Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kalın Bağırsak Polipleri

Polipler mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan kaynaklanan ve organın iç yüzeyine doğru büyüyen küçük veya büyük kitlelerdir. Kalın bağırsağın en sık rastlanılan tümörleridir. Poliplerin çoğu iyi huylu olmasına karşın, çaplarının büyümesi ve genetik değişikliğe uğraması ile beraber bağırsak kanseri gelişimi görülmektedir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kalın Bağırsak Polipleri

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Polipler mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan kaynaklanan ve organın iç yüzeyine doğru büyüyen küçük veya büyük kitlelerdir. Kalın bağırsağın en sık rastlanılan tümörleridir. Poliplerin çoğu iyi huylu olmasına karşın, çaplarının büyümesi ve genetik değişikliğe uğraması ile beraber bağırsak kanseri gelişimi görülmektedir.

Sıklık
Yaşam boyu bağırsak polibi belirlenme riski % 6 olarak bildirilmektedir. 70 yaştan sonra ise % 40 oranında görülürler. 50’li yaşlardaki kişilerde, erkeklerde % 25 ve kadınlarda % 15 oranında polip belirlendiği ve bu poliplerin de % 25 kadarının yüksek riskli olduğu belirtilmektedir. Kolonoskopi tetkikinde, yüksek riskli olarak bulanan poliplerin, sadece % 5’inde bağırsak kanseri belirlenmektedir.

Nedenleri

 • Yaş: 40 yaş civarında risk başlar.
 • İltihabi bağırsak hastalıkları
 • Ailevi
 • Sigara
 • Alkol
 • Hareketsizlik
 • Aşırı şişmanlık (obezite)
 • Stres

Belirtileri
Kalın bağırsak (kolon) poliplerinin büyük bölümü belirti vermezler ve tesadüfen kolonoskopi yada kalın bağırsak filminde tespit edilirler. Bazen kanama, mukus salgısı, bağırsak hareketlerinde değişiklik ve karın ağrısı gibi belirtiler verebilirler.

Tanı

Tedavi
Poliplerin kolonoskopi incelemesi sırasında yakılarak alınması gerekir. Bu işleme ‘’polipektomi’’ adı verilir.

Kalın bağırsak polipleri Kalın bağırsak polipleri Kalın bağırsak polipleri Kalın bağırsak polipleri
       
       
   


Anahtar kelimeler: polip, bağırsakta polip, barsakta polip, kolonda polip, kolonoskopi, sigmoidoskopi, polipektomi, endoskopik polipektomi, saplı polip, sapsız polip, sesil polip, dimünitif polip, bağırsak röntgeni, sanal kolonoskopi, ailevi adenomatöz polipozis, FAP, familial adenomatöz polipozis, kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Kaynaklar

 1. Byrne MF, Chapados N,  Soudan F, et al. Real-time differentiation of adenomatous and hyperplastic diminutive colorectal polyps during analysis of unaltered videos of standard colonoscopy using a deep learning model. Gut  2019; 68: 94-100.
 2. Senore C, Bellisario C, Segnan N. Distribution of colorectal polyps: Implications for screening. Best Pract Res Clin Gastroenterol 2017; 31 (4): 481-488.
 3. Rex DK. Polyp detection at colonoscopy: Endoscopist and technical factors. Best Pract Res Clin Gastroenterol 2017; 31 (4): 425-433.
 4. Øines M, Helsingen LM, Bretthauer M, et al. Epidemiology and risk factors of colorectal polyps. Best Pract Res Clin Gastroenterol 2017; 31 (4): 419-424.
 5. Kandiah K, Subramaniam S, Bhandari P. Polypectomy and advanced endoscopic resection. Frontline Gastroenterol 2017; 8 (2): 110-114.
 6. Zippi M, Hong W, Crispino P, et al. New device to implement the adenoma detection rate. World J Clin Cases 2017; 5 (7): 258-263.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı