Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu, kasık bölgesi, genital bölge, koltukaltı ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, apse ve fistül (tünel) veya bir kıl keseciği oluşturmasıdır. Diğer adları ‘dermoid kist’, ‘pilonidal sinüs’ veya ‘sinüs pilonidalis’yani cilt altı kıl yuvasıdır. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasındaki olukta (intergluteal sulkus), kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden dönerek cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi, delikler açması ve bu deliklere giren bakterinin de katkısı ile etrafının iltihaplanmasıdır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Kıl Dönmesi

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu, kasık bölgesi, genital bölge, koltukaltı ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, apse ve fistül (tünel) veya bir kıl keseciği oluşturmasıdır. Diğer adları ‘dermoid kist’, ‘pilonidal sinüs’ veya ‘sinüs pilonidalis ’yani cilt altı kıl yuvasıdır. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasındaki olukta (intergluteal sulkus), kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden dönerek cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi, delikler açması ve bu deliklere giren bakterinin de katkısı ile etrafının iltihaplanmasıdır.

Sıklık
16 ila 30 yaş arası kıllı ve hafif kilolu, genç erkeklerde cinsiyet hormonlarının kıl ve yağ bezlerini etkilemesi ile oluşur. Batı toplumlarında kıl dönmesi görülme sıklığı % 1 iken, ülkemizde % 10 sıklıkta görülür.

Nedenleri
Kıl dönmesi, sıklıkla bir kıl kökünün iltihaplanması ve çıban (follikülit veya fronkül) oluşturması ile kıl kökü etrafında şişme ya da ödem yaratır ve kıl kökü tıkanır. Bu tıkanmış olan iltihaplı kıl kökü deri altı yağlı doku içine doğru patlar (rüptür) ve kıl kökü apsesi (pilonidal apse) oluşturur. Bu kıl kökü apsesi zaman içinde deri içinden bir tünel (sinüs) oluşturarak klasik kıl dönmesi (sinüs pilonidalis) sorununu oluşturur.

Belirtileri

 • Kuyruk sokumunda veya makatta küçük şişlikler
 • Kaşıntı
 • Kıllı veya kılsız milimetrik delikler
 • Bu deliklerden akıntı veya kan gelmesi

Tanı
Kıl dönmesi tanısı muayene ile konulur.

Tedavi

 • Ameliyatsız yöntem: lazer veya gümüş nitrat ile tedavi
 • Ameliyat: lazer (LAFT veya FILAC yöntemi), endoskopik (VAAFT veya EPSIT yöntemi)
   
Kıl dönmesi
       
       
       
   


Anahtar kelimeler:  kıl dönmesi, dermoid kist, pilonidal sinus, sinüs pilonidalis, pilonidal kist, intergluteal sulkus, fistül, follikülit, fronkül, pilonidal apse, sinüs pilonidalis apsesi, kıl kesesi, gümüş nitrat, fenol, ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi, kıl kesesi, kolorektal cerrah, proktoloji uzmanı, proktolog, koloproktolog, koloproktoloji, proktoloji, kolorektal cerrahi

Kaynaklar

 1. Luedi MM, Schober P, Stauffer VK, et al. Global gender differences in pilonidal sinus disease: A random-effects meta-analysis. World J Surg 2020 Jul 17. doi: 10.1007/s00268-020-05702-z.
 2. Meinero P, La Torre M, Lisi G, et al. Int J Colorectal Dis 2019. https://doi.org/10.1007/s00384-019-03256-8.
 3. Lund J, Tou S, Doleman B, et al. Fibrin glue for pilonidal sinus disease. Cochrane Database Syst Rev 2017 Jan 13;1:CD011923. doi: 10.1002/14651858.CD011923.pub2.
 4. Iesalnieks I, Ommer A, Petersen S, et al. German national guideline on the management of pilonidal disease. Langenbecks Arch Surg 2016; 401 (5): 599-609.
 5. Levinson T, Sela T, Chencinski S, et al. Pilonidal sinus disease: A 10-year review reveals occupational risk factors and the superiority of the minimal surgery trephine technique. Mil Med 2016; 181 (4): 389-394.
 6. Kueper J, Evers T, Wietelmann K, et al. Sinus pilonidalis in patients of German military hospitals: a review. GMS Interdiscip Plast Reconstr Surg DGPW 2015 Jan 13;4:Doc02. doi: 10.3205/iprs000061.
 7. Woo KY, Kwong EW, Jimenez C, et al. Topical agents and dressings for pilonidal sinus wound healing by secondary intention: A scoping review. Surg Technol Int 2015; 26: 57-63.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı