Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Hemoroid Arter Ligasyonu (HAL)

Hemoroid arteri ligasyonu (HAL): hemoroid veya basura yol açan besleyici ana atar damarın özel bir rektoskop ve ultrason cihazı yardımı ile bulunması ve köküne dikiş atılması prensibine dayanır.

...
AyrıntılarHemoroid (Basur) Nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. devamı»

Hemoroid (Basur) Nedir?

Tanı ve Evreler

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. devamı»

Tanı ve Evreler

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya basur hastalığının tedavisinde ameliyatsız tedaviler ve ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyatsız hemoroid tedavileri arasında en sık olarak bitkisel tedaviler, merhemler ve ilaç tedavisi tercih edilir. devamı»

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid'den Korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. devamı»

Hemoroid'den Korunma

Sorduklarınız ve Uzman Yanıtları

Sorun Cevaplayalım

 

Dış basur ve sivilce için ameliyat şart mı?

Degerli hocam oncelikle merhaba. Bende dis basur var, bu basur memesinin içinde bir toplu igne basi kadar kucuk kitle var sivilce gibi. Arastirmalarima gore tromboze hemoroid oluyormus.Ayrica bende kanama olmadi. Bu durumda ameliyat sart midir lutfen cevap yazin cok korkuyorum (25 Mart 2017)

Size geçmiş olsun. Makatta şişlik veya meme yakınması hastalarımızın nerede ise tümü tarafından basur veya hemoroid olarak yorumlanır. devamı

 
 

Makatta kaşıntı ve fazla gaz çıkartma

Merhabalar hocam son 4 5 aydır ayda 1 olmak üzere makatımda kaşıntı olmakta bu kaşıntı sırasında dışkılarken normalden fazla gaz çıkarıyorum sizce sorun nedir şimdiden teşekkürler. (25 Mart 2017)

Size geçmiş olsun. Makatta kaşıntı: hemoroid, makat çatlağı, makat fistülü, makat apsesi, anal kriptit, makat siğili, makatta ıslaklık, ishal, dışkı kaçırma, mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı (Psöriazis), kıl kurdu (oksiyür), iltihabi bağırsak hastalıkları, proktit, Paget hastalığı, makat sarkması, rektum kanseri, makat kanseri, ve nöbetçi memeler nedeniyle olabilirler. devamı

 
 

Hemeroit ameliyatı başarısız mı?

İyi Günler hocam 1 hafta önce ameliyat oldum 3 adet hemeroit memesini bağladı büyük abdest de bu memeler ele geliyor ameliyat sizce başarısızmıdır.? (25 Mart 2017)

Size geçmiş olsun. Mesajınızda bir hafta önce hemoroid ameliyatı geçirdiğinizi, sonrasında elinize makatta memeler geldiğini belirtmiş ve ekibimizden ameliyatın başarı durumunu öğrenmek istemişsiniz. devamı

 
 

Oturma banyosuna tuz koymak

bende anal füssür var oturma suyuna tuz atıyorum çok faydasını gördüm otuurma suyuna tuz atmamın bir sakıncası olurmu çok rahatım tufalet ihtiyacımı rahat yapıyorum kaşıntıda kayboldu (25 Mart 2017)

Size geçmiş olsun. Oturma banyosu özellikle ılık su içinde yapılması durumunda makat bölgesi sorunlarında çok yararlı rahatlatıcı bir yöntemdir. devamı

 
 

Hemoroid hakkında bunları biliyor musunuz?


Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı sonrasında ne tür komplikasyonlar görülebilir? 1. Enfeksiyon: Makat çatlağı ameliyatları sonrasında % 1-2 oranında makat apsesi gelişebilmektedir. 2. Gaz ve dışkı kaçırma: Gaz kaçırma, makat çatlağı ameliyatları sonrasında  % 12-27 oranında görülürken, dışkı kaçırma veya hafif ıslatma (soiling) ise  % 10-15 oranında görülür. 3. Makat fistülü gelişimi: hastaların % 1’inden azında görülür.  4. Kanama  5. Makat çatlağının nüksü: ameliyat sonrası nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.
Hemoroid veya basur belirtileri nelerdir? Hemoroid veya basurun belirtileri: ıkınma sırasında makattan kan gelmesi, makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı hissi, makatta ağrı ve makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişliktir.
İyileşmeyen makat çatlaklarında tedavinin nasıl olması gerekir? Tedaviye cevap vermeyen bir çatlak (anal fissür) iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. Makat iç kasında (sfinkter kası) spazm ya da sertleşmiş iyileşme dokusu (nedbe veya skar) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden çatlaklar cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı