Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid veya basur için bitkisel tedavi

Bu tedavilerin kesinlikle doktor denetimi olmadan kullanılmaması gerekir. Bir antioksidan olan betakaroten’in sigara içen kişilerde alınması durumunda akciğer kanseri riskini arttırdığı ve ısırgan otu ve aşırı sarımsak tüketiminin kemoterapi almakta olan hastalarda kanama sorunu yarattığı gibi bulgular vardır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid veya basur için bitkisel tedavi

Büyüt  Büyüt
 • Psyllium tohumu: karnıyarık otu, Metamucil
 • Metil sellüloz: selüloz’dan elde edilen kimyasal bir bileşiktir.
 • Flavanoidler: diğer adları ile P vitamini veya citrin, hemoroid tedavisinde etkili olan doğal bir antioksidandır. Bitkilerde bulunan biyolojik bileşenlerdir.
 • Hamamelis virginiana: cadı fındığı (witch hazel) olarak anılır. ABD ve Kanada’da yetişen bir bitkiden elde edilen kreminin sürülmesi veya takviye olarak kullanılması, hemoroid ve makat çatlağı tedavisinde etkilidir.
 • Ruscus aculeatus: Karadeniz bölgemizde yetişen ve tavşan memesi, herdemtaze, dişi kuşkonmaz, enir veya yaban mersini adları ile anılan bir bitkidir. Çay veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.
 • Aesculus hippocastanum: at kestanesi adı ile bilinir, çay veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.
 • Silybum Marianum: Deve dikeni, deve kengeri, kengel, sütlü kengel, uslu kenger, akkız, kıbbun, Meryemana dikeni veya sevkülmeryem gibi adlarla da anılır.

Bu tedaviler kesinlikle doktor denetiminde kullanılmalı ve asla tavsiye ile veya internetten sipariş yöntemi ile rastgele uygulanmamalıdır. Bir antioksidan olan betakaroten’in sigara içen kişilerde alınması durumunda akciğer kanseri riskini arttırdığı ve ısırgan otu ve aşırı sarımsak tüketiminin kemoterapi almakta olan hastalarda kanama sorunu yarattığı gibi bulgular vardır. Zayıflama amacı ile kullanılan bazı bitkisel takviyelere bağlı ölümlerle ilgili haberler basında sıkça yer almaktadır. Genellikle, bu tür ürünler, ‘’gıda takviyesi’’ adı altında, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmakta ve Türk Eczacıları Birliği ise bu tür ürünlerin T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılması için  uzun yıllardır uğraş vermektedir.

Bu tür bitkisel takviyelerin, ilaç statüsüne geçebilmesi için çeşitli bilimsel çalışmalarla yararlılıklarının ispat edilmesi gerekir, buda uluslararası çeşitli kurumlarca onaylandıktan sonra yürürlüğe giren bir uygulamadır. 30.12.2010 tarihli haberlerde AB ülkelerinde birçok bitkisel ilacın yasaklanacağı açıklanmıştır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun 2 Kasım 2011'de kurulması ile beraber T.C. Sağlık Bakanlığı denetimleri çok sıkılaştırmış ve mucizevi ilaç adı altında tanıtımı yapılan birçok ürünün bileşiminde insan vücuduna zarar veren fenolftalein, sibutramin ve ağır metaller şeklinde kimyasallar belirlendiğinden Kasım 2012 dönemi itibari ile çok sayıda web sitesine erişim engellemiştir. Bitkisel tedavilerin uzun dönemde başarı oranı % 50'nin altındadır.

Bu tür ilaçları kesinlikle dost tavsiyesi ile kullanmamak ve rastgele aktardan veya sanal ortamda temin etmemek gerekir. Hemoroid tedavisi Genel Cerrahi Uzmanları tarafından yürütülür. Yalnız ‘’kabızlık, dışkılama zorluğu, makat hastalıklarının ameliyatlı ve ameliyatsız tedavisi’’ alanında hizmet veren hekimlere ise kolorektal cerrah veya proktolog adı verilir.

Anahtar kelimeler: hemoroid, basur, basür, bağsur, bahsur, mayasıl, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, bitkisel tedavi, alternatif tıp, psyllium tohumu, metamucil, metilsellüloz, Citrucel, flavanodiler, hamamelis virginiana, witch hazel, ruscus aculeatus, tavşan memesi, herdemtaze, dişi kuşkonmaz, enir, yaban mersini, aesculus hippocastanum, at kestanesi, silybum marianum, deve dikeni, deve kengeri, kengel, sütlü kengel, uslu kenger, akkız, kıbbun, meryemana dikeni, sevkülmeryem, betakaroten, patlıcan sapı, incir yaprağı, zeytinyağı, ıspanak, zencefil, nane şekeri, bal, proktolog, koloproktolog, kolorektal cerrah, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Kaynaklar

 1. Dehdari S, Hajimehdipoor H, Esmaeili S, et al. Traditional and modern aspects of hemorrhoid treatment in Iran: a review. J Integr Med 2018; 16 (2): 90-98.
 2. www.webmd.com
 3. http://www.sagliginsesi.com/news_detail.php?id=2980
 4. http://www.haber10.com/haber/227420
 5. http://www.kanalahaber.com/altin-cilek-olum-getirdi...-haberi-75307.htm
 6. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18230546.asp?gid=381
 7. http://www.haberturk.com/saglik/haber/674271-eczacilardan-bitkisel-urun-sikayeti
 8. http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/18870049.asp
 9. http://www.saglikaktuel.com/haber/internetten-yasam-recetesi-almayin-21475.htm
 10. http://www.saglikaktuel.com/haber/saglik-bakanligi-dugmeye-basti-22497.htm
 11. http://fesraoz.blogspot.com/2012/01/bitkisel-ilaclara-yeni-genelge.html

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı