Açık Hemoroid AmeliyatıWeb sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Açık Hemoroid Ameliyatı

Açık hemoroid cerrahisinde kullanılan cerrahi teknikler ise; Milligan Morgan, Ferguson ve Whitehead teknikleri olarak adlandırılır. Pıhtılaşmış (tromboze) hemoroidler ise lokal anestezi ile boşaltılabilir.

Lazer tekniğinde CO2, Argon, NdYag ve Diod lazer gibi değişik tipte lazerler kullanılmaktadır. Lazer ile hemoroidlerin içerisi yakılarak adeta bir yapıştırıcı ile yapıştırılmış gibi hemoroid memesininin iki duvarını birbirine yapıştırılır ve bu işlem ‘’lazer hemoroidoplasti’’ olarak adlandırılır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Açık Hemoroid Ameliyatı

Büyüt  Büyüt

Hemoroidlerin sadece % 10’unda cerrahi girişim gerekir. Üçüncü ve dördüncü derecedeki veya ilerlemiş olan hemoroidlerde ameliyat düşünülür. Hemoroidler makas, bıçak (bistüri), ultrasonik dissektör (Ligasure veya Ultracision), koter veya lazer ile ortadan kaldırılabilir. Lazer tekniğinde CO2, Argon, NdYag ve Diod lazer gibi değişik tipte lazerler kullanılmaktadır. Burada kullanılan cerrahi teknikler Milligan Morgan, Ferguson ve Whitehead teknikleri olarak adlandırılır. Pıhtılaşmış (tromboze) hemoroidler ise lokal anestezi ile kolaylıkla boşaltılabilir.

Hemoroid ameliyatları sonrasında görülebilen komplikasyonlar

1. Ağrı: Hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında en sık rastlanılan sorundur, çeşitli ağrı kesiciler, morfin benzeri ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir.

2. İdrar yapma zorluğu: sıklıkla ameliyat sonrası spazm, ağrı, ameliyat bölgesindeki dikişler, sıkı pansuman yapılması, ameliyat sonrasında fazla sıvı alınması, ameliyatın spinal anestezi ile gerçekleştirilmesi, büyük hemoroidlerin (basur) ameliyatına bağlı olarak hastaların % 20’sinde ameliyat sonrasında geçici olarak idrar yapma zorluğu gelişir. Bazı durumlarda bir sonda yardımı ile idrarı boşaltmak gerekebilir. Başlıca nedeni makat bölgesi ve idrar kesesinin (mesane) sinirlerinin kuyruk sokumundan çıkması (sakral pleksus) ve ameliyat sonrası gelişen ağrı ve aşırı kasılmadan (spazm)mesanenin de olumsuz yönde etkilenmesidir.

3. İdrar yolu enfeksiyonu: idrar yolu enfeksiyonu hemoroid (basur) cerrahisinden sonra direkt olarak gelişen bir sorun değildir. Bazı ameliyatlarda uygulanan idrar sondası sonrasında gelişebilir.

4. Kabızlık: hastalar sıklıkla hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında dışkılama işlemi sırasında ağrı çekeceği inancı veya korkusu nedeniyle zor bir dışkılama gerçekleşir. Hastaların neden dışkılamadan korktukları anlaşılabilir bir durum olmasına karşın bu korkunun dışkının içeride taşlaşmasına (fekal impaksiyon) neden olabileceği bilinmektedir. Kabızlık sorunu sıklıkla, ameliyattan sonra bir veya iki gün içinde normale döner, ancak üç gün içinde dışkılama gerçekleşmezse dışkı gevşetici ilaçlar (laksatif) önerilir.

5. Kanama: Yaklaşık hastaların % 2’sinde gelişir ve dikişlerin yetersizliği nedeniyle oluşur. Hemoroid (basur) ameliyatından sonraki ilk iki hafta içinde görülür ve sıklıkla dikişin açılması veya enfeksiyon nedeniyle bu sorun oluşur.

6. Geride memelerin kalması: hastaların en sık olarak yakındığı sorun küçük deri çıkıntılarını basur (hemoroid) memesi olarak yorumlamalarıdır. Bunlar hastaya huzursuzluk ve kaşıntı yaratırlar. Sıklıkla Longo ameliyatı olan hastalar ameliyat makatın iç kısmından yapıldığından dolayı makat derisinde ellerine meme geldiğinden yakınırlar.

7. Ameliyat sonrasında makat sarkmasının devam etmesi: Hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında yeterli doku çıkartılmazsa makattan dışarıya sarkan ve iç çamaşırda ıslanma ve makatta kaşıntı yaratan bir şişlik kalır.

8. Ektropion veya Whitehead deformitesi: Hemoroid (basur) ameliyatı sırasında fazla miktarda bağırsak (rektum) bölümü kesilirse ve uygun şekilde tespit edilmez veya tespitinden kurtulursa makatın dışında iyileşme yoluna gider ve bu duruma ektropion veya Whitehead deformitesi adı verilir. Bu durumda hastadan sümüksü (mukuslu) bir akıntı gelir ve bu nedenle ciltte tahriş yada kaşıntı olur.

9. Makatta darlık gelişmesi: Büyük hemoroidlerde (basur) durumunda fazla miktarda bağırsak (rektum) bölümü alınırsa, geniş bir iyileşme dokusu oluşacağından ileri dönemde makatta darlık gelişebilir. Hemoroid memeleri arasında sağlam doku bölümleri bırakılarak bu komplikasyon önlenebilir. Makatta darlık gelişmesi halinde, ameliyattan 6-8 hafta sonra genişletme işlemi (dilatatör ile) uygulanabilir ve bu şekilde başarı sağlanamazsa ‘’anoplasti’’ denilen makat ağzını genişletme ameliyatı uygulanması gerekir.

10. Makat çatlağı (anal fissür): hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında makat çatlağı (anal fissür) gelişebilir. Tedavisinde öncelikle % 0.2-0.6 yoğunluktaki Nitrogliserinli kremler önerilir ve Botoks uygulaması yapılır. Bu tedavilere yanıt alınamaması durumunda ameliyat gerekebilir.

11. Makat fistülü: hemoroid (basur) ameliyatlarının % 1’inden azında makat fistülü (perianal fistül) gelisir.

12. Enfeksiyon: hemoroid ameliyatları sonrasında, sanılanın aksine enfeksiyon sorununa çok ender rastlanır.

13. Makatta kaşıntı: makat bölgesini aşırı temizleme ve özellikle sabun veya deterjan uygulaması sonrasında görülür.

14. Dışkı veya gaz kaçırma: yaşlı hastaları etkileyen hemoroid (basur) ameliyatının (sfinkterotomi işlemi yapılırsa) çok ender bir komplikasyonudur.

Anahtar kelimeler: Hemoroid, hemoroit, basur, mayasıl, babasıl, makatta şişlik, makattan kanama, makatta ıslaklık, rektoskopi, anoskopi, ıkınma, kakadan kan gelmesi, dışkıdan kan gelmesi, infrared, bipolar koagülasyon, skleroterapi, bant ligasyon, anüs kanseri, rektum kanser, rectum ca., rectum kanseri, Longo ameliyatı, posalı gıda, idrar yapma zorluğu, ektropion, Whitehead deformitesi, makatta darlık, makat çatlağı, makat fistülü, makatta kaşıntı, oturma banyosu, oturma küveti, lazer, CO2 lazer, Argon lazer, NdYag lazer, Diod lazer, Ligasure, Ultracision, Milligan Morgan ameliyatı, Ferguson ameliyatı, Whitehead ameliyatı, hemoroid ameliyatı sonrası, makatta ağrı, idrar yapma güçlüğü, idrar yolu iltihabı, kabızlık, makat sarkması, rektal prolapsus, dışkı kaçırma, gaz kaçırma, anal fissür, anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül, anal kriptit, makat apsesi, perianal apse, anorektal apse, anal apse, anal dilatasyon, proktoplasti, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, endorektal ultrasonografi, ERUS

Kaynaklar

  1. Sturiale A, Naldini G. Long-term results of stapled hemorrhoidectomy. Tech Coloproctol. 2019 Feb 26. doi: 10.1007/s10151-019-01955-6.
  2. Roervik HD, Heiner Campos A, Ilum L, et al. Minimal open hemorrhoidectomy. Tech Coloproctol 2019; 23 (1): 73-77.
  3. Carvajal López F, Hoyuela Alonso C, Juvany Gómez M, et al. Prospective randomized trial comparing HAL-RAR versus excisional hemorrhoidectomy: postoperative pain, clinical outcomes, and quality of life. Surg Innov 2019 Jan 9:1553350618822644. doi: 10.1177/1553350618822644.
  4. Lin G, Ge Q, He X, et al. A novel technique for the treatment of stages III to IV hemorrhoids: Homemade anal cushion suspension clamp combined with harmonic scalpel. Medicine (Baltimore) 2017; 96 (26): e7309.
  5. Borges LA, da Cunha Leal P, Rey Moura EC, et al. Randomized clinical study on the analgesic effect of local infiltration versus spinal block for hemorrhoidectomy. Sao Paulo Med J 2017 May 29:0. doi: 10.1590/1516-3180.2017.0001260117.
  6. Demir H, Karaman K, Ercan M, et al. Comparison of two procedures for symptomatic hemorrhoidal disease: Ligation under Vision and Ferguson Hemorrhoidectomy - a retrospective cohort study. Pak J Med Sci 2017; 33 (1): 90-95.
  7. Medina-Gallardo A, Curbelo-Peña Y, De Castro X, et al. Is the severe pain after Milligan-Morgan hemorrhoidectomy still currently remaining a major postoperative problem despite being one of the oldest surgical techniques described? A case series of 117 consecutive patients. Int J Surg Case Rep 2017; 30: 73-75.
  8. Nikooiyan P, Mohammadi Sardo H, Poursaeidi B, et al. Evaluating the safety, efficacy and complications of electrotherapy and its comparison with conventional method of hemorrhoidectomy. Gastroenterol Hepatol Bed Bench 2016; 9 (4): 259-267.
     
     
   


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı