Hemoroid nedir?Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid nedir?

Makat bölgesinde yer alan kara üzüm tanesine benzer şekilde olan bağ dokusu, atar ve toplar damar şişliklerine hemoroid, basur, mayasıl veya babasıl adı verilir. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler vardır. Hemoroid veya basur, aslında bacaklarda olan varislere benzerler.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid nedir?

Büyüt  Büyüt

Makat bölgesinde yer alan üzüm tanesine benzer şekilde olan şişliklere hemoroid adı verilir. Hemoroidler, halk arasında ‘’basur’’ veya ‘’mayasıl’’ olarak adlandırılır. Hemoroid hastalığında atar ve toplar damarlar arasında köprüler gelişir. Makat bölgesinde her sağlıklı insanda yer alan ve bağ dokusu, düz kas ve damarlardan oluşan yastıkçıklar aşırı ıkınma, makat kaslarının yeterli gevşeyememesi, kabızlık, ishal, gebelik, vb. etkenlerle sarkarak hemoroid adını alır. Hemoroid sorununun, makat dışından sarkan bir yapı olduğu sanılsa da, hemoroid’in makat kanalı içinde ve dışında birer bölümü vardır. İç hemoroid bölümünde (makat içi),bağırsak iç yüzeyi (mukoza ve submukoza tabakaları) tarafından örtülmüş damarlar ve bağ dokuları mevcuttur. Dış hemoroid bölümünde (makat dışı) ise,makat derisi damarların üstünü örtmektedir. Makat içindeki ve dışındaki hemoroid bölümleri arasındaki damarlar birbirleri ile ilişkilidir. Özetle, hemoroidler makat bölgesindeki, saat 3 (sol lateral), 7 (sağ posterior) ve 11 (sağ anterior) hizalarında yer alan makat yastıkçıklarının (anal cushions) büyümesi olarak adlandırılabilir. Bu makat yastıkçıkları büyüyüp bazı yakınmalara yol açtıklarında, bu soruna hemoroid hastalığı adı verilmektedir.

Hemoroid kelimesi Yunanca’daki ‘haem = kan’ ve ‘rhoos = akım’ köklerinden türetilmiştir. Genel nüfusun yaklaşık üçte birinde ve 50 yaşın üzerindeki her iki kişiden birinde hemoroid veya basur görülmektedir. Bu kadar sık rastlanılan hemoroidlerin, nüfusun sadece % 5’inde belirti verdiği bilinmektedir. Hemoroid veya basurun en sık olarak görüldüğü dönem 45-65 yaşlar arasındadır. Ancak, özellikle son yıllarda liften fakir batılı diyet ile beslenme sonucunda, hemoroid sorununa çok daha genç yaşlarda rastlandığı görülmektedir.

Hemoroid Nedir Hemoroid Nedir Hemoroid Nedir Hemoroid Nedir  
         
Hemoroid Nedir  


Anahtar kelimeler: makatta şişlik, makat apsesi, anorektal apse, perianal apse, anal apse, makat fistülü, anorektal fistül, perianal fistül, anal fistül, makat çatlağı, anal fissür, iç hemoroid, prolabe hemoroid, pıhtılaşmış dış hemoroid, tromboze dış hemoroid, makat siğili, anal kondilom, kondiloma akuminata, anal siğil, makat sarkması, rektal prolapsus, kolorektal cerrahi, genel cerrahi, proktoloji, koloproktoloji, proktolog, proktoloji uzmanı, koloproktolog, kolorektal cerrah, hemoroid, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid

Kaynaklar

  1. Ray-Offor E, Amadi S. Hemorrhoidal disease: Predilection sites, pattern of presentation, and treatment. Ann Afr Med 2019; 18 (1): 12-16.
  2. Lee MJ, Morgan J, Watson AJM, et al. A validated severity score for haemorrhoids as an essential prerequisite for future haemorrhoid trials. Tech Coloproctol 2019 Feb 6. doi: 10.1007/s10151-019-01936-9.
  3. Garg P. Should hemorrhoids and chronic anal fissure be treated as medical disorders? A rational way to move forward. Dis Colon Rectum 2019; 62 (2): e8. doi: 10.1097/DCR.0000000000001283.
  4. Grucela A, Salinas H, Khaitov S,et al. Prospective analysis of clinician accuracy in the diagnosis of benign anal pathology: comparison across specialties and years of experience. Dis Colon Rectum 2010; 53 (1): 47-52.
  5. Sardinha TC, Corman ML. Hemorrhoids. Surg Clin North Am 2002; 82 (6): 1153-1167.
  6. Hulme-Moir M, Bartolo DC. Hemorrhoids. Gastroenterol Clin North Am 2001; 30 (1):183-197.  
  7. Johanson JF, Sonnenberg A. The prevalence of hemorrhoids and chronic constipation. An epidemiologic study. Gastroenterology 1990; 98 (2): 380-386.  
  8. Thomson WH. The nature of haemorrhoids. Br J Surg 1975; 62 (7): 542-552
.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı