Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Anorektal Manometri

Makat kaslarının kasılma yeteneğini ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun genişleme yeteneğini ölçmeye yarayan bir testtir. Anorektal manometri tetkiki sırasında makatın içine bir kateter yerleştirilir ve kateteri 1’er cm’lik aralıklarla geriye doğru çekerek makat içi basınçlar ölçülür ve makatın dört yönündeki basınçların ortalaması elde edilir. İstirahat veya gevşeme basınçları ile sıkma veya kasılma basınçları ölçülür ve böylelikle kişinin dışkıyı tutma yeteneği veya makatta aşırı kasılma durumu anlaşılmaya çalışılır.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Anorektal Manometri

Büyüt  Büyüt

Tanımlama
Makat kaslarının kasılma gücünü ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun genişleme yeteneğini ölçen bir tetkiktir. Anorektal manometri tetkiki sırasında makatın içine bir kablo (kateter) yerleştirilir ve makat içindeki istirahat, sıkma ve itme basınçları ölçülür. Böylelikle; kişinin dışkıyı tutma yeteneği veya makatta aşırı kasılma gibi durumlar anlaşılmaya çalışılır.

Dinlenim basıncı
Sağlıklı kişilerde istirahat basıncı 50-70 mm Hg aralığındadır. Dinlenim basıncının ortalama % 80’inden iç makat kası (internal anal sfinkter) ve % 20’sinden ise makat etrafındaki yastıkçıklar sorumludur. Hastaların % 25’inde iç makat kasında (internal anal sfinkter) işlevsel bozukluk ve gaz ve dışkı kaçırma sorunu mevcuttur.

Sıkma basıncı
Sağlıklı kişilerde sıkma basıncı 100-180 mm Hg aralığındadır. Sağlıklı kişilerin makat kaslarında 3.3 dakikada, kabızlığı olan kişilerde 2.8 dakika, gaz ve dışkı kaçırma sorunu olanlarda 1.5 dakikada yorulma meydana gelmektedir.
 

Kalın bağırsağın başlıca işlevleri
Kalın bağırsağın; emilim, dışkının ilerletilmesi, depolanması ve atılması gibi işlevleri vardır. Bu hareketler, sindirim sisteminin üst bölümlerine göre çok daha güçlüdür. Kalın bağırsağın hareketleri her bölümünde aynı değildir ve bölümleri arasında değişkenlik gösterir. Hareketler sıklıkla kasılma ve gevşeme şeklindedir. Açlık durumunda kalın bağırsağın orta kısmı (transvers kolon) ile sol kısmındaki (sigmoid kolon) hacimler benzerdir, ancak yemeği takiben kalın bağırsağın orta kısmı (transvers kolon) ile sol kısmına (sigmoid kolon) göre belirgin şekilde genişler. Kalın bağırsak hareketleri, manometri ölçümlerinde düşük ve yüksek amplitüdlü olarak ayrılır ve bölgesel kasılmalar (düzenli ve düzensiz) şeklinde olur. Yüksek amplitüdlü olan kasılmalar, yemekleri takiben günde ortalama 3-6 kez görülmektedir. Düşük amplitüdlü olan kasılmalar ise günde ortalama 100 kez görülmekte, karında şişkinlik yaratmakta ve makattan gaz çıkışına neden olmaktadırlar. Kalın bağırsağın bölgesel kasılmaları tek kasılma veya gruplar halinde (patlama şeklinde) olabilir, buradaki ana amaç gıdaların ileri doğru itilmesidir.

Uygulama alanları

     
     


Anahtar kelimeler: anal manometri, anorektal manometri, makat içi basınç, dışkı tutma, kontinens, sıkma basıncı, kasılma basıncı, gevşeme basıncı, peristaltizm, yüksek amplitüdlü kasılma, düşük amplitüdlü kasılma, internal anal sfinkter, iç makat kası, makat ağrısı, gaz kaçırma, dışkı kaçırma, kabızlık, anismus, makat sarkması, rektosel, makat darlığı, makat çatlağı, makat fistülü, rektovajinal fistül, iltihabi bağırsak hastalığı, soliter rektal ülser sendromu

Kaynaklar

  1. Sharma M, Muthyala A, Feuerhak K, et al. Improving the utility of high-resolution manometry for the diagnosis of defecatory disorders in women with chronic constipation.Neurogastroenterol Motil 2020 Jul 1:e13910. doi: 10.1111/nmo.13910.
  2. Patcharatrakul T, Rao SSC. Update on the pathophysiology and management of anorectal disorders. Gut Liver 2017 Oct 23. doi: 10.5009/gnl17172.
  3. Young CJ, Zahid A, Koh CE, et al. Hypothesized summative anal physiology score correlates but poorly predicts incontinence severity. World J Gastroenterol 2017; 23 (31): 5732-5738. 
  4. Basilisco G, Bharucha AE. High-resolution anorectal manometry: An expensive hobby or worth every penny? Neurogastroenterol Motil 2017; 29 (8). doi: 10.1111/nmo.13125.
  5. Rasijeff AMP, Withers M, Burke JM, et al. High-resolution anorectal manometry: A comparison of solid-state and water-perfused catheters. Neurogastroenterol Motil 2017; 29 (11). doi: 10.1111/nmo.13124.
  6. Marola S, Ferrarese A, Gibin E, et al. Anal sphincter dysfunction in multiple sclerosis: an observation manometric study. Open Med (Wars) 2016; 11 (1): 509-517. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı