerdir? Hemoroid veya basurun belirtileri: ıkınma sırasında makattan kan gelmesi, makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı hissi, makatta ağrı ve makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişliktir.
İyileşmeyen makat çatlaklarında tedavinin nasıl olması gerekir? Tedaviye cevap vermeyen bir çatlak (anal fissür) iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. Makat iç kasında (sfinkter kası) spazm ya da sertleşmiş iyileşme dokusu (nedbe veya skar) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden çatlaklar cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik