Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Araştırma Yöntemleri

Hemoroid veya basur tanısında araştırma yöntemlerinden yaralanmadan önce en önemli nokta cerrahın yapacağı detaylı bir muayenedir. Makat bölgesinin (anorektal bölge) muayenesinin deneyimli ve özellikle kalın bağırsak cerrahisi ile uğraşan (kolorektal cerrahi) bir hekim tarafından yapılmasının hastaya sağlayacağı birçok yarar vardır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Araştırma Yöntemleri

Büyüt  Büyüt

Hemoroid veya basur tanısında araştırma yöntemlerine başvurmadan önce en önemli nokta cerrahın yapacağı detaylı bir makat muayenesidir. Makat bölgesinin muayenesinde cerrah önce o bölgeyi detaylı olarak gözle inceler, ardından parmakla makattan muayenesini gerçekleştirir ve bu sırada makat içinde bir kapalılık, darlık veya aşırı kasılma (spazm) olup olmadığını, bir kitle veya hassasiyet varlığını, eldivenine kan bulaşıp bulaşmadığını anlayabilir. Makat bölgesinin (anorektal bölge) muayenesinin deneyimli ve özellikle makat ve bağırsak cerrahisi ile uğraşan (kolorektal cerrahi ve proktoloji) bir hekim tarafından yapılmasının hastaya sağlayacağı birçok yarar vardır. Bu muayeneden sonra sıklıkla, anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi ve kolonoskopi gibi bir aletle makatın iç kısmı ve bağırsak incelenir. Bu tetkiklere ek olarak, kan sayımı, kanama ve pıhtılaşma testleri ve dışkıda gizli kan tetkiki vb. testler yapılabilir. Hemoroid tedavisi Genel Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Anahtar kelimeler: makat muayenesi, anal muayene, anorektal muayene, makatta kitle, makatta hassasiyet, makatta kan, anorektal bölge, hemoroid, basur, mayasıl, babasıl, hemoroid tanısı, basur tanısı, hemoroid araştırma, basur araştırma, anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, genel cerrahi, kolorektal cerrahi, proktoloji, proktolog

Kaynaklar

  1. Brochard C, Chambaz M, Ropert A, et al. Quality of life in 1870 patients with constipation and/or fecal incontinence: Constipation should not be underestimated. Clin Res Hepatol Gastroenterol 2019 Mar 14. pii: S2210-7401 (19) 30051-8.
  2. Patcharatrakul T, Rao SSC. Update on the pathophysiology and management of anorectal disorders. Gut Liver 2017 Oct 23. doi: 10.5009/gnl17172.
  3. Bussières A, Bouchard A, Simonyan D, et al. Family medicine residents' training in, knowledge about, and perceptions of digital rectal examination. Can Fam Physician 2017; 63 (4): e232-e237.
  4. Mion F, Garros A, Brochard C, et al. 3D High-definition anorectal manometry: Values obtained in asymptomatic volunteers, fecal incontinence and chronic constipation. Results of a prospective multicenter study (NOMAD). Neurogastroenterol Motil 2017; 29 (8). doi: 10.1111/nmo.13049. Epub 2017 Mar 2.
  5. Fabrizio AC, Alimi Y, Kumar AS. Methods of evaluation of anorectal causes of obstructed defecation. Clin Colon Rectal Surg 2017; 30 (1): 46-56.
  6. Tupe CL, Pham TV. Anorectal complaints in the emergency department. Emerg Med Clin North Am 2016; 34 (2): 251-70.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı