Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.
Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Anal fissür veya makat çatlağı, şiddetli bir kabızlık veya ishal dönemini takiben makatta oluşan yırtıktır. Dışkının makattan çıkışı esnasında yırtılır gibi çok şiddetli bir ağrı olur ve bazen dakikalar ve bazen de saatler boyunca bu ağrı devam eder.

...
AyrıntılarHemoroid (Basur) Nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. devamı»

Hemoroid (Basur) Nedir?

Tanı ve Evreler

Hemoroid veya basur hastalığında, makattan kanama, ağrı, makatta şişlik, makatta kaşıntı (pruritus ani), makatta nemlenme, sümüksü akıntı (mukus) gibi yakınmalar görülür. Hemoroid veya basur memeleri büyüyebilir, iltihaplanabilir, pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid) veya makattan dışarıya fıtıklaşabilir (prolabe hemoroid). Hemoroid veya basurların pıhtılaşması (tromboze hemoroid) hastaya çok şiddetli ağrı yaratan bir durumdur. devamı»

Tanı ve Evreler

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya basur hastalığının tedavisinde ameliyatsız tedaviler ve ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyatsız hemoroid tedavileri arasında en sık olarak bitkisel tedaviler, merhemler ve ilaç tedavisi tercih edilir. devamı»

Tedavi Yöntemleri

Hemoroid'den Korunma

Hemoroid veya basur sorun yarattığında tedavi edilmelidir, bu nedenle tedaviye gerek kalmadan hemoroid'den korunmanın yöntemlerini bilmek yarar sağlar. devamı»

Hemoroid'den Korunma

Sorduklarınız ve Uzman Yanıtları

Sorun Cevaplayalım

 

Makatta morluk nedeni

Sayin hocam, size Almanya’dan yaziyorum. Bende makata yakin, ceviz kadar morluk var. Nedendir acaba, hemoroid disinda baska hastalik olabilir mi? Saygilar (26 Haziran 2016)

Size geçmiş olsun. Makatta morluk: basur (hemoroid), makat çatlağı (anal fissür), makat apsesi, makat fistülü, cinsel yolla bulaşan makat hastalıkları, makat kanseri vb. devamı

 
 

Dış basur için yararlı önlemler

Selamlar 19 yasındayım ve sanki dış basur belirtileri var korkuyorum makatta az kabarıklık var ve 1-2 haftadır iğnelnir gibi bir kaşıntı oluyor; oturma banyosu yapıyorum, kepekli gıdalar yiyorum, ıkınmıyorum ayrıca tuvalette uzun kalmıyorum. bu yöntemlerin dış basura bir yararı olur mu cerrahi müdahale olmadan geçermi??? lüfen bilgi verin. (26 Haziran 2016)

 

Size geçmiş olsun. devamı

 
 

Tekrarlayan iç hemoroid

Hocam ben size Antakya’dan yazıyorum. Burada birçok hastanız olduğundan isminize ulaşmam zor olmadı. Bende 1 yıl önce makattan kanama ve şişlik şikayetleri başladı ve gittiğim doktor endoskopi yaptı ve iç hemoroid buldu. Hemoroid ilacı ve merhemler verdi, o dönemde kullandım ve iyi geldi. Şimdi tekrarladı ve aynı doktora bir daha gittim ve bu defa ameliyat dedi, bana bant yapılamaz mi hocam? (26 Haziran 2016)

Size geçmiş olsun. Mesajınızda, size uygulanan rektoskopi veya kolonoskopi sonucunda basur (hemoroid) tanısı aldığınızı yazmışsınız. devamı

 
 

Hemoroid hakkında bunları biliyor musunuz?


Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı sonrasında ne tür komplikasyonlar görülebilir? 1. Enfeksiyon: Makat çatlağı ameliyatları sonrasında % 1-2 oranında makat apsesi gelişebilmektedir. 2. Gaz ve dışkı kaçırma: Gaz kaçırma, makat çatlağı ameliyatları sonrasında  % 12-27 oranında görülürken, dışkı kaçırma veya hafif ıslatma (soiling) ise  % 10-15 oranında görülür. 3. Makat fistülü gelişimi: hastaların % 1’inden azında görülür.  4. Kanama  5. Makat çatlağının nüksü: ameliyat sonrası nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.
Hemoroid veya basur belirtileri nelerdir? Hemoroid veya basurun belirtileri: ıkınma sırasında makattan kan gelmesi, makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı hissi, makatta ağrı ve makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişliktir.
İyileşmeyen makat çatlaklarında tedavinin nasıl olması gerekir? Tedaviye cevap vermeyen bir çatlak (anal fissür) iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. Makat iç kasında (sfinkter kası) spazm ya da sertleşmiş iyileşme dokusu (nedbe veya skar) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden çatlaklar cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı